2. decembra 2018

Tri kamarátky vybudovali obľúbenú bratislavskú raňajkáreň Žufaňa, ktorú sa teraz rozhodli presťahovať – a otvoriť novú, o niečo lepšiu. Povedali si, že na jej financovanie otestujú aj crowdfunding a podporu svojich hostí a fanúšikov.

Eva Malevič vyštudovala architektúru, Jana Hoosová a Kristína Kissová kulturológiu, všetky sa narodili v Bratislave a s gastro biznisom nemali žiadne skúsenosti. Za vyše tri a pol roka sa však ich bistro stalo natoľko populárne, že sa vo všetkom dostali kapacitne na strop.

Tri kamarátky vybudovali sídliskový podnik, aký im chýbal. Príďte na raňajky

Vravia, že myšlienku crowdfundingu zvažovali dlho, prvýkrát pred necelým rokom, keď premýšľali nad rekonštrukciou terajšej prevádzky. Lenže potom im padol do oka vedľajší priestor, len pár krokov cez ulicu, tiež na bratislavskom Dulovom námestí. A zhodli sa: skúsme sa presťahovať do lepšieho.

Tri majiteľky (zľava) Eva Malevič, Kristína Kissová a Jana Hoosová sedia pri stole vo svojom bistre Žufaňa.
Tri majiteľky (zľava) Eva Malevič, Kristína Kissová a Jana Hoosová. Foto: Matej Kmeť Photography

Vypočítali si náklady na nové bistro a vyšla im suma 80-tisíc eur. „Toľko peňazí však nemáme,“ hovorí Kristína Kissová. „My voláme Žufaňu verejná obývačka. S nami ju tvoria naši hostia, z ktorých sa mnohí stali našimi kamarátmi. A prišlo nám prirodzené, že kamarátov môžeme požiadať o pomoc.“

Najživšia diskusia medzi tromi majiteľkami bola o výške sumy, akú majú žiadať v kampani na crowdfundingovej platforme StartLab. Usmejú sa, že nastali také „romantické výpočty“. Na Facebooku má ich bistro vyše 8-tisíc fanúšikov, minimálne polovica k nim pravidelne chodí, jeden hosť pri návšteve u nich v priemere utratí 7,50 eura. „Takže, ak by nám každý venoval jeden svoj účet, mohli by sme získať 30-tisíc eur,“ dokresľuje Kristína. Bolo rozhodnuté, skúsia tých 30-tisíc a zostávajúcich 50-tisíc potom poskladajú z investičnej pôžičky a z vlastných zdrojov.

Ako zafinancovať svoj biznis nápad? 6 možností pre podnikateľov

Hneď dodávajú, že im je jasné, že ide o ambicióznu sumu. Ako odmenu za podporu bistra môžete získať brunch u jednej z majiteliek, svoje meno na stene bistra, kurz varenia, bezodnú šálku kávy či špeciálny odznak na populárny chlieb vo vajci. Kampaň spustili minulý týždeň v stredu, zatiaľ vyzbierali viac ako 11-tisíc eur.

Predstavu o tom, ako by nové bistro malo vyzerať, už majú. „To máte, ako keď si človek postaví prvý dom či kúpi prvý byt,“ približuje Kristína. „Až postupne objavujete, čo by ste urobili inak, čo by ste vylepšili. Nový priestor chceme vylepšiť na všetkých frontoch.“ Dodáva, že ak sa im bude lepšie pracovať v novom zázemí, pocítia to aj hostia.

Majiteľky Žufane pri nákupe čerstvých surovín, ktoré využívajú vo svojej kuchyni.
Majiteľky Žufane pri nákupe čerstvých surovín, ktoré využívajú vo svojej kuchyni. Foto: Matej Kmeť Photography

Zvýši sa počet miest na sedenie na necelých päťdesiat, čo je asi o desať viac, ako majú teraz. Rozšíria skladové priestory, aby mohli širšie spolupracovať s lokálnymi dodávateľmi. Plánujú vybudovať aj malé poschodie, kde umiestnia coworkingový stôl pre kreatívcov. Lepšie dokážu uspokojiť veľký dopyt počas rušných víkendov, keď im malá kuchyňa nedovoľuje pripravovať celodenné raňajky a súčasne variť obed.

Varia sezónne, z čerstvých surovín, prevažne od menších farmárov. Typickým jedlom v Žufani sú kaša, polievka či prívarok. A v nových priestoroch by do mesta chceli vrátiť aj tradičné nedeľné obedy. Vývar, kura s ryžou a s kompótom.

Novú prevádzku by vo svojich plánoch radi otvorili o pol roka. Naznačia, že ide o celkom šibeničný termín, ale… „Prvú Žufaňu sme z nuly vybudovali za päť mesiacov a teraz sme oveľa skúsenejšie a máme okolo seba už veľký dvadsaťčlenný tím,“ dodáva Kristína Kissová.

Hlavné foto: Matej Kmeť Photography