25. januára 2020

V roku 2019 platili Slováci za štvorcový meter bytu v priemere 1859 eur, čo oproti roku 2018 prestavuje nárast o 11,3 %. Vyplýva to z údajov Realitného barometra Realitnej únie (RÚ) SR. Ceny by sa mali zvyšovať aj tento rok, najvyššie medziročné nárasty má však už slovenský realitný trh pravdepodobne za sebou. Uviedol to analytik RÚ Vladimír Kubrický s tým, že v roku 2020 by mal rast trhovej hodnoty bytov predstavovať zrejme už len jednociferné číslo.

„Priemerná cena bytu na štvorcový meter môže na konci roka atakovať hranicu 2000 eur. Jej dosiahnutie zo súčasných 1859 eur za štvorcový meter by znamenalo zvýšenie na úrovni 7,6 percenta,“ priblížil Kubrický. Ťahúňom pre zvyšovanie by podľa neho aj naďalej mala byť malá ponuka, priaznivý vývoj ekonomiky aj neutíchajúci záujem obyvateľstva o nákup nehnuteľností.

Plánujete kúpu bytu v Bratislave?
Čakanie môže vyjsť draho, ceny podľa analytika porastú

Naopak brzdou pri zvyšovaní cien bytov by mala byť Národná banka Slovenska. Žiadateľom o úver totiž musí zostať z príjmu väčšia rezerva ako doteraz. Znamená to, že podiel celkových splátok k čistému príjmu bude musieť byť nižší než 60 %, zatiaľ čo v minulom roku šlo o 80 %.

Cena nehnuteľností rastie príliš rýchlo

Kubrický zároveň poukázal na to, že v posledných rokoch sa hodnota nehnuteľností v porovnaní s príjmami obyvateľstva zvyšuje príliš rýchlo, preto je časť kupujúcich nútená preorientovať sa na menšie byty. To je dôvod, prečo sa podľa neho cena dvojizbových bytov zvýši viac ako v prípade trojizbových. Aj v minulom roku sa podľa analytika ceny starších dvojizbových bytov zvyšovali rýchlejšie ako ceny trojizbových.

V segmente najlikvidnejších nehnuteľností, pri starších trojizbových bytoch, sa podľa Kubrického medziročne najviac zvýšili ceny v Banskej Bystrici, následne v Košiciach, Prešove a Bratislave. Práve v týchto mestách sa ponuka bytov znížila najciteľnejšie. V ostatných krajských mestách bol rast cien jednociferný, najnižší v Nitre.

Ako si vybrať byt zo záplavy nových projektov?
7 rád od architektky Barbory Markechovej

Kubrický dodal, že v aktuálnom decembrovom cenovom rebríčku krajských miest je pri starších trojizbových bytoch na čele Bratislava, kde stojí štvorcový meter 2496 eur. Nasledujú Košice, Trnava a Žilina. Na poslednom mieste je Trenčín, kde sú v porovnaní s naším hlavným mestom ceny polovičné. Najdrahšie byty na Slovenku sú v bratislavskom Starom Meste. Jeden štvorcový meter staršieho trojizbového bytu tam stojí 3204 eur.

Bratislava bojuje s nedostatkom bytov

Analytici Bencont Investments zároveň upozornili, že pre realitný trh v Bratislave sa rok 2019 niesol v znamení rekordného poklesu ponuky bytov v novostavbách a tým spôsobeným nárastom cien na historické maximá. Ku koncu minulého roka tvorilo ponuku novostavieb v Bratislave 2047 voľných bytov. Počet voľných bytov na trhu je tak podľa analytikov stále nedostatočný. Súčasná ponuka predstavuje zhruba 40 percent ponuky z rokov 2016 – 2017 a 65 percent ponuky z rokov 2012 – 2014, keď bol realitný trh v Bratislave na svojom dne.

„Takto nízka ponuka spojená so stále vysokým dopytom spôsobili v roku 2019 nárast ceny nad 3000 eur za štvorcový meter, pričom ku koncu roka sa vyšplhala dokonca až na 3237 eur. Ceny novostavieb v Bratislave sa tak za rok 2019 zvýšili o 11,3 percenta,“ vyčíslil hlavný analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik.

Súčasne poznamenal, že stránku dopytu v Bratislave tvorilo v štvrtom štvrťroku minulého roka 835 predaných bytov v novostavbách. Priemerná rozloha predaných bytov klesla zo 67,14 štvorcového metra na 53,97 štvorcového metra. „Prudký pokles priemernej rozlohy súvisel s tým, že až 70 percent predaných bytov v Bratislave predstavovali jedno- a dvojizbové byty. Masívny predaj malých bytov spôsobila najmä nová ponuka, ktorá priniesla predovšetkým malé byty a medzi nimi aj byty do 100 000 eur. Také novostavby sú v Bratislave v súčasnosti už takmer neexistujúce a dopyt po nich je pre nízku cenu prirodzene veľmi vysoký,“ ozrejmil Bruchánik.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk