6. februára 2020

Keď ste začali uvažovať o hľadaní zamestnania, dobre ste vedeli, že musíte zapracovať na svojom životopise. Je to predsa prvý logický krok. Ak si však nebudete dávať pozor, môže sa stať, že strávite veľa času hľadaním iného názoru a revíziou životopisu. A preto ďalšie, rovnako dôležité úlohy, budete robiť v zhone alebo ich odložíte nabok.  

Každý má iný pohľad na to, ako treba vylepšiť životopis. Dokonca i v prípade personalistov sa názory líšia. Ak si budete žiadať vždy ďalšie rady, budete dostávať nové návrhy na zlepšenie. A tak to pôjde dookola, až kým sa nedostanete do bludného kruhu.  

Ignorujú vás personalisti? Na vine môže byť
aj gramatika či bezhlavé rozosielanie životopisov

Čas a úsilie radšej presmerujte na dve často prehliadané a nedostatočne rozvinuté činnosti. Každá z nich vám pomôže vyhnúť sa častým chybám, ktoré vás môžu pripraviť o príležitosť skôr, než sa vôbec nazdáte. Keď práve začínate s hľadaním nového zamestnania, pozrite si dve podstatné úlohy, na ktoré by ste sa mali zamerať:  

Posielajte lepšie emaily

Uchádzači o zamestnanie upravujú svoje životopisy celé hodiny. Chcú upútať pozornosť a zamerať sa na svoje úspechy. Nuž a následne ich personalistom a vplyvným kontaktom zo svojej siete pošlú v dlhom a neosobnom emaile. Vedzte, že zle napísaný email môže spôsobiť, že sa vaše hľadanie zamestnania spomalí alebo bude stagnovať. A to podkope vašu sebadôveru. Radšej si urobte čas a napíšte výrazný a špecifický email.  

Všetky emaily súvisiace s hľadaním zamestnania musia byť premyslené, osobné a stručné. Nie je to jednoduché, pretože chcete čo najviac priblížiť svoju minulosť a dôvod hľadania zamestnania. Napísanie takéhoto emailu trvá dvojnásobne dlhšie než obyčajne. Musíte totiž prísť na to, ako toho povedať viac, no použiť menej slov.  

Pohovor má byť dialógom. Toto je 20 otázok,
ktoré môžu položiť uchádzači o zamestnanie

Kratšie emaily rešpektujú čas príjemcu, rýchlo ho zaujmú a pootvoria vám dvere, vďaka čomu o sebe budete môcť v budúcnosti povedať viac. Ak píšete emaily takto, je pravdepodobnejšie, že dostanete odpoveď. Pomôžu vám vytvoriť a udržať skutočné spojenie s potenciálnym zametnávateľom.  

Myslite na to, že dlhé úvodné emaily, ktoré sú plné podrobných údajov o vašej kariérnej minulosti, vytvárajú dojem, že ste zúfalí a na trhu práce je o vás menší záujem. Dlhý email pôsobí neosobne dokonca i vtedy, keď zmeníte mená v predlohe a pridáte odkaz na svoje špecifiká. Príjemcovia vytušia, že väčšina dlhých emailov obsahuje kopírovaný alebo prilepený text.

Preto email neodosielajte, kým si nebudete absolútne istí, že je stručný a osobný. A to až natoľko, že by bolo nevhodné, pokiaľ by ste ho chceli poslať komukoľvek ďalšiemu.

Vytvorte si presvedčivý kariérny príbeh

Nestačí len prezentovať úlohy, ktoré ste vykonávali, alebo to, čo ste počas kariéry dosiahli. Musíte príbeh vyrozprávať koherentne a zaujímavo. Kariérny príbeh by nemal zabrať viac ako tri až päť minút. Jeho cieľom je spojiť vaše kariérne ciele a profesionálnu značku s podrobnejšími informáciami zo životopisu. Ide napríklad o spoločnosti, v ktorých ste pracovali, a pozície, ktoré ste získali.

Keď vás personalista vyzve, aby ste mu „o sebe povedali niečo viac“ alebo „porozprávali o svojich skúsenostiach“, je kariérny príbeh presne to, po čom by ste mali siahnuť. Ide o pomerne rýchly spôsob, ktorým odprezentujete schopnosti a preukážete jedinečnosť. Vaša kariérna cesta bola predsa unikátna. Nuž a dobrý kariérny príbeh vám pomôže vysvetliť, čo je na vás výnimočné a prečo je to dôležité pre pozíciu, o ktorú sa uchádzate.  

Začnite tým, že skúsenosti rozdelíte do troch oblastí (alebo dvoch, ak ste v kariérnych začiatkoch a vyskúšali ste si jedno alebo dve zamestnania). Každej z oblastí priraďte príslušnú zručnosť. Poďte sa na to pozrieť bližšie:

  • Prvá oblasť predstavuje vzdelanie a začiatky. Tu zdôraznite základné a odborné znalosti, ktoré sa postupne rozrastali, a vy ste sa vďaka nim vydali iným smerom. Netrávte veľa času detailným rozprávaním o zamestnaní, no spomeňte odvetvia či názvy spoločností, v ktorých ste pracovali.  
  • Druhá oblasť je jadrom pracovnej skúsenosti. Sem patria veci, ktoré ste robili najdlhšie. Pre väčšinu ľudí je to zručnosť, ktorá im je najlepšie známa a sú pripravení ju naďalej rozvíjať.  
  • V tretej oblasti prezentujte nielen to, čoho ste schopní, ale aj to, čo chcete robiť. Napríklad, ak ste nadaný líder a hľadáte väčšiu platformu, nezabudnite kariérny príbeh zakončiť ukážkou, akým typom lídra vlastne ste.  

Podobne ako pri práci na vašom životopise by ste si mali pred dokončením kariérneho príbehu vyžiadať feedback od kolegov či ďalších profesionálov. Tieto úlohy berte vážne. Investovaním času do práce na emailoch a kariérnom príbehu si budujete a formujete vzťahy. A to už od samého začiatku. 

Prispievateľka Kourtney Whitehead píše pre Forbes.com o kariérnych radách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk