2. marca 2019

Po vyštudovaní manažmentu pracovala v korporáte, reklamných agentúrach aj v diplomacii, no lákala ju tvorivejšia práca, cestovanie a tiež sloboda. Soňa Horvatovičová vysnívanú prácu našla vo vlastnom podnikaní, keď založila značky Shem Authentic, pod ktorou vyrába originálne šperky, a Shem design collective. Tá na Slovensko priváža neopozerané značky šperkov od dizajnérov zo zvyšku sveta.

Prvý šperk vyrobila z moduritu ešte v prvej triede na základnej škole. Napĺňala ju najmä predstava, že môže v šperku zhmotniť svoje vízie a spraviť ho podľa vlastných predstáv. Síce vyštudovala manažment, ale lákala ju sloboda a tvorivosť. Vo svojich tridsiatich rokoch sa vrátila do školy a študovala na Vysokej škole výtvarných umení Ateliér šperku. „Chcela som tento môj záujem posunúť do inej roviny. Hlbšie sa tomu venovať, študovať a pracovať na niečom vlastnom,“ vraví Soňa Horvatovičová.

Študovala učiteľstvo, no je z nej šperkárka. Jej výtvory sa dostali i do britského Vogue

Hneď na začiatku mala predstavu, že chce tvoriť šperky, ktoré budú iné, a s netradičným pohľadom na šperkárstvo. „Chcela som, aby ľudia začali nosiť iné šperky, než na aké sme tu zvyknutí. Šperk môže byť presne ten element, ktorý vystihne vašu osobnosť. A na to sa zameriavam vo svojej tvorbe,“ hovorí dizajnérka.

Tiny Collection izraelskej dizajnérky Shlomit Ofir nájdete v Shem design collective. Foto: Shem

Jej pôvodný plán bolo založenie e-shopu, čo vyhodnotila ako menej nákladný a flexibilný spôsob štartu. Kým bola na škole, nemohla predávať vlastné šperky, pretože nemala svoju puncovú značku. Pri svojich cestovateľských potulkách však prišla na myšlienku dovozu šperkov od zahraničných dizajnérov, ktoré neboli na Slovensku dostupné.

„V Izraeli som objavila lokálnu značku dizajnérky Shlomit Ofir a jej tvorba ma oslovila natoľko, že jej šperky som chcela ukázať na Slovensku. Prišli mi výnimočné,“ spomína Soňa. Slovenská šperkárka teda značku oslovila s ponukou spolupráce a druhá strana bola nadšená. V konečnom dôsledku jej to pomohlo rozšíriť sa do našich končín. Práve šperky Shlomit Ofir (ale aj vlastnú tvorbu Sone Horvatovičovej) teraz už možno nájsť aj v kamennom dizajnovom obchode Galerie Harddecore v Prahe.

Pri návšteve Štockholmu zase Soňa narazila na značku Pilgrim. „Dánsku značku Pilgrim som objavila počas mojich štúdií v Štokholme. Výber z jej kolekcií mi zapadal do konceptu estetiky, aký som na svojom e-shope chcela ukázať.“

Kolekcia Shlomit Ofir Geo Ear Climbers. Foto: Shem

Soňa Horvatovičová cítila potrebu dopriať tradičnej zlatníčtine dizajnérsky prístup a osvieženie. „Tvorím veci, ktoré sama chcem nosiť. Či už je to originálna náušnica alebo prsteň s osobitou symbolikou. Vytváram si tak zbierku, ktorá pretrvá a zároveň je nositeľná aj na každý deň,“ vraví dizajnérka, ktorú inšpiroval pri tvorbe vlastnej značky a názvu Shem príbeh Golema. „Oživil ho magický šém, malá gulička s veľkou silou. Presne za takýto ‘šém’ považujem šperk – šperk má v sebe odpradávna magickú moc, priťahuje pohľady, rozširuje pôsobenie človeka, dodáva silu a sebavedomie,“ hovorí Soňa.

Počas materskej začala šiť šperky. Na jej výtvory sa čaká i celé mesiace

Shem je pre ňu srdcovou záležitosťou a tiež priznáva, že podnikanie je náročný proces v každom kroku. „Sama zastávam takmer každú úlohu. Nikde inde by som sa toľko nenaučila. Posúva ma to pracovne a cítim, že aj osobnostne oveľa viac, ako akákoľvek práca predtým. Stretávam množstvo tvorivých ľudí a vidím, že stále viac z nás sa rozhoduje pre svoju vlastnú unikátnu cestu.“

Dizajnérka sa teraz plánuje viac sústrediť na značku Shem Authentic, pod ktorou vyrába šperky, niekedy aj na mieru pre zákazníka. „Slováci sú stále viac otvorenejší, vnímavejší a trendovejší, čo ma veľmi teší. Pozorujem stále väčšiu odvahu a túžbu odlíšiť sa, a týka sa to aj šperku,“ konštatuje Soňa. „Momentálne pracujem na novej kolekcii, ktorá ukáže viac z krásy drahých kameňov, ktoré som objavila na Srí Lanke a ktorými som fascinovaná,“ uzatvára podnikateľka.

Originálna tvorba šperkov Sone Horvatovičovej pod značkou Shem Authentic. Foto: Shem
Hlavné foto: Soňa Horvatovičová spojila vo svojom podnikaní tvorivosť a lásku k cestovaniu a vytvorila značky šperkov Shem Authentic a Shem design collective.