18. júla 2019

Spoločnosť Bencont Investments, ktorá sa zaoberá analýzami realitného trhu, hlási v tej najnovšej vážny nedostatok nových bytov. Na trhu v hlavnom meste je počet voľných bytov najmenší za posledných 15 rokov.

Nedávno uplynul rok, odkedy začali platiť prísnejšie regulácie zo strany Národnej banky Slovenska, ktorá sa nimi snaží zastaviť medziročný rast úverov na bývanie. Ten už niekoľko rokov dosahuje dvojciferné čísla. Tempo spomaľovania sa oproti vlaňajšku síce v určitej miere dostavilo, no nie natoľko, aby sa výraznejšie obmedzil dopyt po bratislavských nehnuteľnostiach.

Záujem o ne dokonca v druhom štvrťroku 2019 vzrástol. Ku koncu júna evidovali analytici Bencont Investments na bratislavskom realitnom trhu nových 1930 voľných bytov v 104 projektoch. Z nich je 9 vypredaných na 100 % a ďalších 41 je vypredaných na viac ako 90 %.

Vývoj na trhu s novostavbami. Graf: Bencont Investments

Po roku oživilo ponuku na trhu o takmer 500 bytov päť nových projektov – Omnia Tillia, Pod Vinicou, Galvani Home a Nový Jantár v Jarovciach. „To je vzhľadom na pretrvávajúci dopyt veľmi málo,“ konštatuje Rudolf Bruchánik, analytik spoločnosti Benonct Invesmtent. „Hoci dopyt už nie je taký vysoký ako pred dvomi či tromi rokmi, v pomere k voľným bytom hovoríme o vôbec najmenšej zásobe bytov za posledných 15 rokov,“ dodáva.

Celkovo sa v druhom štvrťroku predalo 824 bytov, čo je oproti 669 v prvých troch mesiacoch nárast. Predávalo sa takmer 80 % projektov v ponuke, pričom 12 projektov tvorilo cez 50 % predaja. Veľa z projektov predáva už len 1 – 2 byty štvrťročne, čo predstavuje fakticky len dopredaj. Bencont tvrdí, že rozhodujúcim faktorom teraz bude rozšírenie ponuky o ďalšie nové projekty.

Najvyšší realitný úver roku 2018 dostal HB Reavis.
Na projekt Stanica Nivy si požičal 175 miliónov eur

A ktoré projekty sú momentálne najvýznamnejšie, čo sa týka veľkosti a počtu bytov? Podľa partnera realitnej kancelárie HERRYS Filipa Žoldáka ide o Slnečnice, Pod Vinicou, Sky Park, Vydricu, Euroveu či Bory Home. V počte predaných 3-izbových bytov v poslednom štvrťroku viedol posledný menovaný spoločne s projektom Cubicon Gardens, v oboch prípadoch ide o miesta s dostatočnou ponukou bytov. Pri „dvojizbákoch“ sa činili aj Kesselbauer a novopridaný objekt Omnia.

Vyššie ceny

Žoldák vysvetľuje, že výsledkom zaostávajúcej ponuky v kombinácii s rastúcimi nákladmi je rastúca cena bytov. Potvrdzujú to aj dáta. Absolútna priemerná cena bytov, a teda cena všetkých dostupných bytov na realitnom trhu, za posledné tri mesiace stúpla na úroveň 205-tisíc eur, čo je medziročný nárast o 10,3 %.

Bencont tvrdí, že rast absolútnej ceny je spojený aj s rastom priemernej výmery bytov, ktorá dosiahla  70,5 štvorcového metra. To je medziročne viac o 3,66 % (resp. 2,5 m2). „Rast nie je spôsobený len tým, že pribúdajú väčšie byty, ale najmä tým, že menšie byty sa do ponuky voľných ani nedostanú a hneď sa vypredávajú,“ tvrdia analytici spoločnosti.

Najviac bytov v hlavnom meste pribudlo za druhý štvrťrok v II. a III. okrese Bratislavy a ich priemerná cena bola necelých 2800 €/m2 , nad úrovňou priemeru sa pohybovali ceny len pri projekte Pod Vinicou v Novom Meste. Celobratislavský priemer dosiahol 3014 eur za štvorcový meter.

Rast úverov spomalil. Odborník tvrdí, že nové obmedzenia hypoték
prinesú trh kupujúceho

Zatiaľ teda máme na Slovensku stále trh predávajúceho. Riaditeľ realitnej kancelárie Riešime bývanie Martin Čapo v marci pre Forbes povedal, že sa to do trhu kupujúceho môže preklopiť už tento rok. Prvé signály pozoroval napríklad na predĺžení času predaja nehnuteľnosti o viac ako týždeň (v roku 2017 bol priemer 7 týždňov, v 2018 vyše 8 týždňov) a skutočnosti, že na ňu bolo potrebných viac obhliadok.

Podľa Žoldáka sa však situácia na trhu môže zmeniť výraznejšie až s rastúcou ponukou. „Nič  nenasvedčuje tomu, že by sa mala rozširovať rýchlejšie ako doteraz,“ uzatvára.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk