31. júla 2020

V súčasnosti po planéte koluje viac ako 800 miliónov kusov nositeľnej elektroniky, z ktorej väčšinu tvoria smart hodinky a fit náramky. V prepočte má teda smart hodinky každý siedmy človek na Zemi. Najväčším marketingovým ťahúňom“ segmentu wearables sú v poslednom čase športové funkcie. Ak aj vy uvažujete o kúpe smart športových hodiniek, skôr ako nad značkou a dizajnom sa najskôr zamyslite, čo od nich budete očakávať.       

Niekomu totiž v konečnom dôsledku môžu stačiť retro digitálky so stopkami, aby si odmeral časy na atletickom ovále. A po poslednej blamáži s útokom vydieračského softvéru na spoločnosť Garmin, majiteľ digitálok navyše ocení, že jeho dáta určite nik neukradne (jedine aj s hodinkami).

Ak digitálky nestačia, začína to byť komplikovanejšie. Niekoho cieľom je mať z hodiniek „pripomínača k zdravšiemu životnému štýlu, iný je triatlonista a potrebuje odolnosť, vodotesnosť a funkciu multišport. My sme pre vás pripravili pár praktických tipov práve podľa toho, na čo budete vaše nové športové hodinky využívať.    

6 tipov na bežecké trasy v Bratislave
od hudobníka, maratónca, aforistu aj pedagogičky

Športové smart hodinky sú relatívne novým fenoménom – takto vyzerala ich ponuka v roku 2016. Foto: SITA/AP

Ak chcete žiť zdravšie

Chcete mať prehľad, koľko krokov denne prejdete, koľko poschodí vyjdete, aký máte spánok či koľko kalórií spálite? Ideálne aj s funkciou pripomínania, že je čas trochu sa rozhýbať? Na tento účel je na trhu hromada produktov – v rôznom dizajne i cenových hladinách. Pri výbere však myslite na to, že funkcie v hodinkách sú len polovicou produktu, druhá sa ukrýva v aplikácii. Ak vám tá zoraďuje údaje neprehľadne a nezmyselne, nebudete mať chuť pravidelne kontrolovať dodržiavanie cieľov a hodinky sa stanú len predraženým ukazovateľom času (a notifikácií z mobilu).

Pre motiváciu môže byť plusom, keď sa s dennými výkonmi viete porovnávať s priateľmi, všimnite si preto aj sociálny rozmer aplikácie a to, či majú rovnakú značku trackera aj vaši známi. Imidž najlepších náramkov a hodiniek pre zdravší životný štýl mala dlhodobo spoločnosť Fitbit, ktorá s prvým nositeľným snímačom prišla na trh v roku 2013 (áno, tento segment je stále veľmi mladý – Apple Watch majú ešte len 5 rokov). V poslednom čase však Fitbit trochu stagnuje a čaká sa, ako firmu nakopne jej nový majiteľ Google. Pre úžasnú a motivačnú appku však stále stoja za zváženie. Sexy je aj rozhranie Apple Watch.   

Predstavenie nového modelu Fitbit v roku 2019. Foto: SITA/AP

Ak ste najmä bežec

Lídrom bežeckých hodiniek je jednoznačne spoločnosť Garmin. Jej séria smart bežeckých hodiniek Forerunner odštartovala ešte v roku 2003 a neustále sa vyvíja. Ak však kupujete bežecké hodiny od Garminu, vyhraďte si niekoľko hodín na štúdium (a pochopenie) funkcií rôznych modelov. Niektoré modely majú zablokovanú funkciu účinku tréningu, iné odporúčaný čas zotavenia… Ak pri behu radi počúvate muziku, niektoré modely to umožňujú (aj s offline Spotify playlistom), iné nie. Preto odporúčame spísať si, čo je pre vás pri behu dôležité a aké informácie po behu sú pre vás nevyhnutné.

Nakoľko nás ochránia cyklistické helmy? Pri zrážke s autom len veľmi málo

Nevyhnutné NAOZAJ, občas totiž môžete zaplatiť za pekne pôsobiacu, ale v praxi málo využívanú funkciu aj desiatky eur navyše. Pomôže vám to pri výbere z naozaj širokého portfólia. Samozrejme, na výber sú aj produkty iných športovo zameraných značiek – u bežcov sú populárne aj hodinky Suunto, Polar, ale aj Fitbit. Ak vyberáte skôr vo vodách smart segmentu, dajte si pozor na výdrž batérie. Pri starších modeloch Apple Watch sa napríklad pomalší bežci sťažovali, že im ani plne nabité hodinky nevydržali na celý maratón… V neposlednom rade zvážte aj hmotnosť. Pri behu ide o každý gram.   

Bežkyňa s modelom Garmin Forerunner. Foto: Garmin

Ak radi striedate športy

Pre triatlonistu je dôležité, aby jeho smart športové hodiny mali multišport funkciu a vedeli prepnúť z behu do cyklistiky a na plávanie. Turisti, ktorí sa chystajú na trek do Himalájí, potrebujú dlhú výdrž batérie, úsporný GPS režim, ale možno aj schopnosť prevádzky do hlbokých mínusových teplôt. Cyklisti chcú spoluprácu s ďalšími senzormi (napríklad výkonu). Golfisti chcú na hodinkách mapu ihriska. Ak sa nejakému športu venujete často, zrejme viete, aké funkcie budú pre vás užitočné, preto odporúčame vyhľadať na webe rebríčky smart hodiniek pre váš konkrétny šport.

Čo však v prípade, že ste aktívne žijúci človek, ktorý sa venuje rôznym športom a chce mať jedny hodinky pre všetky? Máte na výber – buď kúpiť najvyššie rady hodiniek, ktoré pokrývajú „všetko. Cenovky modelov ako Garmin Fenix, Suunto 9 Baro či Coros Vertix sa však začínajú niekde na šiestich stovkách eur… Ak je váš rozpočet nastavený o niekoľko stoviek nižšie, opäť odporúčame spraviť si prehľad dát, ktoré by ste radi poznali pri vašich obľúbených športoch, a potom nájsť kompromis, pri ktorom získate čo najviac funkcií pri vami zvolenom rozpočte. Odporúčame pozrieť aj dopredaj modelov z minulých rokov.   

Ak chcete byť smart (casual) 

Možno ste z tých, ktorí nosia na ruke klasické elegantné hodinky a športové si kupujú s predstavou, že ich budú nosiť len počas športovania. Pozor! Na dáta zo smart hodiniek je celkom jednoduché sa „namotať. Možno len preto, aby ste vedeli, koľko krokov každý deň prejdete, alebo vás zlákajú smart vymoženosti – od notifikácií po prehrávanie hudby. A zrazu je tu problém – obrovské a nevzhľadné hodinky neladia s vaším biznis imidžom. V tomto prípade možno spravte kompromis a siahnite po viac smart ako šport hodinkách.

7 super inovácií, ktoré dostanú vaše Apple Watch
s novým operačným softvérom

Napokon, aj smart hodinky povedzme od Apple či Samsungu v posledných rokoch výrazne posilňujú športové a zdravotné funkcie svojich modelov, možno teda kompromis ani nebude potrebný. Ak chcete ísť do luxusu, vyhľadajte si spolupráce, ako je napríklad Apple Watch + Hermès. Ďalšou možnosťou je pozrieť si, aké doplnky sa dajú dokúpiť k športovým smart hodinkám. Jednoduchým riešením je napríklad nevymieňať celé hodinky, ale len remienok. Silikón na šport, koža do práce.    

Aj Apple Watch dáva čoraz viac do popredia športové a zdravotné funkcie. Foto: SITA/AP

Ak je pre vás rozhodujúca cena 

Ako sme spomínali, ak vám stačí krokomer a pár základných funkcií, je to dnes otázka pár eur. Ako však nedávno upozornil aj americký Forbes, ak už napríklad očakávate od hodiniek aj snímač srdcového tepu, možno nie je najlepším riešením na čínskom serveri zoradiť smart hodinky podľa ceny od tej najnižšej a vybrať prvé v poradí. Medzi najlacnejšími modelmi sú totiž aj také, ktoré meranie tepu len predstierajú a ukazujú iba generované čísla. Pri výbere myslite aj na to, že hodinky budete mať na ruke takmer 24/7 a lacné materiály, ktoré sa rýchlo rozpadnú, nebodaj vám podráždia pokožku, nie sú dobrou kúpou.

Jedna vec, pri ktorej by ste nemali robiť kompromisy, je výdrž baterky – dávať hodinky z ruky dole a nabíjať ich viackrát za deň je skrátka otrava. Fajn športový smart náramok kúpite aj pod 50 eur (napríklad Xiaomi), obstojné športové smart hodinky aj pod 100 eur. V ére recenzií si vyhraďte čas a prelúskajte si domáce aj zahraničné skúsenosti užívateľov. Ak sa neviete rozhodnúť medzi dvoma modelmi (nielen pre cenu, ale všeobecne) veľmi prehľadný je server Versus, ktorý jednotlivé hodinky porovnáva do najmenších detailov.    

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?