16. novembra 2019

Úspech na ňu čakal na inom kontinente. Slovenská blogerka a influencerka Andy Csinger žije už 8 rokov v Sydney, kde prerazila vďaka láske k móde a fotografovaniu. Tú pretavila do podoby profilu na Instagrame. „Veľa ľudí mi píše, že by chceli vidieť môj šatník. Pravda je taká, že nemám až tak veľa vecí. Skôr je to o tom, že si ich treba kupovať menej a kvalitných,“ konštatuje. S budovaním kariéry na sociálnej sieti jej od začiatku pomáhal a stále pomáha manžel Teo. Ich tímovú prácu dnes sleduje viac ako 678-tisíc ľudí.

Do Austrálie odišla kvôli láske

Len málokto vie, že Andy nezačínala ako blogerka či influencerka. Vyštudovala totiž pozemné stavby a architektúru na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave a bývala v Komárne. Toto mesto si zamilovala až natoľko, že na vysokú školu radšej denne dochádzala štyri hodiny. Neskôr sa tam i zamestnala a počas rozhovoru si zaspomína: „Mala som úplne pohodlný život.“ V tom čase sa však zoznámila s Teom, jej terajším manželom, ktorý v minulosti navštívil Austráliu a túžil sa do nej vrátiť.

Melisa Minca o módnom priemysle:
Musí sa veľa zmeniť, aby sme na tejto planéte dokázali prežiť

„Dali sme sa dokopy a boli sme spolu rok, keď mi povedal, že chce ísť naspäť. A to so mnou či bezo mňa,“ vraví a veselo sa zasmeje. Andy Csinger sa dlho rozhodovať nemusela. „Chcela som byť s ním, takže som išla,“ hovorí otvorene. V priebehu nasledujúcich 12 mesiacov sa dvojica pripravovala na odchod zo Slovenska a potom sa vybrali do austrálskeho Sydney. To bolo v roku 2011.

Fotky blogerky Andy Csinger.
Slovenka zožala úspech v ďalekej Austrálii. Hoci do nej pôvodne vôbec netúžila vycestovať. Foto: archív respondentky

Prvé dva až tri roky v novej krajine Andy označuje za depresívne. „Najhorších bolo asi prvých 6 mesiacov, pretože som vôbec nehovorila po anglicky,“ vysvetľuje bližšie. Do zahraničia sa vtedy dostala na študentské víza, navštevovala Charles Darwin University, no musela si i nejako zarábať. „Mala som možnosť pracovať ako upratovačka pre jedného Austrálčana,“ vraví.

Reklama

Na čo treba myslieť pri fotení na blog a Instagram?
Vďaka týmto radám vaše zábery vyniknú

Ráno od 6:00 do 16:00 hodiny pracovala, potom sa ponáhľala do školy, v ktorej bola do 22:00 hodiny. Takto vyzeral celý jej týždeň a dokonca i víkend. Takýto režim jej však prekážal čoraz väčšmi, pretože sa už poriadne s Teom ani nevidela. „V priebehu pol roka alebo roka, čo som spoznala vo firme ďalšiu Slovenku Luciu, sme si otvorili vlastnú firmu na upratovanie,“ ozrejmuje. Nemali žiadnych ďalších zamestnancov, pracovali skrátka samy pre seba. Neskôr začala pracovať v účtovníckej firme ako recepčná, kde popri štúdiu zotrvala dva a pol roka.

Úspech sa zbehol rýchlo

Andy Csinger mala odjakživa blízky vzťah k móde. Bez akýchkoľvek okolkov priznáva, že prvé mesiace v Austrálii ju deprimovalo tiež to, že mala ako upratovačka stále špinavé oblečenie. „Doma na Slovensku som mala skvelú prácu, bola som stále vychystaná a na vysokých podpätkoch,“ hovorí otvorene. Ešte radšej ako módu však mala rada fotografovanie. Preto úspory zo spoločnej kasy investovala do lepšieho vybavenia.

V živote dvojice spôsobil zmenu a veľký rozruch prvý iPhone, ktorý si kúpil Teo. Stiahol si totiž doň aplikáciu sociálnej siete Instagram, ktorej Andy neodolala. Začala sledovať rôznych blogerov a uvedomila si, že aj ona vie urobiť také fotografie, aké uverejňovali oni. A tak sa tomu začali s Teom viac venovať. Vstávali o 5:30 hod., aby sa Andy stihla pripraviť a odfotiť ešte skôr, než sa rozbehol jej každodenný kolobeh.

Kúsky zo šatník blogerky a influencerky Andy Csinger.
Andy Csinger módu miluje. Priznáva však, že šatník nemá preplnený. Skôr si jednotlivé kúsky vyberá rozumne. Tak, aby sa všetky dali kombinovať. Foto: archív respondentky

Náhle a znenazdajky sa všetko zmenilo. Na jednej fotografii sa jej začali hromadiť lajky a pribúdali aj sledovatelia. „Išlo to veľmi rýchlo,“ vysvetľuje Andy Csinger. Vtedy si kupovala veci v second handoch a čoraz viac ľudí sa jej začalo pýtať, odkiaľ ktoré kúsky má. „Asi im bolo také blízke to, že som nebola nedosiahnuteľná. Jednoducho povedané, že všetko, čo som si kúpila, možno majú tiež v skrini,“ vraví. Odvtedy má na instagramovom profile už viac ako 678-tisíc sledovateľov.

Influencerka Andy Csinger

Keď sa zastavujeme pri otázke, čo pre ňu znamená byť influencerkou, tak skromne konštatuje, že si to ešte ani neuvedomuje a považuje to za neuveriteľné. „Každý deň ďakujem za to, že sa nám to s manželom podarilo,“ opisuje. Svoj vplyv však v žiadnom prípade nevyužíva do takej miery, že by vkročila do reštaurácie a chcela niečo zadarmo.

Manželia momentálne cez Instagram robia reklamu produktom či v rámci content creatingu pripravujú fotografie pre iné značky. A odmietla už nejakú spoluprácu? „Áno. Mám pocit, že som rástla kvôli tomu, že som bola autentická k sebe aj sledovateľom. Teda, že som nezobrala všetko možné a nepridala na Instagram hocičo, za čo mi zaplatili,“ odpovedá Andy Csinger.

Do platených spoluprác sa doteraz pustila napríklad s kozmetikou Dior či značkami Citizens Of Humanity, J Brand, Paige, Armany Beauty, New Balance, Adidas, Swatch, Pandora, H&M, Uniqlo či Kate Spade NY. Odhaduje, že 90 % týchto spoluprác nadviazala s americkými spoločnosťami. Najdrahšou spoluprácou, na ktorú zatiaľ kývla, bola kampaň pre taliansku značku Manebí. Pre ňu navrhla tri páry topánok, ktoré sú ešte stále v predaji.

Spolupráce nie sú len o peniazoch

Andy vraví, že ako influencerke jej nejde len o to, za čo všetko jej značky zaplatia. V Austrálii spolu s Teom spolupracujú aj s automobilovou značkou Mazda. „Berú nás na rôzne akcie a miesta. A to je fakt o zážitkoch, nejde len o peniaze,“ dodáva. Pre ňu je v rámci spoluprác najdôležitejší priamy kontakt. Vyskúšala si najať manažérku, no to ju frustrovalo, pretože chce mať sama všetko pod kontrolou a miluje spoznávanie nových ľudí.

Približuje to na príklade spolupráce s Manebí. „Pozvali nás toto leto na Ibizu, kde sme s nimi strávili štyri dni. Bolo skvelé stretnúť tých ľudí. Nie je to len o tom, aby mi zaplatili a ja to dám na Instagram. Treba ich spoznať, vypočuť si ich príbeh a vedieť, koľko energie a sily ich stálo, kým sa dostali tam, kde sú dnes,“ dodáva Andy Csinger.

Momentálne sú manželia späť na Slovensku, kde sa zdržia do konca januára. Rozhodujú sa totiž, ako ďalej a či sa vôbec do Austrálie vrátia. Majú totiž pocit, že by im pre život o čosi viac vyhovovalo prostredie v americkom Los Angeles. Andy však prezrádza, že premýšľali i o návrate do Európy. Žiada sa im však miesto s teplejšou klímou, napríklad také Taliansko. „Je toho na nás veľa, plánujeme mať rodinu, takže by bolo super sa niekde usadiť,“ dodáva. Nuž a značné množstvo energie investujú i do prípravy vlastnej značky oblečenia.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk