22. januára 2020

Dostupnosť bývania v hlavnom meste sa v minulom roku výrazne zhoršila. Ponuka v novostavbách klesla pod 2 000 voľných bytov, čo je najmenej, odkedy sa v Bratislave tento trh začal začiatkom 21. storočia vôbec rozvíjať. V roku 2020 preto Bencont Investments vo svojej analýze očakáva ďalšie zvyšovanie cien.

Napriek opatreniam Národnej banky Slovenska v oblasti úverov je dopyt po bratislavských nehnuteľnostiach stále vysoký. V roku 2019 ho značne zvýšila aj nedostatočná ponuka bytov v novostavbách, ktorá spôsobila nárast cien na historické maximá. Priemerná jednotková cena sa prvýkrát vyšplhala nad 3000 € na m², čím prekonala predošlý rekord z roku 2008.

Čo spôsobí táto situácia v roku 2020? Analytik Bencont Investments Rudolf Bruchánik očakáva ďalšie zvyšovanie cien a podľa neho nie je vylúčené ani to, že dosiahne dvojciferný nárast. „Dostupnosť bývania sa v hlavnom meste v dôsledku spomínaných faktorov výrazne zhoršila. Ak tento problém nebude čoskoro vyriešený, tak bude brániť ďalšiemu rozvoju Bratislavy,“ tvrdí. Výrazné rozšírenie ponuky pritom nepredikuje.

Ceny bytov v Bratislave stúpajú a pokles sa tak skoro neočakáva. Graf: Bencont Investments

Pomaly si teda treba zvykať, že nové byty v centre hlavného mesta budú stáť 5-tisíc € na štvorcový meter, byty v širšom centre prekonajú 3500 €/m² a byty v okrajových lokalitách sa dostanú na 3000 €/m². Ak teda nájdete byt v lokalite a s dispozíciou, ktorá vám vyhovuje, a finančne jeho kúpu zvládate, analytik nevidí dôvod na vyčkávanie.

Bratislava za menej: Hľadali sme najlacnejšie nové byty v hlavnom meste

Reklama

„Súčasný rast cien bytov je primárne spôsobený ich nedostatkom, no zároveň rastú aj ceny stavebných prác, materiálov a pozemkov, ktoré vstupujú do konečnej predajnej ceny bytov. Aj z tohto dôvodu prepad cien neočakávame a vyčkávanie na kúpu môže ľudí v konečnom dôsledku vyjsť draho,“ vraví pre Forbes.sk.

Chystané projekty

Aj napriek rastúcej cene je vďaka nízkym úrokovým sadzbám investícia do nehnuteľností stále veľmi výhodná. V ponuke však chýbajú najmä štartovacie byty a byty v strednej cenovej kategórii. Ako vysvetľuje analýza, veľké projekty, ktoré by ponuku rozšírili práve o najpotrebnejšie byty, sú síce v štádiu prípravy, no ide o proces, ktorý môže trvať ešte roky.

Medzi najväčšie projekty v tejto kategórii patria ďalšie etapy Slnečníc a Bory Bývania, nová Zóna Nesto na Kopčianskej či rozšírenia projektov Nuppu, Nový Ružinov alebo Rínok Rača. Ide o projekty v okrajových lokalitách alebo v širšom centre Bratislavy, ktoré prinášajú cenovo dostupnejšie bývanie.

Trojizbový byt od 410-tisíc eur.
J&T Real Estate láme rekordy cenami v chystanom mrakodrape

„Prejavujú o ne záujem najmä mladé rodiny a stredná trieda. Keďže ide o najväčšiu časť kupujúcich, tak sa tieto byty míňajú rýchlo, závisí to však od cenovej politiky jednotlivých developerov,“ vysvetľuje Bruchánik. Ceny v takýchto novostavbách sa v súčasnosti pohybujú okolo 2500 – 3000 € za štvorcový meter, v závislosti od lokality.

Rozvoju bývania v hlavnom meste by podľa analytikov značne pomohlo vypracovanie nového územného plánu Bratislavy. Odhady hlavného mesta však hovoria, že tento proces môže trvať ešte 8 – 10 rokov.

Nedostatok

Počas roku 2019 sa s bratislavským realitným trhom udialo to, čo v rokoch 2017 a 2018 s realitným trhom v Prahe. „Počet projektov so stavebnými povoleniami sa vyčerpal a komplikovaný, veľmi zdĺhavý proces vybavovania nových povolení nedovolil výstavbu ďalších. Počet voľných bytov konštantne ubúdal, až kým nedosiahol dno, a v dôsledku nízkej ponuky nastal prudký cenový rast vysoko presahujúci všeobecný cenový rast v ekonomike, teda infláciu,“ povedal Bruchánik.

Ku koncu roku 2019 tvorilo ponuku novostavieb v Bratislave 2 047 voľných bytov. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku, keď počet voľných bytov predstavoval len 1 732, tak po dlhom čase došlo k nárastu ponuky. Za týmto rastom stál najmä projekt Ovocné sady, ktorý ponuku voľných bytov rozšíril o 269 bytov (pričom ďalších 281 bytov sa za štvrtý kvartál predalo). Medzi ďalšie projekty s väčším prílevom bytov sa radili Vydrica a ďalšie etapy projektov Galvaniho dvory, Nuppu alebo Jégého alej.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk