Hľadáte nové zamestnanie alebo dlhodobo uvažujete o zmene kariérnej oblasti? Chcieť od života viac nie je zlé. I napriek tomu sa môže stať, že na trhu práce narazíte na rôzne výzvy. Niektorí z vás si s nimi poradia, iní budú z hľadania práce znechutení či frustrovaní. Na Forbes.sk sme vás preto vyzvali, aby ste nám dali vedieť, aké problémy pri hľadaní práce riešite. V druhom článku pokračujeme s radami od HR odborníkov pre dvojicu čitateľov. Ten prvý nájdete tu.
Prinášame vám tretiu časť série online podujatí Forbes Reštart. Diskutovať budeme o vplyve súčasnej situácie na duševné zdravie, aká je stigma ohľadom duševného zdravia a prečo je dôležitá prevencia. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.
Čitateľka Gabriela: Londýn plný rivalov. Ako sa dostať do VC?
Už 10 rokov žijem v Londýne. Posledných päť rokov som mala kariéru v bankovníctve. Práca v bankovníctve ma nenapĺňala, ale chcela som zúročiť skúsenosti, ktoré priniesli vyššiu výplatu. V poslednom roku ma začali baviť viac startupy, inovácie, veda, digitálna transformácia a biznis. Rada by som zmenila kariéru a dostala sa na pozíciu investičnej analytičky vo Venture Capital.
Musím chodiť do práce každý deň? Toto sa na pohovoroch nikdy nepýtajte
VC v Londýne je ešte viac kompetitívne ako M&A v investičnej banke. Ak nie ste z top univerzity, consulting firmy alebo ste neexitovali startup, šance sú veľmi malé.
Problémom je i to, že nie som nedávna absolventka, a preto je ťažké získať stáž. Niektoré firmy majú totiž požiadavku, že ponúkajú stáže práve študentom. Snažím sa vybudovať si kontakty a oprieť sa o ich odporúčania. Zatiaľ mám iba odpovede, že môj profil je nedostačujúci a smer kompetitívny.
Pohovor má byť dialógom. Toto je 20 otázok,
ktoré môžu položiť uchádzači o zamestnanie
Rada by som sa zaoberala práve firmami alebo startupmi, ktoré majú zmysel a pozitívny dopad na ľudí, priemysel a riešia podstatný problém. Smery môjho záujmu sú blockchain, IoT, biotech, food tech, healthtech a cirkulárna ekonomika.
S pozdravom
Gabriela.
Odpovedá: HR odborníčka Ivana Brutenič
Čitateľke Gabriele radí Ivana Brutenič. Foto: archív Ivany Brutenič
Dobrý deň, Gabriela,
odporučila by som vám nasledujúci postup:
- Zadefinujte si svoje silné, slabé stránky a zručnosti. Napíšte si aspoň 15 vecí z každej skupiny. Pomôže vám to zistiť, aké zručnosti máte, a porovnať ich s tými, ktoré sú zadávané v pracovných inzerátoch.
- Opýtajte sa: Čo vám najviac chýba? V čom sa môžete dovzdelať? Na tieto otázky vám najlepšie odpovie človek na pozícii, na ktorú by ste sa chceli dostať teraz alebo v nasledujúcich 5 rokoch. Nájdite na LinkedIn 5 takýchto ľudí a priamo ich oslovte. Predtým dôkladne preskúmajte ich profily, mediálne výstupy či webové stránky.
- Pokiaľ chcete, aby oni venovali čas vám, venujte minimálne hodinu času príprave na každého z nich. Bližšou debatou najlepšie zistíte, či je pre vás VC prostredie vhodné alebo nie. Obľubujete prácu pod tlakom? Vyhovujú vám neustále zmeny? Veľa sa pýtajte, ako práca vo VC vyzerá, a urobte si z toho závery.
