15. apríla 2019

Patrí do mladej generácie špičkových českých šéfkuchárov. Český Forbes ho do rebríčka 30 pod 30 zaradil v roku 2016, čo mu podľa jeho vlastných slov otvorilo nové možnosti. Dnes vedie olomouckú reštauráciu Entrée, za ktorou ľudia neváhajú vycestovať aj stovky kilometrov. Na podujatí 30 pod 30 sme prehodili pár slov s Přemekom Forejtom.

Aké sú zatiaľ vaše pocity z akcie?

Zatiaľ sa tu ešte len rozkukávam, ale pocity sú skvelé, je to tu naozaj pekné.

A zo Slovenska? Chodievate k nám rád?

V Bratislave som druhýkrát. Prvýkrát som si ju teraz prešiel peši a je naozaj veľmi pekná. Musím sa ale priznať, že som doslova nadšený z jedla, včera večer sme sa boli najesť v reštaurácii Iasai a bolo to skvelé, úplne ma to odrovnalo. Veľmi dobre som sa najedol. No a dnes ráno som bol na raňajky v Urban House a takisto som bol nadšený.

Keď už ste tú tému otvorili, ako vnímate rozdiel medzi slovenskou a českou gastronómiou?

Po tom, čo som včera ochutnal, tak by som povedal že… (smiech). Priznám sa, že veľa možností vyskúšať slovenské reštaurácie som nemal. Ale podľa mňa sa to takto deliť nedá, všade na svete nájdete aj dobré, aj zlé reštaurácie.

Rola porotcu v českej verzii Masterchef z neho spravila už aj televíznu osobnosť. Foto: IG Prěmek Forejt

Ste zástupcom generácie, o ktorej sa hovorí, že je “nedotknutá revolúciou”. Vedeli by ste porovnať prístup vašej generácie ku gastronómii oproti generácii pred vami?

Aj vtedy boli, aj dnes sú tu ľudia, ktorí na tú prácu doslova “prdia”, a ľudí, ktorí sú do tej práce zažratí, milujú ju a urobia všetko preto, aby to jedlo stálo za to. Skvelé je to, že mladí viac cestujú, chodia po rôznych stážach po celom svete alebo pracujú v skvelých reštauráciach, potom sa vracajú a prinášajú to sem. Na to sa ja aj najviac teším. Teraz mnohí mladí skončili školy a vypadli do sveta, pracovať v skvelých reštauráciach, v “mišelinkách” a podobne. Teším sa na to, ako sa za pár rokov vrátia domov a všetkým nám vytrú zrak, prinesú sem všetko to, čo sa tam naučili.

Drvivá väčšina špičkových slovenských a českých šéfkuchárov, vrátane vás, má za sebou skúsenosť zo zahraničia. Dá sa tu vôbec výraznejšie presadiť bez takejto skúsenosti?

Dá, určite dá. Poznám skvelých kuchárov, ktorí nikdy neboli v zahraničí. Čerpajú z kuchárok, čerpajú z videí a tie veci naozaj majú myšlienku. Človek sa len musí k určitým veciam “prevariť”, postupovať pomaly.

 Pozrite si rozhovor s Přemkom Forejtom o jeho reštaurácii Entrée a pôsobení v Masterchef

Do rebríčka 30 pod 30 ste boli zaradený v roku 2016. Čo to v tej dobe pre vás znamenalo?

Bolo to veľké nakopnutie. Najskôr som to úplne nevnímal, aké silné to je byť súčasťou tohto rebríčka. Určite mi to pomohlo, otvorilo mi to viacero dverí a dodalo mi to isté sebavedomie. Uvedomil som si, že ak by som to nerobil dobre, určite by som v tom rebríčku nebol.

Bežne o sebe pochybujete?

Vždy tam budú pochybnosti, čokoľvek robím, stále o sebe pochybujem.

Bol aj taký moment, že ste sa na to chceli vykašľať?

To nie, skôr niektoré veci odďaľujem. Mám v hlave niečo, čo chcem robiť, ale nie som si sebou úplne istý, tak to hodím zo stola a možno za rok sa k tomu vrátim.

Přemek Forejt je ozajstný multitalent. Foto: IG Prěmek Forejt

Čo by ste poradili mladej generácii kuchárov, ktorá stojí na začiatku svojej cesty?

Musíte sa spáliť, všetkým si musíte prejsť sami. Nedá sa ísť podľa nejakých rád, nedá sa povedať, čomu sa máte vyhnúť. Ja sám som urobil hromadu chýb a som rád, že som ich urobil, pretože ma to niekam dostalo. Som baran, čiže aj keď mi niekto povie, že je niečo chyba a ja viem, že sa spálim, aj tak to skúsim. A potom si poviem, že som idiot, ale skúsiť som to musel a odrazím sa od toho ďalej.

Čo Entrée, ako sa vám darí? Nájdu si k vám cestu aj Slováci?

Entrée je skvelé! Máme úžasný tím mladých ľudí, je v ňom veľmi veľa energie, našťastie to tých ľudí stále baví a je to krásna reštaurácia, kde ľuďom chutí. Momentálne pripravujeme nové menu. Chodí k nám aj veľa ľudí zo Slovenska, prišlo aj veľa kuchárov a vždy sa veľmi teším, keď je niekto ochotný sadnúť na vlak a prísť k nám. Mali sme zo Slovenska aj viacero stážistov.

A čo vaše ďalšie ambície?

Asi žiadne nemám. Takto je to super. Momentálne ma baví to, čo robím. Ktovie, možno niečo príde a uchváti ma, ale takto príliš plánovať neviem. Uvidíme.

Hlavné foto: koláž Instagram (Prěmek Forejt)/David Turecký photography