8. marca 2020

Ivana Petrušová sa o svoju lásku k móde a životu delí prostredníctvom blogu Sweet Lady Lollipop už 10 rokov. Preto ju vôbec nezaskočí, keď ju niekto osloví Lollipopka. Počas svojho pôsobenia má na konte spolupráce so značkami ako H&M, BMW, Poštová banka, Answear, Adidas či Michael Kors. Zlomovým momentom bola prvá platená kampaň s Asusom. „Ukázala mi, že každá práca má svoju cenu a človek si má vlastný čas a energiu vážiť,“ vraví.  

Všetko sa začalo na Pokeci

Blog Sweet Lady Lollipop vznikol podľa Ivany skôr z akejsi zvedavosti než kvôli konkrétnej motivácii. Všetko sa začalo obyčajným komentárom na Pokeci, ktorý bol v tom čase obľúbeným komunikačným kanálom. „Jedna slečna mi napísala, že moje fotografie vyzerajú ako zo stránky Lookbook,“ opisuje. V tom čase vôbec netušila, čo vlastne Lookbook je. Začala pátrať na internete, kde objavila zahraničných blogerov. 

Kimlička: Som taký deformovaný, že v mysli
retušujem ľudí, keď s nimi sedím na káve

Prišla na to, že ľudia tam ukazujú svoje outfity formou osobných denníkov alebo zápiskov. „V tom čase som mala 14 rokov. Chodila som na gymnázium, popritom som sa venovala tancu a spevu. Keďže mi ostávalo ešte trochu času nazvyš, a vždy som milovala vizuálnu stránku módy, povedala som si, že to tiež vyskúšam,“ spomína.  

Mladá blogerka priznáva, že jej niektorí ľudia už nepovedia inak ako Sweet Lady či Lollipopka. Názov blogu meniť nechce. Foto: archív Ivany Petrušovej

Keď sa dostávame ku názvu blogu Sweet Lady Lollipop, Ivana vraví: „Je to náhodné spojenie troch slov, ktoré sa mi kedysi páčilo.“ Pôvodne takto pomenovala spomínaný album fotografií na Pokeci, neskôr začala toto spojenie používať ako prezývku naprieč internetovými portálmi, a napokon ho zvolila i pre blog. „Chápem, že na niekoho môže pôsobiť mierne infantilne alebo sladko, ale sprevádza ma už 10 rokov. Nevidím dôvod ho meniť,“ konštatuje s úsmevom.  

Vo fast fashion gigantoch vidí potenciál

Ivanu ľudia poznajú v prvom rade ako módnu blogerku. Táto oblasť pre ňu bola blízka už od malička, predovšetkým vďaka jej mame. „Vždy mala cit pre módu a kombinovanie. Nepamätám si, že by som mala z detstva nejakú fotografiu, na ktorej by som nebola zladená do posledného detailu,“ opisuje. Predpokladá teda, že sa v nej tento záujem prebudil práve vďaka nej. K móde v hlbšom slova zmysle, teda k materiálom, strihom alebo vzťahu zákazníka a značky, prichádzala postupne.  

Úspech Andy Csinger:
U protinožcov sa z nej stala influencerka a módna blogerka

Keď sa pozastavíme pri tom, ako vníma módu a módny priemysel, rozhovorí sa: „Snažím sa k móde stavať s rozumom a zodpovedne. Každý náš krok sa niekde odrazí, či už v pozitívnom, alebo negatívnom slova zmysle, to je moja filozofia vo všeobecnosti.“ Veľmi dobre si uvedomuje, že jej spotrebiteľské správanie má dopad na našu zem, aj preto si často pripomína, že menej je viac. „Nie vždy sa mi darí držať sa tohto hesla, no snažím sa. A to je podľa mňa prvý krok k úspechu.“  

Kým mnoho ľudí momentálne pohŕda rýchlou módou a radšej siahne po oblečení zo second handov alebo swapov, ona vidí vo fast fashion gigantoch potenciál na zmenu. „Práve značky ako H&M majú podľa mňa finančný a ľudský kapitál, aby vyvinuli nové udržateľné materiály alebo procesy či spôsoby na spätné využitie už použitých spracovaných tkanív oblečenia. A majú potom silu na ich následné rozšírenie pre menšie značky,“ vysvetľuje svoje vnímanie.  

Ivana je už takmer dva roky zasnúbená s Petrom Antalom. Ten jej pomáha pri vytváraní blogu a často stojí za objektívom. Foto: archív Ivany Petrušovej

Ivana otvorene priznáva, že pár rokov spätne pre ňu boli secondhandy väčšie zlo ako fast fashion reťazce. Bola mladá, nezodpovedná, a tak nakupovala všetko, čo sa jej páčilo a bolo lacné. „Často som to ani nepotrebovala. Doma sa mi kopili veci, dokonca i o niekoľko čísel väčšie, ktoré som vôbec nenosila,“ prezrádza. Tento štýl nakupovania je podľa nej oveľa horší, ako keď si napríklad v obchode značky Zara kúpi džínsy, ktoré bude reálne nosiť každý druhý deň.

Rada sa kreatívne vyblázni

Okrem blogu Sweet Lady Lollipop sa Ivane darí aj na sociálnej sieti Instagram, na ktorej ju sleduje viac ako 40-tisíc ľudí. „U veľa blogerov nastal zlomový moment, počas ktorého im začali nezadržateľne rásť čísla a v krátkom čase im pribudol veľký počet sledovateľov. Mne sa to však nikdy nestalo,“ opisuje. 

Melisa Minca o módnom priemysle: Musí sa veľa zmeniť,
aby sme na tejto planéte dokázali prežiť

V online komunikácii sa drží svoje životnej filozofie. Chce byť dobrým človekom v každom smere. Preto rešpektuje ľudí, správa sa k nim s úctou a pokorou. Slovo influencerka nemá práve v obľube a na margo toho dodáva: „Myslím, že nie som jediná. Ľudia zvyknú často hádzať do jedného vreca všetkých, ktorí presiahli istý počet sledovateľov. Podľa mňa to nie je správny postup, čím nechcem uraziť svoje kolegyne alebo svojich kolegov.“ Jej ide predovšetkým o to, aby sa blogeri a známi ľudia správali zodpovedne. Môžu tým totiž výrazne ovplyvniť hlavne mladšiu generáciu.  

Na oblasti, v ktorej Ivana pôsobí, ju baví najväčšmi možnosť kreatívne sa vyblázniť. „Nejaké pravidlá existujú, no stále je tam väčšia voľnosť ako pri akomkoľvek inom zamestnaní,“ upresňuje. Blogy a sociálne siete na Slovensku podľa nej biznisom sú. Koniec koncov hovorí, že ak je človek šikovný, zanietený a trpezlivý, tak dokáže premeniť akúkoľvek záľubu na plnohodnotné živobytie.  

„Určite si netreba blog alebo účet na sociálnej sieti zakladať s cieľom, že na tom ide človek zarobiť. Taký prístup nemá dlhú trvácnosť. Čitatelia a sledovatelia to rýchlo prekuknú,“ pokračuje v rozprávaní. A napokon ani tvorca by v takejto situácii dlho neobstál. Malo by ho to v prvom rade baviť. „Skvelé je, že možnosti zárobkov sú rôzne. Či už ide o kampane so značkami, externý obsah pre značky alebo marketing. Je veľa možností, ktorými sa dá uživiť,“ vysvetľuje.  

Plány jej vie pokaziť počasie

Ivana vraví, že ju pri práci v podstate nič nebrzdí, ale vždy je ohraničená možnosťami, napríklad časovými, priestorovými alebo kapacitnými. „Väčšinu obsahu vymýšľam sama, s tvorbou fotografií mi pomáha snúbenec Peter. Niekedy nám plány dokáže pokaziť taká banálna vec, akou je počasie alebo zatvorený podnik, v ktorom sme chceli fotiť,“ približuje.  

View this post on Instagram

Kávičkovanie, na to by ma bolo! ☕ A ešte aj na koláčikovanie, to si tiež nikdy nenechám ujsť…🙈😝 Pár postov dozadu som vám písala, ako mám rada Zuckermandel a hen, už som tu opäť. ☺ Toto Mondieu má azda najkrajší výhľad zo všetkých! A musím podotknúť, že zatiaľ aj najspoľahlivejšiu a najmilšiu obsluhu. 😃 Jediná nevýhoda je, že je otvorené len od pondelka do piatku. 🙈 Na druhú stranu, o dôvod viac navštíviť počas víkendu (takmer) susednú @wagner_cukraren, ktorá veru dobrotami tiež nezaostáva. 👌 Dnes (resp. včera) outfit v casual mestskom štýle, všetky kúsky máte označené na fotke, sú to však už staršie kolekcie. ❤ #sweetladylollipop #sweettastelollipop #ootd #outfit #mondieuexpress #coffeenclothes #zara #hmxme #calzedonia #furla #furlafeeling #thefurlasociety #cccslovensko #ccc #seamless1 #m13studio

A post shared by Ivanka Petrušová (@sweetladylollipop) on

Za 10 rokov sa vďaka blogu a sociálnym sieťam naučila, že by nikdy nemala hovoriť nikdy. Snaží sa príliš neprekračovať hranicu, ktorá sa týka jej súkromia. „Moja komunita o mne vie veľa, no nevie o mne všetko,“ dopĺňa. Čo sa týka spoluprác alebo kampaní, pri ich výbere sa drží toho, čo je jej blízke. Preto sa spája so značkami, ktoré používa alebo by ich používať chcela, no chýba jej finančný kapitál.  

Plánov do budúcnosti má neúrekom, času pomenej. Otvorene hovorí, že nevie, čo prinesú ďalšie roky. Napríklad v oblasti trendov. „Či prídu nové sociálne siete, prípadne niečo úplne iné. Budem sa snažiť držať s nimi krok a zlepšovať sa,“ upresňuje. Jej plánom i pre tento rok je prinášať čitateľom a sledovateľom vážnejšie témy, v ktorých pôjde do hĺbky. Pracuje totižto na tom, aby mal jej obsah výpovednú hodnotu.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk