6. septembra 2019

Spoločnosť J&T Real Estate (JTRE) v lete spustila interný predpredaj bytov v komplexe Eurovea II a obsadená je už takmer polovica z nich. Výkonný riaditeľ a spolumajiteľ JTRE Pavel Pelikán v nedávnom rozhovore pre Forbes uviedol, že sumy rástli v čase aj vďaka vysokému záujmu. Teraz developer potvrdil aj ceny bytov v mrakodrape, ktoré Forbes získal od jedného zo záujemcov.

Nábrežnú štvrť Eurovea City čaká v najbližších rokoch rozšírenie. Developer blízky skupine J&T zastavuje kilometre popri ľavom brehu Dunaja a pripravuje prvý mrakodrap na Slovensku Eurovea Tower s plánovaným dokončením v roku 2023. S priľahlou štvrťou Riverside bude súčasťou komplexu Eurovea II.

Nového majiteľa v komplexe Eurovea II má už 210 bytov, čo je viac ako 40 % z celkového počtu 488 bytov. Dopyt po bývaní v čoskoro najvyššej obytnej budove Bratislavy je veľký napriek tomu, že J&T Real Estate ťahá cenovky bytov k novým rekordom. „Tam už je otázka, či byty nemali byť ešte drahšie,“ odpovedal Pelikán počas rozhovoru pre septembrový Forbes na otázku, či sú s výsledkami interného predpredaja spokojní. Zároveň však doplnil, že by to skupina s cenami nerada „prepálila“.

Oficiálny cenník zatiaľ developer nezverejnil, no od jedného z potenciálnych záujemcov sme získali cenovú ponuku v projekte z konca augusta. Jeho meno sme sa rozhodli nezverejniť. Suma sa podľa materiálov pohybuje na úrovni päťtisíc eur za štvorcový meter a developer ňou prekračuje novú hranicu pri masových projektoch. Len na porovnanie, priemerná cena voľných bytov na trhu s novostavbami v Bratislave dosiahla v druhom štvrťroku 2019 podľa analýzy Bencont 3 014 eur za štvorcový meter.

Reklama

V Bratislave je najmenej voľných bytov za posledných 15 rokov.
Ich cena stúpa

Cena dvojizbového bytu s rozlohou 49 až 59 štvorcových metrov v Eurovea Tower sa začína na 280-tisícoch, trojizbový byt stojí od 410-tisíc a štvorizbový byt v mrakodrape vychádza na 620-tisíc eur. „Informáciu máte správnu. Ide o základné údaje pre záujemcov o byty v Eurovea Tower. Následne dochádza k osobným stretnutiam a upresneniu ich predstáv a požiadaviek,“ potvrdil Pelikán.

Ceny v Eurovea Tower:

2-izbový byt: podlahová plocha od cca 49 m² do cca 59 m² plus exteriér, od 280 000 eur s DPH

3-izbový byt: podlahová plocha od cca 93 m² plus exteriér, od 410 000 eur s DPH

4-izbový byt: podlahová plocha od cca 126 m² plus exteriér, od 620 000 eur s DPH

Eurovea Tower bude najvyššou budovou Bratislavy

„Zatiaľ sa nám potvrdilo, že cenová úroveň, ktorú sme nastavili, priniesla klientom pozitívny výsledok. To znamená, že hodnota bytov neklesá, práve naopak, a to aj v horších časoch. To je pochopiteľné vzhľadom na to, v akej polohe sa nachádzajú,“ povedal Pelikán v rozhovore pre septembrový Forbes. Na otázku, či v budúcnosti sumy pri predaji JTRE zverejní, Pelikán odpovedal: „Je možné, že budeme pokračovať v predaji s individuálnym prístupom podľa požiadaviek konkrétnych záujemcov.“

S predajom bytov v 168 metrov vysokom mrakodrape, ktorý bude mať 47 nadzemných podlaží, začalo JTRE v lete, pričom ešte stále sa projekt nachádza v štádiu interného predpredaja. „Za 20 rokov máme klientov, ktorí sa vracajú, idú s nami od projektu k projektu, tým sme dali možnosť kupovať ako prvým,“ povedal. Oficiálny predpredaj a predaj by chcela skupina spustiť do konca roka.

Stavebná jama sa má premeniť na najvyššiu budovu Bratislavy do roku 2023. Neďaleko tohto projektu vyrastá v súčasnosti aj veža v Sky Parku od Penty. Ovplyvnili cenotvorbu Eurovea Tower aj ceny konkurencie? „Naším cieľom je predať, postaviť a dodať v čase, v akom sme sľúbili, a v kvalite, na akú sú naši klienti zvyknutí. Nesnažíme sa nejakým zásadným spôsobom sledovať ceny konkurencie. Skôr by sme boli radi, ak by konkurencia sledovala, čo sa deje u nás,“ povedal Pelikán.

FOTO: Penta začala s výstavbou kancelárií Sky Park.
Bude rekonštruovať aj pamiatku

Podobne veľký záujem o bývanie nezaznamenalo JTRE v žiadnom zo svojich doterajších projektov, medzi ktoré patrí River Park, Zuckermandel, Panorama Towers či Karloveské rameno. Najvýraznejším prvkom toho najnovšieho, ktorý je rozdelený na dve samostatné sekcie – Eurovea Riverside a Eurovea Tower – je už spomínaný mrakodrap.

Jeho výška vyvoláva rozporuplné reakcie a spôsobila spomalenia a prieťahy pri získavaní stavebných povolení. Napríklad mestská časť Ružinov zastáva názor, že projekt v predloženej podobe je v nesúlade s územným plánom Bratislavy a žiadala zrušenie územného rozhodnutia a vrátenie veci na nové prejednanie.

PELIKAN PAVEL Eurovea Tower J&T Bratislava ceny bytov
Rozhovor s výkonným riaditeľom a spolumajiteľom JTRE Pavlom Pelikánom si môžete prečítať v septembrovom Forbes, ktorý je venovaný realitnému biznisu. Foto: Miro Nôta pre Forbes

Developer však už na základe získaných prvých stavebných povolení realizuje stavebnú jamu. Očakáva, že postupne by mal získať aj ďalšie. Popri tomto projekte už spoločnosť nakreslila aj električkovú trať, pri ktorej podľa Pelikána komunikujú s mestom. „Verím, že v blízkom období príde k potvrdeniu toho, že táto trasa je pre mesto akceptovateľná. Magistrát sa vyjadril, že by to malo byť začiatkom jesene,“ hovorí. Kadiaľ má smerovať? Developer našiel trasu, ktorá zo Šafárikovho námestia prechádza cez Pribinovu, zabočí na Košickú a napojí sa na ružinovskú radiálu v oblasti Miletičovej ulice. „Je to asi 2,7 kilometra na 96 percent segregovanej trasy, teda takej, kde sa nemieša cesta pre autá s koľajnicami, a navyše vytvorí centrálny mestský okruh, ktorý Bratislave chýba,“ dodáva.

Zaujímavosťou je, že na výstavbu prvého slovenského mrakodrapu bude použité množstvo betónu, ktoré by naplnilo 14 olympijských plaveckých bazénov. Ak by sa všetky dvere z Eurovea Tower postavili na seba, budú vysoké až 5 051 metrov, čo je viac, ako má najvyšší vrch Európy – Mont Blanc.

O JTRE

Realitná spoločnosť pôsobí na trhu nehnuteľností od roku 1996 a k jej najvýznamnejším projektom patria veže Panorama Towers, mestská štvrť Zuckermandel pod Bratislavským hradom, rezidenčné projekty Klingerka, Fuxova, Karloveské rameno, Zelené terasy Devín, administratívne komplexy Westend, Pribinova 19 či Landererova 12, nákupné centrum Eperia v Prešove a nábrežná štvrť Eurovea City s pripravovaným prvým mrakodrapom na Slovensku.

Developerskú skupinu ovláda milionár Peter Korbačka, ktorý má v skupine 19-percentný podiel a je tiež predsedom predstavenstva. Ďalšie percentá má v rukách manažment spoločnosti, ktorý tvorí výkonný riaditeľ, spolumajiteľ a podpredseda predstavenstva Pavel Pelikán, ktorý zastáva túto funkciu už takmer 20 rokov, finančný riaditeľ Peter Remenár, investičný riaditeľ Juraj Kalman, obchodný riaditeľ Miroslav Fülop a riaditeľ realizácie stavieb Michal Borguľa. Každý člen predstavenstva vlastní po 16,2 percent spoločnosti. J&T Real Estate Holding Limited má sídlo na Cypre.

Celý rozhovor s Pavlom Pelikánom si môžete prečítať v septembrovom vydaní magazínu Forbes. Kúpite ho TU.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk