18. júna 2018

Karolína Bosáková skončila s modelingom, keď mala 26 rokov, aby sa mohla naplno venovať podnikaniu. V tom čase však už piaty rok viedla svoju modelingovú agentúru Unique One, ktorá zastupuje napríklad Petru Němcovú. Odvtedy rozbehla viacero biznisov a začala sa venovať filantropii. Je šéfkou nadačného fondu Happy Hearts Česko, ktorý stavia školy v krajinách postihnutých prírodnou katastrofou.

Z Miss modelkou. Kristína Činčurová žiari na svetových mólach

Modelingovú kariéru odštartovala Bosáková v 16 rokoch, no už v 20-tke začala rozmýšľať nad poistkou do budúcnosti. V tom čase vznikalo v Česku veľa agentúr, no len málo z nich malo podľa Bosákovej skúsenosti so zahraničným trhom. „ Bolo pre mňa preto prirodzené pretaviť moje skúsenosti a kontakty do biznisu,“ vysvetľuje.

Bosáková stihla napísať aj knihu a vydať charitatívny kalendár s Ivankou Trump. Foto: Lucie Robinson

Za prvé  leto sa jej agentúre podarilo získať 20 nových modeliek a všetky poslať do zahraničia. Aj napriek tomu, že v tom čase sedela na dvoch stoličkách naraz – okrem agentúry ešte stále naplno predvádzala a fotila. „Bolo to pre mňa ideálne nastavenie. Fungovala som tak, že som vycestovala napríklad do New Yorku, kde som robila modeling a vo voľnom čase som obchádzala agentúry a ponúkala naše modelky.“

Ako vraví, kariéra sa jej naplno rozbehla práve v čase, keď rozmýšľala, že s modelingom sekne. No práve vďaka tomu, že sa jej darilo, mohla vraziť peniaze do agentúry. „Počiatočným kapitálom boli  provízie, ktoré by som inak platila svojej materskej agentúre. Keďže som vtedy žiadnu nemala, investovala som to do Unique One,“ vysvetľuje.

Reklama

Gisele Bündchen zosadili z trónu. Kto sú najlepšie platené modelky?

Postupne jej agentúra rozšírila svoje zameranie a okrem zastupovania modeliek sa začala venovať aj eventom.  Prvým z nich bol v roku 2011 Unique Fashion Week, ktorý je pražskou odnožou svetového Fashion Weeku a krátko po tom ho preniesla aj do mesta Košice.

„Už keď sme to rozbiehali v Prahe, tak nám veľa ľudí hovorilo, že  to v takom malom meste nemá šancu fungovať.  Za päť rokov sme však dokázali prelomiť  hranicu 12,5-tisíca návštevníkov, čo je približne päťkrát viac ako na začiatku,“ hovorí.

Startup European Fashion Accelerator pomáha mladým dizajnérom v krajinách V4. Foto: archív (Karolína Bosáková)

Počas Fashion weekov vznikla aj myšlienka pomáhať  návrhárom z V4 a tak založila v spolupráci s Vysokými školami designu startup European Fashion Accelerator, čo je  inkubátor mladých dizajnérov.

„Máme výborné univerzity, z ktorých vychádza každý rok mnoho talentov, no veľakrát nie sú pripravené na svet biznisu. Nevedia, čo je obchod či marketing, a preto sme sa rozhodli vytvoriť akýsi most medzi umeleckým či akademickým prostredím a reálnym svetom módneho biznisu,“ vysvetľuje Bosáková. Každý rok preto vyberá dvoch návrhárov z každej krajiny, ktorí dostanú šancu prejsť týmto „školením“.

Slovenka Barbora Brušková sa stala osobnou múzou Johna Galliana

Accelerator ponúka možnosť predvádzať svoje modely, panelové diskusie, mentoringový program, workshopy, prednášky a spájanie návrhárov s novinármi a nakupujúcimi so zahraničia. V súčasnosti sa Bosáková venuje spusteniu eshopu, kde budú modely týchto mladých talentov, ale aj renomovaných návrhárov.

„Mladých dizajnérov je veľa a ľudia o nich nevedia. Neexistuje pritom nejaká spoločná platforma, kde si môže človek nájsť výber rôznych kvalitných kúskov od známych či neznámych lokálnych návrhárov,“ vysvetľuje dôvody. Eshop by chcela spustiť už tento rok na jeseň a stihnúť ho odprezentovať počas Fashion week Košice. Na podporu startupu získala exmodelka pol milióna českých korún z Medzinárodného vyšehradského fondu.

Nadácia Happy hearts, ktorú založila Petra Němcová (vľavo) stavia školy v krajinách postihnutých prírodnými katastrofami. Foto: archív (Karolína Bosáková)

Popri tom sa však Bosáková stíha venovať aj charite, je šéfkou Happy Hearts Česko, ktorá stavia školy v krajinách postihnutých prírodnými katastrofami. Jej materskú nadáciu založila Petra Němcová v New Yorku po tom, ako v roku 2004 prežila vlnu tsunami v Thajsku, počas ktorej zomrel jej priateľ.

„Je to aj pre mňa veľmi emotívna záležitosť, keďže som vtedy priletela za Petrou, bola s ňou v nemocnici a keď sa zotavila, išla som s ňou na miesta, kde prežila, aby si to v sebe uzavrela,“ spomína Bosáková. Aj päť mesiacov po katastrofe tam však ľudia stále nemali domovy.  Práve stretnutia s nimi ich utvrdili v tom, že chcú pomôcť.

Forbes Gala: Inšpiratívne ženy slovenského biznisu

Nadácia dnes funguje 14 rokov a postavila 205 škôl v 11 krajinách sveta, napríklad v Nepále, na Haiti, v Peru či Mexiku. V rámci českej pobočky vyzbierala Bosáková peniaze na päť škôl, ktoré zaisťujú vzdelanie pre 1200 detí a ako vraví, ľudia majú čoraz väčší záujem prispieť.

„Keď sme galavečer organizovali prvýkrát, získali sme pol milióna českých korún, minulý rok to už bolo 4,5 milióna,“ vraví. Tento rok prebehne gala večera 26. októbra v Prahe za podpory českého Forbesu (miesta si môžete rezervovať na tomto maili.) Najštedrejší darcovia pritom majú šancu ísť sa na postavené školy pozrieť.

Hlavná foto: archív (Karolína Bosáková)