V ľahkých časoch ide podnikanie každému. Krízy preveria majiteľov aj flexibilnosť tímu. To sú podľa Tomáša Kosu zo stavebnej firmy HSF System, finalistu súťaže EY Podnikateľ roka 2022, najdôležitejšie predpoklady úspešného biznisu.
Medzinárodná stavebná firma, ktorá vznikla v roku 2002 v Česku, má dnes holdingovú štruktúru a stará sa o generálne dodávky logistických a výrobných hál či retailových objektov. Projekty má po celej Európe. Podľa Tomáša Kosu sa firme, ktorá rok 2021 uzavrela s tržbami prevyšujúcimi 34 a pol milióna eur, darilo v kríze rásť nielen finančne, ale aj personálne.
Nech sa páči, tu sú odpovede Tomáša Kosu na tri anketové otázky, ktoré Forbes kládol všetkým finalistom súťaže EY Podnikateľ roka.
Ťažké rokovania
Ako ste zareagovali na problémy, ktoré dnes najviac ťažia podnikateľov, teda zvyšujúce sa náklady na prevádzku či nedostatok kvalifikovaných zamestnancov?
Myslím, že sme sa s tým dokázali popasovať len vďaka flexibilite kolegov. Tí nám pomohli komunikovať s investormi a hľadať riešenia. Predtým prevažovala snaha investorov uzatvárať zákazky na kľúč. Vplyvom krízy a spomínanej volatility cien vstupných materiálov sme spoločne alternovali tento prístup, pretože ani investori nemali istotu v rozsahu a cene dodávky. Projekty sme tendrovali spoločne a výsledné ceny navyšovali o vopred stanovené koordinačné prirážky.
Najdôležitejšie bolo investorom vysvetliť situáciu, aby si nemysleli, že firma ceny „nafukuje“ umelo, v snahe vytvoriť si rezervy. Boli to veľmi náročné rokovania, pribudla nám aj administratívna záťaž. No v ľahkých časoch ide podnikanie každému. Krízy preveria, kto uspeje.
Slovo ako záväzok
Kto je vaším vzorom, ktorý vás inšpiroval pri podnikaní a vedení firmy?
Najväčšou inšpiráciou v biznise je pre mňa môj kolega, spoločník a zakladateľ HSF System Jan Hasík. Počas 22 rokov dokázal firmu úspešne previesť rôznymi krízami, neboli to len tieto dve ostatné.
Aká je najlepšia rada, ktorú ste v biznise dostali?
Ani neviem, ako to vzniklo, no naprieč celou firmou sa snažíme čo najviac udržiavať morálnosť a korektnosť v obchodnom vzťahu. To je pre mňa veľmi dôležité. Každá spolupráca sa u nás začína ústnou dohodou – podaním si rúk.
Myslím si, že kým ľudia budú plniť to, že platí aj slovo, ktoré si dali, a až potom sa spíše na papier, ekonomika môže veľmi dobre fungovať. A myslím si, že za posledných 30 rokov sme v tomto ako spoločnosť vyrástli.