19. augusta 2021

Štúdiá, ktoré stoja za hitmi ako Godzilla Vs. Kong, La La Land a 8. míľa, sú pripravené na to, že ich zhltnú väčšie ryby. No nebude to lacné. Pretože preteky, odštartované úspešnými streamovanými seriálmi, nespomaľujú. Podľa spoločnosti Ampere Analysis sa vo filmovom priemysle minie tento rok 225 miliárd dolárov na nové programy po celom svete, čo je o 60 miliárd viac ako pred piatimi rokmi.

John Cary, riaditeľ spoločnosti Tyler Perry Studios a predseda predstavenstva spoločnosti Cross Creek Pictures, hovorí, že na stole má asi 30 mien nezávislých producentov, ktorí sú pripravení na akvizíciu. „Sme na začiatku diskusie s niekoľkými ľuďmi. Sadneme si k stolu a opýtame sa: Čo si myslíte, aká je vaša hodnota? Aká suma by bola pre vás zaujímavá?“

Odpoveď zrejme bude – poriadne vysoká. Nový štandard stanovili nedávne rekordné nákupy – Amazon získal slávne štúdio MGM aj s jeho bohatou filmotékou za 8,45 miliardy dolárov, herečka Reese Witherspoon predala väčšinový podiel v spoločnosti Hello Sunshine novej mediálnej spoločnosti Blackstone Group za 900 miliónov dolárov. Čo je podľa odborníkov dvojnásobok sumy, akú mohli získať pred 18 mesiacmi.

Vďaka tomu má teraz všetko nové „cenovky“, od obsahu Endeavor Ariho Emmanuela a spoločnosti SpringHill Company basketbalistu LeBrona Jamesa až po miláčika fanúšikov nezávislých filmov A24.

Reklama

Streamovanie zmenilo pravidlá hry

V stávke je lukratívna hra o moc medzi distribútormi a tvorcami, ktorú streamovacia revolúcia otočila. Tvorcovia hitov, zvyknutí po desaťročia na zisky bez rizika, zosmutneli, odkedy Netflix, Disney+ či Amazon prišli na trh s novým typom obchodu: jednorazové výkupy, ktorými omedzujú rast konkurencie a zároveň pridávajú hodnotu svojim platformám.

Whitherspoon dokázala využiť práva na príbehy so ženskými hlavnými hrdinkami, vrátane filmov Gone Girl a Wild a seriálmi, ktoré predala Hulu, Apple a HBO. Na predaji svojho podielu Hello Sunshine údajne zarobila viac než sedemnásobok odhadovaných tržieb spoločnosti.

Akú hodnotu teda majú niektoré z hollywoodskych top produkčných spoločností?

Legendary Entertainment

Najväčšie hity: Godzilla vs. Kong, Pokémon Detektív Pikachu, Mamma Mia! 2 a Jurský svet: Zánik ríše

Odhadovaná hodnota: 4 miliardy USD

Godzilla vs. Kong priniesla tvorcom rozprávkové zisky aj napriek pandémii. Foto: Warner Bros.

Filmová produkčná a spolufinancujúca spoločnosť, ktorá vytvorila pandemický svetový rekord v ziskoch vďaka filmu Godzilla vs. Kong, potichu skúma svoje možnosti. Dalian Wanda Group prevzala kontrolu nad spoločnosťou Legendary v roku 2016. Transakcia za 3,5 miliardy dolárov bola v tom čase najväčším obchodom medzi Čínou a Hollywoodom (aj keď táto suma sa považuje za nadsadenú).

Čínsky miliardár Wang Jianlin, ktorý je šéfom Wandy, teraz rozpredáva svoje medzinárodné aktíva, vrátane podielu v luxusnom londýnskom hoteli One Nine Elms a väčšiny jeho podielov v AMC Theaters. Hovorí sa, že Legendary takisto hľadá kupca. Štúdio je ziskové a produkovalo sériu nových hitov, takže by mohlo dosiahnuť hodnotu okolo 4 miliárd dolárov.

Blumhouse Productions

Najväčšie hity: Neviditeľný, Paranormal Activity, Uteč, BlacKkKlansman, Halloween a Očista

Odhadovaná hodnota: 2 miliardy USD (možno viac)

V štúdiách Blumhouse vznikol napríklad aj Oscarom ocenený horor Uteč (Get Out). Foto: Blumhouse

Spoločnosť Jasona Bluma, majstra moderného hororu, by mohla byť cieľom atraktívnej akvizície pre viacerých kupujúcich. Jeho filmy a seriály majú lacnú produkciu, ale zarábajú veľké peniaze. Za posledných 15 rokov vygenerovali tržby v hodnote takmer 4 miliardy dolárov.

Čas sa kráti dohode s Universal Pictures, ktorá končí v roku 2024, aj keď sa štúdio snaží dohodnúť s Blumom na 400-miliónovej dohode na vytvorenie troch nových častí Exorcistu. „Neviem si ani predstaviť, akú hodnotu môže mať Blumhouse,“ poznamenal jeden oslovený agent.

A24

Najväčšie hity: Minari, Moonlight, Uncut Gems a 8. trieda

Odhadovaná hodnota: 3 miliardy USD

Štúdio A24 distribuovalo aj oscarový film Minari. Foto: Plan B Entertainment

Nezávislé filmové štúdio, ktoré produkovalo alebo distribuovalo sériu uznávaných filmov, tiež hľadá kupca. Podľa Variety požadujú sumu až do 3 miliárd dolárov. Toto číslo sa zdá byť vysoké, najmä vzhľadom na skromné zárobky ich filmov, ktoré by naznačovali skôr sumu v hodnote okolo 591 miliónov dolárov.

No jeden z údajných záujemcov, Apple, by si mohol dovoliť zaplatiť prémiovú sumu za prestíž. Toto štúdio, ktoré začalo fungovať vďaka peniazom od Guggenheim Partners, už produkuje filmy pre Apple TV+ a obchodníci tvrdia, že táto uznávaná spoločnosť s nezávislými filmami sa hodí k šéfom Apple TV Jamiemu Erlichtovi a Aackovi Van Amburgovi, ktorí stavajú streamovacie služby do pozície prestížneho domáceho obsahu.

Millennium Media

Najväčšie hity: Pád Bieleho domu, Zabijakov osobný strážca a Mechanik zabijak 2

Odhadovaná hodnota: 250 miliónov USD

Reklama
Legendy akčných filmov sa stretli v sérii Expendables. Foto: Lionsgate

Toto nezávislé filmové štúdio založil Avi Lerner, bývalý barman a tesár, ktorý začal kariéru ako manažér prvých drive-in kín. Vo filmovom štúdiu Nu produkoval nízkonákladové filmy ako Shark Attack a Crocodile.

Spoločnosť Millennium Films založil v roku 1996 a tá sa stala domovom drahších, najmä akčných filmov, ako napríklad franšíza The Expendables. Dva zdroje uvádzajú, že Lerner za ňu očakáva minimálne 250 miliónov dolárov.

Imagine Entertainment

Najväčšie hity: Čistá duša, Apollo 13, Da Vinciho kód, 8. míľa, Arrested Development a 24

Odhadovaná hodnota: 800 miliónov USD

Da Vinciho kód pred rokmi bral útokom aj slovenské kiná. Foto: Sony Pictures Entertainment

Podľa jedného zdroja tento tvorca úspešných filmov, spätý s režisérom Ronom Howardom a producentom Brianom Grazerom, priťahoval v priebehu minulého roka viacerých potenciálnych kupcov.

Investícia 100 miliónov dolárov od mediálne zameranej obchodnej banky Raine Group v roku 2016 pomohla financovať ich vlastné akvizície, vrátane Jax Media (Emily in Paris, Russian Doll a Broad City) a väčšinového podielu v dokumentárnej Jigsaw Productions (The Investor: Out for Blood in Silicon Valley and Freakonomics).

Údajná cena 800 miliónov dolárov za Imagine sa zdá byť podhodnotená, keď vezmeme do úvahy objem peňazí, ktorý jej filmy a televízne seriály generujú. „Je to veľmi zaujímavá platforma pre kohokoľvek, kto verí v prémiovú IP,“ hovorí jeden zdroj. „Je o ňu veľký záujem.“

SpringHill

Najväčšie hity: The Shop a Self-Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

Odhadovaná hodnota: 650 – 750 miliónov USD

LeBron James si zahral vo filme Space Jam: Nová legenda, ktorý spoluprodukovala jeho spoločnosť SpringHill. Foto: Warner Bros.

LeBron James, jeden z najznámejších športovcov sveta, hľadá kupca pre svoju spoločnosť SpringHill, medzi záujemcami je údajne aj Nike. James založil spoločnosť so svojím obchodným partnerom Maverickom Carterom a zameriava sa na športový obsah – od filmov a televíznych seriálov po podcasty, značkový obsah a oblečenie.

Minulý rok získali 100 miliónov dolárov od investorov vrátane Guggenheim Investments a UC Investments Kalifornskej univerzity a spojili sa s Warner Bros., aby natočili ďalší Space Jam a zároveň produkovali filmy a vlastné originálne seriály pre rôzne streamovacie platformy. „Ktokoľvek si spoločnosť kúpi, platí za to, že ide obchodovať s LeBronom,“ povedal jeden zo zdrojov.

Endeavor Content

Najväčšie hity: La La Land, Just Mercy, Hamilton a See

Odhadovaná hodnota: 500 miliónov USD

Buď ho milujete, alebo mu nerozumiete. Taký je La La Land ocenený šiestimi Oscarmi. Foto: Lionsgate

Spoločnosť Endeavour Content tiež začína „dvoriť“ investorom a pohybuje sa na sume okolo 500 miliónov dolárov. Endeavour bola vytvorená s cieľom využiť streamovaciu revolúciu.

Od svojho založenia v roku 2017 financovala alebo predala viac ako 200 projektov. Ale firma so svojou vedúcou talentovou agentúrou súhlasila s predajom 80-percentného podielu v Endeavor Content ako podmienku dohody s Writers Guild of America, ktorý v tom videl potenciálny konflikt.

Metodika hodnotenia

Produkčné spoločnosti predávajú za násobok peňažného toku, ktorý je ťažké vypočítať bez prístupu k zmluvným podmienkam pre seriály alebo k zisku generovanému filmovými a televíznymi knižnicami.

Na to, aby sme dostali potenciálne predajné ceny filmových štúdií, sme vo Forbese použili údaje z Comscore a BoxOfficeMojo na odhad ročných tržieb pomocou priemerného predaja lístkov za posledných päť rokov.

Ten sme vynásobili koeficientom 7,2 na základe toho, koľko Blackstone údajne zaplatil za Hello Sunshine. Odhady tiež odrážajú spätnú väzbu od 19 vedúcich pracovníkov, agentov, investorov a bankárov. V prehľade sú zahrnuté iba produkčné spoločnosti, o ktorých sa predaji aktívne rokuje.

Článok vyšiel na Forbes.com. Autorkou je redaktorka Forbesu .

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?