3. júla 2018

Určite ste to už zažili. Prázdny papierový téglik od kávy v ruke bezdomovca a tichá prosba – nemáte drobné – change please? Čo ak by ten pohár nebol prázdny, ale plný dobrej kávy? Kúpili by ste si ju?

Takto jednoducho znie na prvé počutie víťazný projekt tohtoročnej celosvetovej súťaže Chivas Venture. Cemal Ezal z Change Please sťahuje bezdomovcov z ulíc, platí im mzdu, z ktorej môžu reálne vyžiť, a do mesiaca im poskytne ubytovanie. Zatiaľ najsľubnejšie číslo  82 percent z doteraz zapojených ľudí sa na ulicu nevrátilo. „Buď spolupracujú s nami, alebo robia inú prácu,“ vysvetlil Ezal túto výnimočnú štatistiku.

Cemal Ezal z Change Please plánuje expanziu projektu do USA.
Cemal Ezal z Change Please plánuje expanziu projektu do USA. Zdroj: Chivas Venture

Základom úspechu je presvedčiť ľudí, aby si svoju obľúbenú kávu kúpili právu v jednej z kaviarní Change Please. Cena je trhová, takže trhová musí byť aj kvalita. „Ľudia síce majú lepší pocit, ak časť z ich peňazí za kávu pomôže sociálne odkázaným, zlú kávu však piť nebudú,“ upozornil Cemal.

Slováci drevenými zubnými kefkami pomáhajú ľuďom i prírode

Pointa projektu sa tu však nekončí. Vďaka blockchain technológii dokáže firma odsledovať kompletný pôvod kávy až k drobným farmárom a zabezpečiť, že sa o zisk férovo podelia. Okrem toho rieši aj predaj kávy s podobizňami bezdomovcov prostredníctvom reťazcov či recykláciu téglikov.

Reklama

Otvára pobočku v USA a ambície nemá malé. „Vo Veľkej Británii by tento projekt mohol úplne odstrániť bezdomovectvo. Chceme vybudovať franšízový model a šíriť ho po celom svete.“

Exmodelka vedie startup a stavia školy na Haiti či v Peru

Samozrejme, stále bude časť bezdomovcov, ktorí sa z ulice takto ľahko nedostanú. Majú psychické problémy, sú závislí. „Túto časť treba nechať na veľké neziskové organizácie a štát,“ priznal Cemal a dodal, že je dôležité dať človeku na ulici šancu čo najskôr.

Ako víťaz súťaže získal od Chivas Venture 350-tisíc dolárov. Ďalšie štyri finálové projekty si rozdelili 450-tisíc dolárov.

iThrone od Water Labs

iThrone je bostonský nápad, ako vytvoriť prenosný záchod, ktorý sa dokáže zbaviť takmer kompletne celého svojho odpadu. „Hygiena je obrovským problémom v mnohých krajinách, v utečeneckých táboroch je to však ešte horšie. Rodičia nechcú púšťať dievčatá na záchod, pretože hrozí, že ich tam znásilnia. A tak si záchod robia pri stane,“ vysvetľuje Diana Yousef, Američanka egyptského pôvodu.

Diana Yousef z Change:Water Labs chce vytvoriť inteligentné záchody najmä pre utečenecké tábory. 
Diana Yousef z Change:Water Labs chce vytvoriť inteligentné záchody najmä pre utečenecké tábory. Zdroj: Chivas Venture

Technológia, ktorú v Bostone vyvinuli, si vyžiada pilotný projekt. Upozorňuje však, že prenosné záchody kupuje veľa zákazníkov. „Nie je to len sociálna práca, je v tom veľký biznis.“

Picha Project

Ak by sme povedali, že tretina ľudstva momentálne niekam kráča, neboli by sme ďaleko od pravdy. Malajzijské ženské trio sa zameralo na problém utečencov v ich krajine, ktorá nie je signatárom Dohovoru OSN o utečencoch. Výsledok  v Malajzii sú odkázaní sami na seba.

Lim Yuet Kim z malajzijského projektu The Picha Project dáva utečencom možnosť si zarobiť. 
Lim Yuet Kim z malajzijského projektu The Picha Project dáva utečencom možnosť si zarobiť. Zdroj: Chivas Venture

Picha Project vytvoril model na to, ako môžu utečenci pripravovať jedlo na objednávku, baliť ho do škatúľ a dodávať do firiem či individuálnym klientom. Polovicu z tržby si ponechávajú, a tak získavajú zdroj príjmu.

11-ročný Matúš vyrába vlastné mydlá a zarába peniaze na bratovu liečbu

Projekt zabezpečuje celú logistiku, objednávky – všetko, čo dokáže dodávky škálovať. Výsledok – deti utečencov (ako Picha) môžu ísť do školy.

Mestic

Uprostred finálovej prezentácie sa v hľadisku postaví mladá dievčina v éterických šatách víly a zatočí sa. Tieto šaty sú ušité z kravského lajna  samozrejme, po prekonaní istého pomerne dlhého procesu. V dnešnej dobe plnej všetkého začínajú spotrebitelia najmä vo vyspelých krajinách klásť veľký dôraz na ekologickosť. Miesto plného šatníka chcú mať pár vecí, a ak sú navyše z recyklovaného materiálu, o to lepšie.

Jalila Essaidi z holandského Mesticu rieši problém intenzívneho poľnohospodárstva.
Jalila Essaidi z holandského Mesticu rieši problém intenzívneho poľnohospodárstva. Zdroj: Chivas Venture

Holandský projekt reaguje na problémy intenzívneho poľnohospodárstva, najmä živočíšnej výroby. Holandských farmárov už vláda obmedzuje v tom, koľko kusov dobytka na svojej pôde môžu chovať. Spracovaním ich lajen na energiu a tkanivá sa kruh uzatvára a okrem dodatočných príjmov sa krajina zbavuje odpadu. Projekt si za druhé miesto v súťaži odniesol aj 200-tisíc dolárov.

BraiBook

Čítať knihu v autobuse alebo v metre je pre bežného človeka úplne normálne. Aj keď v dnešnej dobe skôr držíme v ruke mobil alebo čítačku. Pre nevidiaceho je to však nemožné. BraiBook sa rozhodol problém vyriešiť. Vyvinul čítačku do ruky na Braillovo písmo, do ktorej sa zmestia tisíce kníh.

Eric Sicart zo španielskeho BraiBook priniesol prenosnú čítačku kníh pre nevidomých.
Eric Sicart zo španielskeho BraiBook priniesol prenosnú čítačku kníh pre nevidomých. Zdroj: Chivas Venture

Okrem možnosti vziať si svoju obľúbenú knihu kamkoľvek, rieši projekt aj fakt, že knihy v Braillovom písme sú desaťnásobne drahšie ako normálne, niekoľkonásobne väčšie a vážia pekných pár kíl. Nečudo, že veľké percento nevidiacich ľudí sa nikdy čítať nenaučí.

Ecoheart

Slovensko na globálnom finále reprezentovali výrobcovia ekologických zubných kefiek Ecoheart. Ešte pred štartom finále sa im podarilo v internetovom hlasovaní verejnosti sa dostať medzi top 5 projektov z celého sveta, vďaka čomu zinkasovali odmenu 20-tisíc dolárov.

„Peniaze chceme využiť na dobudovanie výroby, dokúpenie stroja,“ povedal za slovenských finalistov Štefan Maceják.

Hlavná foto: Facebook Change Please