9. júna 2020

Niektorí ľudia zvládnu cestu za novým zamestnaním alebo zmenou v kariérnej oblasti „ľavou zadnou“. Možno pri príprave nič nepodcenili alebo boli pre firmu „instantný fit“. Iní zasa musia čeliť prekážkam, ktoré otestujú ich trpezlivosť a odhodlanie. Na Forbes.sk sme vás preto vyzvali, aby ste nám napísali, s čím máte problém pri zamestnaní sa.

Prinášame vám tretiu časť série online podujatí Forbes Reštart. Diskutovať budeme o vplyve súčasnej situácie na duševné zdravie, aká je stigma ohľadom duševného zdravia a prečo je dôležitá prevencia. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

Vybrali sme štvoricu, ktorej v dvoch samostatných článkoch radia HR odborníci. Tu je prvý z nich.

Čitateľka Dominika: Z lietadla do marketingu. Ako oprášiť vyštudovaný odbor?

Momentálne pracujem ako letuška pre leteckú spoločnosť na Blízkom východe. Rada by som sa vrátila na Slovensko a našla si prácu v odbore, ktorý som vyštudovala. Absolvovala som marketingovú komunikáciu a reklamu.

Reklama

Problémom je fakt, že nemám žiadne skúsenosti. Počas štúdia som síce absolvovala pár stáží a súťaží, no okrem toho som v odvetví vôbec nepracovala. Takže sa to môže ťažko počítať.  

Pohovory online majú svoje pravidlá.
Ako sa majú na ne uchádzači pripraviť, aby nič nepokazili?

Uvedomujem si svoju nelichotivú hodnotu na trhu práce, snažím sa samovzdelávať rôznymi marketingovými kurzmi. Tie sú rôzne, od content marketingu cez SEO až po analytiku. Myslím si, že nemá úplne najväčší význam učiť sa z „každého rožku trošku“.

Vzhľadom na to, že marketing zahŕňa široké spektrum pozícií a v súčasnosti je situácia taká, aká je (ovplyvnená koronou), a ja nemám žiadnu konkrétnu prax, neviem, na čo by som sa mala presne zamerať.

Hľadanie práce nie je iba o životopise. Čo vám teda bráni uspieť?

Čo by mi mohlo v tejto situácii pomôcť a čo by malo najväčšiu perspektívu do budúcnosti? Rada by som si našla solídnu prácu s vidinou, že sa v nej veľa naučím a budem mať priestor niekam sa posunúť. Ideálne by som sa chcela zamerať na digitálny marketing.  

S pozdravom
Dominika. 

Odpovedá: HR odborník Dušan Eľko

Čitateľke Dominike radí Dušan Eľko. Foto: archív Dušana Eľka

Dobrý deň, Dominika,

situácia, ktorú riešite, nie je ojedinelá. Mnohí vykonávajú prácu, ktorá nie je ich vysnívanou, no nie každý sa to snaží zmeniť tak ako vy. Vašou veľkou výhodou v súčasnosti je, že prácu máte. Chápem, že sa chcete vrátiť na Slovensko, no práve finančné zabezpečenie vám dáva možnosť všetko si premyslieť.

Tiež získavate časový priestor na to, že ak sa rozhodnete prácu zmeniť, nebudete musieť robiť kompromisy. Preto neodporúčam robiť unáhlené rozhodnutia, akým je podanie výpovede a návrat na Slovensko bez toho, aby ste mali zabezpečenú prácu.

Čo môžete urobiť, a vy ste s tým i začali, je uvedomiť si, aké máte prednosti a stavať na nich.  

  • Na začiatku by ste si mali zanalyzovať zručnosti a schopnosti, ktorými disponujete hneď teraz, a ktoré viete ponúknuť potenciálnemu zamestnávateľovi. Určite ovládate minimálne jeden svetový jazyk, pohybujete sa v medzinárodnom prostredí a vďaka svojej práci sa viete rýchlo adaptovať rôznym zvykom a kultúram. Zrejme ste zručná v riešení medziľudských vzťahov a krízových situácií.
  • Spomínate kurzy. Sústreďte sa na aktuálne zručnosti, kurzy ich môžu iba dodatočne rozvinúť. A úprimne, mnoho spoločností zaujíma skôr odžitá prax ako absolvované kurzy a školenia.  
  • Ako letuška máte zrejme nepravidelný pracovný čas, ktorý nie je nevýhodou. Poskytuje vám priestor si pri práci vyskúšať digitálny marketingu na „nečisto“, pozrieť sa po trhu (a nemusí byť iba slovenský). Mnohí si radi zoberú človeka síce bez praktických skúseností, ale s nadšením a s možnosťou cestovať do rôznych krajín. Ide napríklad o neziskové organizácie, združenia, komory, startupy či menej etablované spoločnosti.
  • Je doba digitálu, virtuálneho prostredia, práce na diaľku, čo vám dáva úžasný priestor získavať skúsenosti i ako externistka, freelancerka, dobrovoľníčka… Skúste urobiť prvý krok cez sociálne médiá, akými sú LinkedIn alebo Facebook.  

Cieľom tohto všetkého je získať skúsenosť, o čom je v skutočnosti digitálny marketing, a či je to to, čo naozaj chcete. Aj keď ste študovali marketingovú komunikáciu a reklamu, reálna prax sa môže výrazne odlišovať od vašich očakávaní.

Myslím si, že pole vašej pôsobnosti je veľmi široké, a najdôležitejšie je začať. Nové skúsenosti vás môžu priviesť k úplne iným príležitostiam.

Držím vám palce a želám veľa úspechov.  

Čitateľ Miroslav: Odchod z vojska. Ako po 25 rokoch ďalej?

Mám 42 rokov a pracujem ako profesionálny vojak. Tento rok som sa rozhodol pre zmenu a po 25 rokoch som požiadal o ukončenie pracovného (služobného) pomeru. Mám ukončenú strednú školu vojenskú, odbor elektronické a oznamovacie zariadenia. V roku 2011 som ukončil vysokoškolské vzdelanie v odbore manažér kvality.

Nemám s tým žiadne skúsenosti. Moje teoretické vedomosti považujem za výborné. Hovorím plynule po anglicky a mám niekoľkoročné pracovné skúsenosti v medzinárodnom prostredí (Holandsko).

Ako si zaistiť, aby vás pozvali na pohovor: zaujmite životopisom,
vyzdvihnite v ňom mäkké zručnosti

Reklama

Pre mňa je najväčšia výzva – kde začať?  Vzhľadom na to, že som skoro celý život pracoval ako vojak, nemám žiadne skúsenosti s pohovormi. Vidím sa ako manažér kvality, prípadne pracovník v oblasti kvality v nejakej medzinárodnej firme. Rád cestujem, spoznávam nových ľudí a mám rád medzinárodné pracovné prostredie.

Pohovor sa začína, keď prekročíte prah budovy.
Tu sú 4 chyby, ktorým sa treba vyhnúť

Na základe skúseností niekoľkých kolegov viem, že pre vojaka je výzva nájsť si adekvátne zamestnanie. Najčastejším dôvodom je: „Veď máte dôchodok, čo ešte chcete“. Moje skúsenosti z ozbrojených síl ma predurčujú na pozície riadiace, manažérske a také, v ktorých sa vyžaduje rozhodovanie pod stresom alebo časovým tlakom.

Ak mi budete vedieť pomôcť, ako ďalej, budem rád.

S pozdravom
Miroslav. 

Odpovedá: HR odborníčka Lenka Gejdoš Müllerová

Čitateľovi Miroslavovi radí Lenka Gejdoš Müllerová. Foto: archív Lenky Gejdoš Müllerovej

Dobrý deň, Miroslav, 

určite máte pravdu v jednom. Ktokoľvek, kto roky života venoval jednej oblasti, môže mať problém s prechodom do inej. Tiež si to vyžaduje otvorenú myseľ personalistov, ktorí by mali mať chuť objaviť váš osobný i profesionálny potenciál, a zahľadieť sa ďalej, ako po striktne definovanú náplň práce.

Tento proces má v dnešnej dobe poznačenej rýchlymi zmenami na trhu práce svoj názov. Je to redeployment. Vašou úlohou je v tejto situácii pustiť z hlavy skúsenosti kolegov, lebo tie sú rozhodne neprenosné. Aj keď ste pôsobili v rovnakej oblasti, nemáte šablónovo rovnaký profil, nie ste rovnakí osobnostne a i vaša schopnosť prezentovať sa bude určite iná.  

Vidím, že nemáte problém definovať, na čo sa cítite a čo by ste v profesii zvládli. To je veľmi dobrá štartovacia pozícia. Čudovali by ste sa, koľko uchádzačov o zamestnanie ani netuší, čo by chceli alebo vedeli robiť. Mojou snahou na pohovore by bolo zistiť:

  • čomu ste sa konkrétne v armáde venovali,
  • aké, na inú prácu prenosné, skúsenosti ste získali,
  • akú dynamiku má vaša osobnosť,
  • oblasť, ktorú ste vyštudovali, odborné vzdelanie, ktoré sa dá osviežiť.

Pracovné skúsenosti bývalého vojaka sú na strane potenciálneho zamestnávateľa slušne využiteľné. Povedzme vo výrobných spoločnostiach a ich oddeleniach logistiky, nákupu, kvality či zahraničného obchodu. Práve výroba je oblasť, kde sa vyžaduje pevná ruka dobre zorganizovaného manažéra, ktorý vzbudzuje rešpekt a má situáciu pod kontrolou.

Vaše skúsenosti odborníka na bezpečnosť by určite ocenili aj firmy poskytujúce technické zabezpečenie objektov, veľmi citlivej výroby a vo všeobecnosti spoločnosti, ktoré citlivo riešia ochranu osôb a majetku. Nie je nemožné presvedčiť protistranu, je to skôr otázka argumentácie na pohovore, že na to máte.

Dôležité je, aby ste si pripravili životopis tak, aby vás firmy mali chuť stretnúť a aby mali pocit, že ste vhodný kandidát. Preto je potrebné životopis naplniť informáciami, ktoré sú v súlade s tým, čo podľa inzerátu požaduje potenciálny zamestnávateľ.

Samozrejme, nie za cenu klamstva. Ide skôr o vydolovanie tých pracovných skúseností vo vašej pracovnej histórii, ktoré sa dotýkajú toho, čo zamestnávateľ hľadá. Ak si nie ste istý ako na to, existujú firmy na trhu, ktoré sa venujú poradenstvu s názvom outplacement. Je to komplexná príprava pre kandidátov v čase kariérnej zmeny.  

Bez ohľadu na situáciu, ktorá momentálne vládne, si musíte byť vedomý aj ďalších faktov. Hľadanie práce môže byť otázka pár týždňov, ale môže sa natiahnuť i na celé mesiace. I ľudia v menej špecifických odvetviach hľadajú zamestnanie hoci aj pol roka a niekedy dlhšie.

Na to sa treba psychicky pripraviť a nepodliehať panike. Ak nadobudnete pocit, že ste spravili maximum a už neviete ako ďalej, je dobré poradiť sa s profesionálmi. Nezabudnite na sociálne siete, osobné kontakty, trhy práce a pracovné weby. Pokiaľ budete aktívny na všetkých frontoch, synergia sa dostaví. 

Hľadanie práce nie je vec náhody, i keď niekto toto šťastie má. Je to každodenná systematická práca. Aktívny prístup si vyžaduje prípravu kvalitného životopisu, jeho úpravu pre každú pracovnú ponuku zvlášť, telefonické rozhovory, prípravu na pohovory, prípravu prezentačných materiálov i nadväzovanie nových kontaktov s cudzími ľuďmi.

Čím dlhšie vytrváte, tým rýchlejšie sa výsledok dostaví. A verím tomu, že ako bývalý vojak máte vnútornej sily a disciplíny na rozdávanie.

Prajem vám veľa úspechov, nech je táto vaša misia čo najrýchlejšie naplnená.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?