27. marca 2019

V súčasnosti môžeme pozorovať mierne spomalenie rastu zadlžovania. Dôvodom sú opatrenia Národnej banky Slovenska, ale aj nasýtenie dopytu ľudí. Tí si totiž brali úvery ešte predtým, ako začali platiť prísnejšie regulácie, ukazujú dáta Slovenskej sporiteľne. V budúcom roku nastane aj vďaka nižšiemu dopytu trh kupujúceho, čo sa môže prejaviť aj miernym poklesom cien.

Medziročný rast počtu úverov na bývanie dosahuje na Slovensku už niekoľko rokov dvojciferné čísla a Národná banka Slovenska sa preto snaží dostať rast pod úroveň 10 percent. Čiastočne sa jej to vďaka novej regulácii podarilo. Ešte pred dvomi rokmi sme na trhu videli 15-percentný rast, v decembri 2018 sme sa dostali pod 12 percent. Slovenská sporiteľňa predpokladá, že vplyv opatrenia bude tento rok ešte výraznejší.

Podľa našej najväčšej banky totiž zatiaľ Slováci zníženie dostupnosti úverov nepocítili. Aspoň podľa dát. Napríklad najviac ohrozená skupina, žiadatelia jednotlivci, mala pred začiatkom platnosti regulácie NBS (1. júla 2018) podiel na poskytnutých úveroch 46 %. Ten sa v druhej polovici roka znížil len minimálne – na 44 %. Menší dopyt ľudí po nehnuteľnostiach a väčšie „prepočítavanie“ však podľa riaditeľa realitnej kancelárie Riešime bývanie Martina Čapa už môžeme pozorovať.

Najrýchlejšie rastú ceny realít blízko našich hraníc. Horúci trh je v Česku, Maďarsku aj Poľsku

Reklama

V roku 2018 sa podľa dát kancelárie napríklad predĺžila doba predaja nehnuteľnosti o viac ako týždeň (v roku 2017 bol priemer 7 týždňov, v 2018 vyše 8 týždňov) a bolo na ňu potrebných viac obhliadok. „V minulosti sme robili pomerne veľa transakcií formou tichej aukcie, teda spôsobom, kedy príde predávajúci s minimálnou cenou, za ktorú je nehnuteľnosť ochotný predať a potenciálni kupujúci majú rovnakú šancu si nehnuteľnosť prezrieť a dať svoju proti ponuku. A zatiaľ čo predtým sa nám darilo posúvať počiatočnú sumu vyššie, v roku 2018 sme s ňou museli ísť v priemere o 7 % nižšie,“ vysvetľuje Čapo.

Aj z týchto signálov Čapo predikuje, že sa blíži obdobie kupujúceho, ktoré by sa v niektorých segmentoch mohlo prejaviť už v roku 2019. Rast cien nehnuteľností by sa mal spomaliť, výrazný pokles cien bytov však odborník neočakáva.

Ako teda znie správa pre ľudí, ktorí sa práve zamýšľajú nad kúpou? „Nevidím veľký dôvod na urýchlenie či oddialenie nákupného rozhodnutia, pretože zmeny sú marginálne a naozaj záleží od individuálneho prípadu,“ vysvetľuje odborník.

Rok bez rastu úrokov

Európska centrálna banka drží základnú úrokovú sadzbu na minimálnej hranici už niekoľko rokov. Kým vlani analytici očakávali, že v tomto roku už sadzbu zvýši, dnešné odhady sú iné.

Sprievodca kúpou nehnuteľnosti v 10 krokoch. Na čo by ste mali myslieť?

„Európska centrálna banka sa vyjadrila, že svoje úroky pravdepodobne nezmení do konca roka 2019. Za predpokladu, že sa ekonomický rast v eurozóne už výraznejšie nespomalí, mohla by úroky prvýkrát zvýšiť v 1. štvrťroku 2020. Úroky komerčných bánk preto v tomto roku pravdepodobne výraznejšie neporastú,“ predpovedá Mária Valachyová, hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne. Slováci si tak naďalej môžu užívať jedny z najlacnejších hypoték v Európe. Tie sú o polovicu lacnejšie ako v susednom Česku, platíme dokonca menej ako v ekonomicky vyspelejšom Nemecku.

To sa odzrkadľuje aj na cene nehnuteľností. „Ceny nehnuteľností stúpli vlani o 6 % a priblížili sa úrovniam spred krízy z roku 2008. Odvtedy však stúpla životná úroveň  a disponibilné príjmy obyvateľov, takže rast cien je viac v súlade s fundamentmi ekonomiky. Predpokladáme, že tento rok sa rast cien spomalí aj kvôli sprísňujúcim sa opatreniam NBS,“ hovorí Valachyová.

Hlavná foto: Penta Real Estate

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk