30. júna 2019

Keď gastronómia, tak poriadny zážitok. Presne toho sa držia v bratislavskom food bare Iasai, ktorý je sesterskou reštauráciou konceptu Fou Zoo. Tím, ktorý stojí za novšou prevádzkou, sa rozhodol, že sa vydá originálnou cestou. Ľudia totiž môžu v Iasai sledovať, ako im kuchár pripravuje jedlo priamo pred ich očami. 

Iasai je miesto, akýsi kreatívny priestor, v ktorom sa spájajú ázijské jedlá s tými slovenskými. Plus – stále to tam žije. Návštevníci si totiž s radosťou svoje pokrmy fotia, zastavia sa i foodblogeri a priamo na prevádzke sa natáčajú videá.

Pre Fou Zoo malé

„Nie je žiadnym tajomstvom, že Fou Zoo trpí pre svoju lokalitu,“ vysvetľuje otvorene majiteľ tejto reštaurácie Richard Kováč. Jeden z top bratislavských podnikov sa totiž nenachádza nikde blízko centra mesta, ale v Petržalke, kde nie je veľmi na očiach.

Spolu s tímom preto Kováč hľadal nové miesto, na ktoré by gastro koncept presunul. Zaujal ich priestor na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, ktorý bol ale pre Fou Zoo nakoniec príliš stiesnený.

Martin Dubina pracuje vo food bare Iasai ako generálny manažér. Foto: archív M.Dubinu

Reštauratéri však prišli s iným nápadom. „Predstava menšieho baru, kde by sa jedlá pripravovali a dokončovali pred hosťami, a bol by oveľa viac casual ako predchádzajúci projekt, nás presvedčila investovať do tohto priestoru,“ tvrdí Kováč.

Hola, amigos! Príbeh petržalského tapas baru, ktorý sa oplatí navštíviť, aj keď je od ruky

A tak sa do food baru Iasai ihneď pustili. Na pomoc s priestormi, dizajnom a vôbec brandom si zavolali architekta Maroša Fečíka z Plusminusarchitects a Martina Jenča z grafického štúdia Milk. „Zadanie bolo jasné. Moderný priestor, v ktorom by si ľudia vedeli bez výčitiek vychutnávať jedlo i pridanú hodnotu gastronómie. Tá mala byť stále silne ovplyvnená Áziou, no bez konkrétnych a striktných hraníc,“ upresňuje majiteľ.

Šéfkuchár Michal Konrád po odchode z Fou Zoo spustil vlastný streetfoodový projekt Bao Brothers

Extra záležať si dal tím na samotnom dizajne food baru. Od návrhu až po realizáciu. „Každá časť reštaurácie je navrhnutá na mieru. To si vyžadovalo značnú časť financií. Priestor, v ktorom sa nachádza, potreboval kompletnú rekonštrukciu. Ozaj všetko od rozvodov, stierok, ventilácie až po maľovku,“ opisuje Martin Dubina, ktorý je vo food bare generálnym manažérom.

V tomto gastro koncepte majitelia opäť stavili na chute, ktoré sú typické pre Áziu. Foto: archív Iasai

Iasai tím pokračoval dostavbou exteriérovej celoročnej terasy, ktorá je tiež navrhnutá rovnakým dizajnérom a práve sa dokončuje. „Celé Hviezdoslavovo námestie je nimi posiate. My sme mali potrebu urobiť taký priestor, aký nemá nikto,“ naznačuje manažér. Najnáročnejšie je podľa neho ponúknuť ľuďom miesto, na ktorom si ešte neurobili selfie, neochutnali nové menu a nepochválili sa ním kolegom alebo priateľom.

Čerstvé ryby priletia

Každý deň v biznise je pre ľudí, ktorí stoja za projektom Iasai, výzvou. Tou najväčšou je spoľahlivý tím zamestnancov. „V momente, keď sa člen tímu rozhodne opustiť materskú loď, tak sa začína maratón. Teda staff hunting,“ približuje Dubina.

Toto je tím, ktorý pracuje v bratislavskom food bare Iasai. Foto: archív Iasai

Kuchyňu má v Iasai aktuálne pod palcom šéfkuchár Tomáš Lysý, ktorý predtým pracoval ako sushimajster vo Fou Zoo. Jeho špeciality a celý podnik si chvália naši aj českí top kuchári. Peter Slačka ho zaradil medzi osmičku svojich najobľúbenejších reštaurácií a hviezdny český šéfkuchár Přemek Forejt je rovnako fanúšikom tohto konceptu. “Musím sa priznať, že som doslova nadšený z jedla, včera večer sme sa boli najesť v reštaurácii Iasai a bolo to skvelé, úplne ma to odrovnalo,” opisoval v tohtoročnom rozhovore pre Forbes, kde sme sa ho pýtali na dojmy z tunajšej gastro scény.

Pri otázke, ako vlastne tento food bar funguje, Dubina s úsmevom odpovedá, že sú bežnou prevádzkou s obyčajnými rutinami. Následne však vyťahuje jednu zaujímavú perličku. Je ňou dovoz čerstvých rýb zo zahraničia. Tie sa do Iasai dostanú letecky a vcelku. „Často dorazia počas bežnej otváracej doby a zákazník má možnosť pozrieť si počas návštevy ich spracovanie,“ dopĺňa.

Stále u nich platí, že chcú návštevníkom prinášať radosť z každej strany. „To je náš claim a hovorí za všetko. Náš zákazník je človek, milovník poctivej kuchyne, ktorý rád vyskúša počas jednej návštevy viac malých jedál,” vraví Dubina a ihneď otvorene dodáva, že ľuďom chcú v Iasai dať možnosť sedieť v prémiovej reštaurácii a konzumovať „sedliacke“ jedlo, za ktoré neutratia celomesačný plat.

Svätý obed?

Aktuálne majú vo food bare rozdelenú ponuku na viac kategórií.  Stála ponuka sa mení podľa sezóny a obsahuje malé predjedlá, teplé hlavné jedlá, veľké rameny, sushi a dezerty. „Obľúbeným produktom sú Sväté obedy. Tie sú dostupné od 11:00 do 15:00. Ľudia si prídu na ponuku veľkých teplých jedál za dostupnú cenu,“ ozrejmuje Dubina. Tento produkt obmieňajú každý týždeň, pričom stále ide o výber z troch dvojchodových menu. Okrem toho však pripravujú i špeciality týždňa a špeciálnu rolku. „V poslednej dobe sa nám osvedčilo nesnažiť sa za každú cenu veci prekombinovať. Chceme ponúknuť kvalitný produkt a dobrý servis, za ktorým si stojíme,“ doplnil.

V blízkej budúcnosti plánuje Iasai organizovať komornejšie streetfoodové akcie, spojiť sa trebárs i s konkurenciou a zákazníkom prinášať produkty, ktoré ich budú skutočne baviť.

Hlavné foto: archív Iasai

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk