19. apríla 2018

Počas štúdia environmentalistiky mu napadlo meniť objatia za špaky, z ktorých chcel vyrábať vankúše či zateplenie. Už vtedy ho lákalo pomáhať ľuďom a prírode. Nakoniec vymyslel recyklovateľné kefky z bambusového dreva, z predaja ktorých venuje 10 % na dobročinné účely. S ich výrobou začal v Číne, investoval však do kúpy starších strojov a dnes ich produkciu plánuje presunúť do Bratislavy. Ako podniká Roman Kovács, ktorý bude so značkou ecoheart reprezentovať Slovensko na celosvetovom finále Chivas Venture?

Nevedel ani, čo je cashflow

Roman na strednej škole vyštudoval mechanika počítačových sietí, na vysokej skúsil manažment aj environmentalistiku. Ako sa teda dostal k zubným kefkám z bambusu? Sám hovorí, že ide skôr o myšlienku ako o samotný produkt. „Je to pre mňa životný štýl, ktorý má okoliu darovať úprimný úsmev na tvári pomocou ekologických produktov a pomoci druhým,“ vysvetľuje mladý podnikateľ.

Kefky ecoheart sú vyrobené z bambusu, ktorý rastie veľmi rýchlo. Foto: archív Romana Kovácsa

Zároveň priznáva, že začiatky boli zaujímavé a bez pomoci ďalších ľudí by to bolo takmer nemožné. „Samotný produkt mi nič nehovoril, nevedel som nič o produktovom dizajne, výrobe, materiáloch, procesoch. Dokonca som nevedel ani, čo je cashflow, aké je dôležité balenie pre logistiku, skladovanie a podobne.“ Učil sa na vlastných chybách, ktoré ho stáli veľa času, energie aj peňazí. Spoľahnúť sa však mohol na priateľov aj odborníkov.

„Prvým a najdôležitejším je môj veľmi dobrý kamarát a skvelý produktový dizajnér Eugen Paulovič. Druhú časť, tú odbornejšiu, zastrešovali ľudia z kliniky Dr. Martin,“ spomína na pomoc v začiatkoch Roman Kovács.

Manželia sa našli v biznise. Spojili v ňom hrejivé deky a drevo

Reklama

Okrem toho mohol počítať s radami odborníkov z kefárskeho priemyslu – ktoré materiály sú najlepšie na výrobu zubnej kefky, aké stroje či procesy sú potrebné. Začiatkom roka 2017 sa jeho spoločníkom stal Štefan Maceják. Ten po dohode s manželkou investoval do ecoheart rodinné úspory. Práve vďaka jeho zapáleniu a prostriedkom sa značka rozbehla podľa predstáv zakladateľa. 

Vďaka strojom z roku 1969 presunú výrobu na Slovensko

Keď Roman hľadal výrobcu pre kefky ecoheart, našiel ho až v ďalekej Číne. Na začiatku oslovil aj producentov v Európe, tu však nedokázali splniť jeho predstavy. „Nikto na to nemal stroje a kvôli jednému šialencovi to nikto ani nechcel riešiť. Našťastie v Číne sa to dalo, vybral som si niekoľko spoločností, ktoré som bol navštíviť.“ Pri svojom súkromnom tendri sa rozhodoval nielen na základe tržieb či komunikácie producenta, ale aj podľa toho, či mohol vidieť ich výrobný proces a zamestnancov.

Kúpili staré stroje a výrobu plánujú presunúť do Bratislavy. Foto: archív Romana Kovácsa

Hoci sa zubné kefky ecoheart stále vyrábajú v Číne, Roman si ide plniť svoj sen – našiel vlastný priestor, odkúpil a zrepasoval staré stroje a plánuje presunúť produkciu do nášho hlavného mesta. „Na Slovensku fungoval kefársky biznis už od čias Rakúsko-Uhorska, bratia Grunenbergovci mali na Radlinského veľkú továreň. Neskôr tam vznikla spoločnosť Cosmos, ktorá v 90. rokoch skrachovala.“ Práve stroje tejto firmy odkúpil a renovuje ich. Bambus plánuje nahradiť lokálnymi drevinami ako buk a orech. „Dúfam, že takto budeme konkurencieschopní aj vo svete, pretože pôjde o jedinú európsku výrobňu kefiek z dreva.“

Mali voziť drevo do Číny, dnes radšej robia dizajnový nábytok s rukopisom

Financie na nákup strojov mal z úspor firmy a približne 8000 eur sa podarilo získať v crowdfundigovej kampani. „Vďaka tomuto projektu sme sa dostali aj do finále celosvetovej súťaže Chivas Venture, v ktorej si ocenení rozdelia milión dolárov. Ak by sa nám podarilo uspieť, môžeme rozšíriť výrobu o ďalšie stroje a tým pádom aj produkty,“ prezradil Roman Kovács. Aké ďalšie výrobky by mohli pribudnúť do portfólia ecoheart? „Máme naplánovanú výrobu detských zubných kefiek, zubných pást, ústnych vôd a jednozväzkových kefiek. Ústne vody už finišujeme, pasty testujeme a na ostatné výrobky potrebujeme ďalšie stroje.“

Pomáhať ľuďom a šetriť prírodu

Neoddeliteľnou súčasťou kefiek ecoheart je 10 % z predaja venovaných na dobročinné účely. Roman hovorí, že pri ich výbere sa rozhoduje hlavne srdcom. „Za posledné 3 roky sme podporili viac ako 15 projektov a rozdali viac ako 9 000 eur. Väčšinou boli tieto financie preklopené do materiálnej pomoci.“ Aj vďaka týmto príspevkom vznikli projekty ako posedenie s knižnou búdkou pre iniciatívu Ďakujem, sused či prvá verejná chladnička na zdieľanie jedla, na ktorej základoch vznikla iniciatíva Free Food.

10 % z predaja ide na dobročinné účely. Na foto Štefan Maceják. Foto: archív Romana Kovácsa

Okrem finančných príspevkov, ecoheart pomáha aj darovaním svojich výrobkov – napríklad Detskému kardiocentru či OZ Vagus. Ako je však na tom značka s predajom? Mesačne si nájde nového majiteľa približne 5 000 zubných kefiek. Pomohla tomu aj spolupráca s veľkým reťazcom. „DM drogérie sú jedna z mála spoločností, ktoré úprimne sledujú dopad na planétu, pomáhajú okoliu, myslia ekologicky a lokálne. Bola to prvá veľká spoločnosť, ktorá nám otvorila dvere a verila nám.“

Ecoheart chce pomáhať nielen prírode, ale aj ľuďom. Aj preto Roman túži premeniť bratislavskú výrobu na chránenú dielňu. „Robíme veci pre ľudí a ľudia sa nám za to odvďačia zdieľaním, či už konkrétnej veci, stránky alebo príbehu,“ opisuje spôsob, ktorým sa značka dostáva do povedomia verejnosti.

Keby mal dať tip začínajúcim podnikateľom, jeho odkaz by znel takto: „Jedinú radu, ktorú by som zdieľal, je otázka, či to robí srdcom a pre radosť. Ak áno, tak nech si tú jazdu užije,“ dodáva s úsmevom.

Hlavná foto: Vľavo Roman Kovács, vpravo Štefan Maceják. Foto: archív Romana Kovácsa