6. januára 2020

„Ako zistíte, že niekto odbehol maratón? Určite vám to sám povie,” žartoval raz americký komik Jimmy Fallon. Je fakt, že bežci o svojom koníčku rozprávajú radi, a tak nebol problém zostaviť päť osobných tipov, kde si zabehať v Bratislave. O svoju obľúbenú trasu sa podelili Gabriel Švajda, Michaela Pašteková, Zdeněk Štěpánek, Tomáš Ulej a Marián „Bene” Benkovič. A o jeden bonusový tip sa delíme aj my.

 

Gabriel Švajda, profesionálny bežec, majster SR v maratóne (2015)

Cez bratislavské mosty (10,5 km, 60 m prevýšenie)

Bratislavu môžeme smelo nazvať bežeckým veľkomestom. Okrem bohatých príležitostí, svedčí o bežeckom živote v meste aj to, že tu vznikol a dodnes sa organizuje najstarší beh na Slovensku, Národný beh Devín – Bratislava. Ja som si dnes ale vybral trasu cez bratislavské mosty. Začíname na parkovisku pri Ekonomickej univerzite, dĺžku trasy si volíme výberom mostov, cez ktoré pobežíme. Najdlhšia trasa meria 13 km a najkratší úsek menej ako 4 km. Kombináciou viacerých mostov si môžete vytvoriť pre vás ideálnu dĺžky trasy. Trasa okrem zážitku z behu poskytuje aj pekný výhľad na panorámu Bratislavy z viacerých strán.

Michaela Pašteková, pedagogička na VŠVU

Z Rusoviec k Čunovským jazerám (6,5 km, 22 m prevýšenie)

Keď som v Bratislave, moja bežecká trasa najčastejšie vedie z Rusoviec k Čunovským jazerám. Cestičky lesoparku mi ponúkajú možnosť bežať vždy inak a pridávať či znižovať kilometre podľa chuti a kondície. A úplne ideálne je po dobehnutí k jazerám si v nich aj zaplávať! Okolie Rusoviec je celkovo na beh super – kto sa bojí lesa, môže bežať nekonečné dĺžky po hrádzi alebo si vychutnávať samotu behom pomedzi polia pri maďarsko-rakúskych hraniciach. Kedysi som beh neznášala, posledné roky sa stal prirodzenou súčasťou môjho fungovania. Čistí hlavu a som vďaka nemu veselšia.

 

Zdeněk Štěpánek, bežecký tréner a expert na bežeckú obuv

Z Rače k Dračiemu hrádku (12 km, 450 m prevýšenie)

Začíname v Rači nad amfiteátrom, kde je aj veľkorysý priestor na zaparkovanie. Trasa vedie po značených turistických chodníkoch a viete ju počas behu operatívne zmeniť. Ide o lesný terén, takže odporúčam tenisky s členitejším dezénom. Najskôr po modrej, po pravej strane nezmeškajte vyhliadku Malá Baňa. Cez Pánovu lúku sa dostanete k potoku Pod Dračím hrádkom. Posledné stovky metrov pod ním idú prudko dole, takže buď opatrne, alebo odvážne. Akonáhle zbehnete k Stupavskému potoku, tak sa po pravej ruke začína parádna karpatská dolina. Úzky singletrail krásnou divokou prírodou. A potom už len späť.  

 

Tomáš Ulej, aforista

Okruh v srdci mesta (8 km, 170 m prevýšenie)

Ak z akýchkoľvek dôvodov chcete na beh vyraziť z centra Bratislavy – môžete zamieriť na petržalskú hrádzu, ale oveľa lepší nápad je vydať sa cez Prezidentskú zahradu do Horského parku a odtiaľ (po ľubovoľnom počte koliečok) naspäť okolo Hradu späť do mesta. Výhod je veľa: okamžite sa strasiete chodcov, už po pár kilometroch budete v nádhernej prírode, bonusom sú krásne výhľady na panorámu Bratislavy zhora. V minimalistickej verzii má beh 8km, je však rýchly – druhú polku trasa už len príjemne klesá. Je to určite subjektívny názor, ale príjemnejší beh priamo z centra hlavného mesta krajiny nepoznám.

 

Marián „Bene” Benkovič, hudobník

Cez vinohrady pod Kamzíkom (11 km, 250 m prevýšenie)

Túto trasu mám rád, z bytu ju mám kúsok a ak si chcem zabehať s kamošmi, je to ideálne miesto, nakoľko k štartu vedia prísť autom i električkou. Začíname na Sliačskej, bežíme furt hore a popritom frfleme, že čo sme si to vymysleli. Čochvíľa sme v lese a potom ešte malá dávka frflania pri poslednom prevýšení, ale ani sa nenazdáme a už sme pri rázcestí Pod Chlmcom. Už nebude žiadne stúpanie. Sľubujem! Stačí pokračovať po žltej. Les všade okolo, ani to nevyzerá, že mesto je hneď za rohom. Hocikedy môžeme odbočiť doprava a vybehnúť z lesa a potom už iba popod vinice sa vrátiť späť. A ďalší beh všemohúci je za nami. 


 

Milan Čupka, redaktor Forbesu

Cez Líščie údolie a Sitinu (7 km, 160 m prevýšenie)

V západnej časti mesta je mnoho smerov, kam sa možno rozbehnúť. Ak bývate v Karlovej Vsi, hneď nad Dlhými dielmi je rozľahlý les smerom k Devínskej kobyle. Ja mám rád aj trasu, ktorá vedie od polikliniky Líščím údolím k Parku SNP (patrí k nachladnejším miestam Bratislavy). Z asfaltky tam odbočíte do lesa a stúpate hore k vrchu Sitina. Hoci je lesík neveľký, nájdete tu hustú spleť trás, takže si môžete nakombinovať aj dlhší beh. Pri Poliankach pozor, aby ste nestúpili na venčiacich sa psov z útulku a naspäť k štartu sa vrátite zjazdom popri internátoch v Mlynskej doline s pekným výhľadom na Karlovku v údolí.