5. mája 2021

Vplyvný miliardársky pár Bill a Melinda Gatesovci, ktorí vedú najväčšiu súkromnú nadáciu na svete, v pondelok na sociálnych sieťach oznámil, že po 27 rokoch ukončujú svoje manželstvo. Aké bude delenie majetku jedného z najbohatších párov sveta?

V žiadosti o rozvod uviedli, že ich manželstvo je „nenávratne rozbité“. Napriek tomu, podľa tlačového hovorcu Nadácie Billa a Melindy Gatesovcov, zostanú obaja v predsedníctve charitatívnej organizácie a budú aj naďalej spoločne formovať jej stratégiu a udávať jej smer.

S prekvapivým oznámením však prišlo viacero otázok ohľadom toho, čo bude ďalej s majetkom Gatesovcov. Nie je jasné, akým spôsobom sa podelia, ani to, či majú predmanželskú zmluvu. Vzhľadom na výšku imania, ktorá je tu v stávke, sa dá očakávať, že pôjde o jedno z najväčších porozvodových vyrovnaní v histórii.

Ako sa v Amerike delia majetky po rozvode?

Bill Gates, ktorý v roku 1975 spoluzaložil spoločnosť Microsoft, disponuje majetkom v hodnote 130,5 miliardy dolárov a v rebríčku najbohatších ľudí sveta mu podľa Forbesu patrí štvrtá priečka. Na vôbec najvyššej priečke sa ocitol prvýkrát v roku 1995, rok po uzavretí sobáša s Melindou. Vtedy bola hodnota jeho majetku 12,9 miliardy dolárov.

Zo žiadosti o rozvod vyplýva, že Bill a Melinda teraz žijú oddelene a podpísali zmluvu, ktorá má upravovať to, čo bude s ich financiami ďalej. Súd požiadali, aby sa prerozdelil ich majetok podľa tejto rozvodovej dohody. Jej detaily však zverejnené neboli. V žiadosti o rozvod sa vyslovene nehovorí o predmanželskej zmluve, čo však nemusí znamenať, že ju Gatesovci nemajú.

Reklama

Vo washingtonskom právnom systéme funguje takzvaný inštitút bezpodielového spoluvlastníctva manželov, teda všetok majetok nadobudnutý jedným alebo druhým z páru v priebehu zväzku je považovaný za spoločný. Ak nestanoví predmanželská zmluva inak, po rozvode sa zvyčajne delia rovným dielom.

Možné je však aj to, že sa strany dohodnú a majetok sa rozdelí spravodlivo a opodstatnene, čo nutne nezodpovedá vysporiadaniu „pol na pol“, povedala americkému Forbesu Janet George, rozvodová právnička z washingtonskej právnej kancelárie McKinley Irvin.

Príkladom môžu byť exmanželia Jeff a MacKenzie Bezos – MacKenzie po majetkovom vyrovnaní dostala len štvrtinu Jeffovho podielu v Amazone.

Ak by Bill s Melindou delili imanie rovným dielom, majetok Melindy by predstavoval 62,25 miliardy dolárov. Tým by sa dostala aj pred Bezosovu exmanželku MacKenzie Scott, ktorej majetok má hodnotu 59,8 miliardy (aj preto, že Scott vlani vynaložila takmer šesť miliárd na dobročinné účely).

Rozvody slávnych biznismenov

Forbes zostavil zoznam najväčších miliardárskych rozchodov — aspoň teda tých, pri ktorých sme boli schopní majetok vystopovať. V niektorých prípadoch (ako napríklad pri rozvode spoluzakladateľa Googlu Sergeya Brina s Anne Wojcickou) spôsob vyrovnania nepoznáme, pretože rozvodové dokumenty neboli verejné.

Tu je zostupne usporiadaná pätica najväčších porozvodových vyrovnaní:

Jeff Bezos a MacKenzie Scott

  • najmenej 35 miliárd dolárov

Spoznali sa v New Yorku, kde obaja pracovali pre hedžový fond D. E. Shaw. Spoločne sa presťahovali do Seattlu, kde MacKenzie pomáhala Jeffovi pri rozbehu Amazonu.

Podmienky rozvodu oznámili v apríli 2019: MacKenzie dostala približne štyri percentá akcií Amazonu. Tie mali v roku 2019, keď bolo vyrovnanie oznámené, hodnotu vyše 35 miliárd dolárov. Teraz sú však ešte oveľa vyššie, pretože akcie spoločnosti odvtedy vzrástli o 75 percent.

Jeff si ponechal vesmírnu spoločnosť Blue Origin a denník Washington Post. Po finalizácii rozvodu sa MacKenzie stala treťou najbohatšou ženou sveta. V roku 2020 začala tiež opäť používať svoje dievčenské priezvisko Scott a v marci 2021 sa znovu vydala.

Bill a Sue Gross

  • 1,3 miliardy dolárov

Z chaotického rozvodu Grossovcov jeden čerstvý miliardár vzišiel a druhý bol potopený. Sue, manželka zakladateľa investičnej spoločnosti Pimco, podala v roku 2016 žiadosť o rozvod, po ktorom zbohatla o 1,3 miliardy dolárov.

Získala okrem iného rezidenciu v kalifornskom Laguna Beach v hodnote 36 miliónov dolárov alebo Picassovu maľbu Le Ropos, ktorú potom predala za 35 miliónov dolárov.

Bill z rozvodu vyšiel horšie. Snažil sa pre seba napríklad získať jednu z ich mačiek, nakoniec však zostali všetky tri Sue. V roku 2018 prišiel Bill Gross po štrnástich rokoch o svoje miesto v rebríčku najbohatších Američanov Forbes 400. V súčasnosti vedie každý z nich svoju charitu.

Steve a Elaine Wynn

  • 850 miliónov dolárov

Spoluzakladatelia kasínového gigantu Wynn Resorts sa (už druhýkrát) rozviedli v roku 2010. Vysporiadaním dostala Elaine, ktorá od roku 2002 zasadala v predstavenstve spoločnosti, 11 miliónov akcií – vtedy s odhadovanou hodnotou 795 miliónov dolárov. Steve navyše v tom roku predal akcie v hodnote približne 114 miliónov, z ktorých časť, ak nie celá čiastka, pripadla Elaine.

V roku 2012 Elaine zažalovala Wynn Resorts za predaj časti jej deväťpercentného podielu a o tri roky ju počas nepeknej bitky akcionárov vyhodili z predstavenstva.

Steve po obvinení zo sexuálneho obťažovania odstúpil z funkcie CEO a predsedu. Obvinenia síce odmietol, ale predal potom všetky svoje akcie. Elaine, ktorej majetok má hodnotu 2,3 ​​miliardy dolárov, je aktuálne najväčšou akcionárkou Wynn Resorts.

Harold Hamm a Sue Ann Arnall

  • 975 miliónov dolárov

Po troch rokoch trpkých súdnych sporov sa ropný magnát Harold Hamm pokúsil konečne rozťať 26-ročné manželstvo so Sue Ann. A to bez predmanželskej zmluvy.

Zo svojho účtu v Morgan Stanley jej vypísal šek vo výške 974 790 317,77 dolára. Šek Sue Ann uložila, ale potom prišla s tým, že si zaslúži viac. Podala odvolanie a žiadala väčší podiel z Hammovho majetku.

Reklama

To pochádza z jeho 75 percentného podielu vo verejne obchodovanej spoločnosti Continental Resources a malo vtedy hodnotu 13,7 miliardy dolárov. Ságu ukončil až Najvyšší súd v Oklahome v apríli 2015.

Vyhovel totiž Haroldovemu návrhu na zamietnutie odvolania, čo odôvodnil tým, že Sue Ann s vyrovnaním prakticky súhlasila podpisom a uložením šeku. To sa jej však nepáčilo. Následne financovala politický akčný výbor, ktorý uspel vo svojej snahe zosadiť sudcu, ktorý mal jej rozvod na starosti.

Roy E. a Patricia Disney

  • 600 miliónov dolárov

Roy s manželkou požiadali o rozvod v roku 2007 vo veku 77 a 72 rokov — po 52 rokoch manželstva. Majetok Roya, synovca Walta Disneyho, mal hodnotu približne 1,3 miliardy dolárov a Roy bol stálicou rebríčka Forbes 400. Rozvodom prišiel bezmála o polovicu svojho majetku a z rebríčka tak vypadol.

V roku 2008 sa oženil so spisovateľkou a producentkou Leslie Demeusy, ale o rok neskôr zomrel. Patricia zomrela v roku 2012. Rodinná nadácia s aktívami vo výške 122 miliónov dolárov (údaj z roku 2018), ktorá nesie mená oboch exmanželov, podporuje environmentálne a ekonomické projekty.

Článok vyšiel na webe Forbes.com. Autormi sú Noah Kirsch a Rachel Sandler.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?