- Mávam klientov z Londýna a súhlasím, že je to mimoriadne kompetitívne prostredie. K tomu len krátka štatistika. Až 70 percent pozícií sa obsadí cez kontakty, nie cez pracovné portály. Z hľadiska LinkedIn potrebujete minimálne 1 500 kvalitných kontaktov, prepracovať profil a následne byť aktívna minimálne 10 až 15 minút denne lajkovaním, komentovaním príspevkov ľudí, ktorí sú na pozíciách alebo vo firmách, na ktoré sa sústreďujete.
- Nájdite čo najviac zdrojov a urobte si prieskum slovenských i zahraničných spoločností, ktoré považujete za zaujímavé a nepriamo ich oslovte. Urobte to po dôkladnom preštudovaní ich sociálnych sietí a webových stránok i profilov zamestnancov na LinkedIn.
- Váš LinkedIn profil by som upravila podľa kľúčových zručností a zabalila ho do príbehu. Máte tam veľa skúseností, od úspechov po organizáciu volejbalového zápasu. Ťažšie sa to číta. Personalista má na váš profil a životopis pár sekúnd. Potrebujete mu odovzdať kľúčové zručnosti do 15 sekúnd, a to viditeľne, zrozumiteľne i prehľadne.
- Existuje viacero „tradičných“ firiem, ktoré začínajú s blockchain/IoT technológiami. Osobne by som sa pozrela aj týmto smerom.
Zmeniť kariéru znamená často mesiace intenzívnej práce, ktorá sa vám niekoľkonásobne vráti. Držím vám v tom palce.
Čitateľ Juraj: Právnik s nemčinou. Ako preraziť na pohovore?
Vyštudoval som právo na Slovensku a absolvoval som jednoročný právnický postgraduál v Nemecku s udelením titulu LL.M. Od návratu na Slovensko v roku 2014 mám problém uchytiť sa v nemecky hovoriacich firmách v rámci Bratislavy. Doteraz neviem, v čom je problém. Môj životopis kontroloval i personalista, snažím sa ho aktualizovať, aby bol tip-top.
Kariérna pauza? Takto si s ňou možno poradiť v životopise aj na pohovore
Keď sa objaví nejaká ponuka práce právnika, v ktorej by som mohol využiť aj nemčinu, tak sa mi buď nikto neozve, alebo ma zavolajú na prvé kolo, ktoré podľa mňa prebehne väčšinou v poriadku. Vychvália moje vzdelanie, znalosti nemčiny a tak ďalej. O pár týždňov mi príde klasická odpoveď, že našli kandidáta, ktorý im vyhovoval viac.
Rozmýšľal som, či to nie je tým, ako vystupujem na pohovore. Myslím si, že to nie je zlé, snažím sa byť minimálne nervózny, vždy sa pripravím (zistím si informácie o firme) a dám si oblek. Napriek tomu som sa doteraz nezamestnal v niektorej z nemeckých firiem pôsobiacich na Slovensku, hoci keď zverejnia inzerát, subjektívne si myslím, že väčšinu kritérií spĺňam.
Ignorujú vás personalisti? Na vine môže byť aj gramatika či bezhlavé rozosielanie životopisov
Hľadám si prácu aj vo firmách, kde by som začínal na zmiešaných pozíciách a následne by som sa mohol posunúť kariérne v rámci spoločnosti na miesto právnika. Ani tu sa neviem uchytiť. A to som celkom optimista, neodradí ma len tak niečo a skúšam sa uchádzať o pozície v tých istých firmách aj viackrát. Čo si o tomto myslíte? V čom môžem robiť chybu?
S pozdravom
Juraj.
Odpovedá: HR odborníčka Anna Hudáková
Čitateľovi Jurajovi radí Anna Hudáková. Foto: archív Anny Hudákovej
Dobrý deň, Juraj,
mrzí ma, že sa vám nedarí uspieť na prijímacích pohovoroch. Môže to byť spôsobené mnohými faktormi a dôvodmi, ktoré môžem len odhadovať. Preto skúsim niekoľko postrehov a rád.
- Presvedčte sa, či vaše vedomosti, schopnosti a skúsenosti naozaj zodpovedajú pozícii, o ktorú sa uchádzate. Môže sa stať, že ste prekvalifikovaný, alebo naopak, vám chýbajú niektoré skúsenosti, ktoré sú na tejto pozícii vyžadované.
- Uchádzač sa vždy posudzuje komplexne, teda zo stránky profesionálnej i osobnostnej. Zároveň je dôležité, ako zapadne do tímu, teda ako zafunguje „chémia“. Tomu sa dá napomôcť vystupovaním, autentickým správaním, otvorenou a priamou komunikáciou a celkovým dojmom. Pomôcť môže aj spomínaný oblek, ak je to firma, kde je viac formálny dress code. Odporúčam to vopred zistiť, kultúra firmy je veľmi dôležitá, tá formálna, deklarovaná, ale aj tá neformálna. Podľa toho je vhodné sa na pohovor obliecť a upraviť.
- Ďalším kritériom je napríklad vaša prezentácia na sociálnych sieťach. Na vašom LinkedIn profile som videla nejaké kariérne prestávky. Je dobré vedieť ich vysvetliť a mať k nim zmysluplný príbeh. Taktiež je zaujímavé, čo vás viedlo k zmenám v kariére. Pokiaľ je to otázka profesionálneho alebo osobného rastu, tak to pomôže. Nemusí pomôcť, ak sú to konflikty s nadriadeným, kolegami a podobne. Vtedy personalisti spozornejú. Neodporúčala by som vyhovárať sa na chyby alebo správanie niekoho iného. Niekedy je dobré priznať si chybu a vyvodiť z nej ponaučenie.
- Spomínate, že ste si dopredu zistili informácie o firme. Toto je veľmi dôležité. Ak je to možné, skúste si pripraviť príbeh, ako môžete byť pre firmu užitočný. Pozrite si nejaké jej projekty z minulosti alebo aktivity, ktoré sú plánované v najbližšej budúcnosti. Väčšinou sa firmy prezentujú online alebo si môžete zistiť informácie, ako konkrétna firma funguje. Keď je to firma poskytujúca služby či produkty, je možné skúsiť si aj zákaznícky zážitok.
- Pokiaľ na pracovnom trhu nie je dostatok profesií priamo vo vašom odbore, odporučila by som sa vám pozrieť na pozície, v ktorých by sa vaše vzdelanie alebo skúsenosti mohli uplatniť čiastočne. Vo vašom prípade môže byť právnické vzdelanie prínosom na HR či oddelení nákupu alebo iných častiach firmy, kde sa pracuje so zmluvami a podobne.
Počas pohovoru je dôležité byť sám sebou. Rozhoduje sa firma, ale rozhodujete sa aj vy, aby sa vzájomné očakávania stretli a mohol to byť základ kvalitnej spolupráce. Okrem vlastnej prezentácie toho, čo sa vám v živote podarilo, čo ste skúsili a čo ste sa naučili, je dobré pripraviť si aj vhodné otázky. Pravdepodobne na ne dostanete priestor.
Treba hlavne používať zdravý rozum, nie je dôvod na nervozitu. Snažte sa ostať pokojný, aktívne počúvať a odpovedať na to, na čo sa vás pýtajú. Odpovedajte primerane, neodbočujte a nesnažte sa povedať všetko, čo o otázke viete. Ostaňte vecný, profesionálny a hlavne autentický.
Každý pohovor je jedinečný, každá pozícia a každý manažér má svoje predstavy a požiadavky na budúceho kolegu alebo kolegyňu. Preto je dôležité kvalitne sa pripraviť, primerane sa správať a uchádzať sa o pozície, ktoré skutočne zodpovedajú vašim znalostiam, schopnostiam a skúsenostiam, no i očakávaniam.
Vďaka tomu sa vyhnete prípadnému sklamaniu a nedostanete sa opäť ku hľadaniu práce. Ja vám držím palce, aby ste nakoniec našli zamestnanie, ktoré vás bude baviť a budete v ňom úspešný.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]