6. januára 2019

Precíznou a dobre premyslenou prácou sa preslávila už i za hranicami Slovenska. Katarína Žiaková sa vo svojom ateliéri v obci Bystrá venuje výrobe autorských dizajnových šperkov. A tie je otvorili dvere do sveta módy.

Svoju dlhoročnú vášeň dokázala premeniť na biznis, z ktorého má veľkú radosť. Každý z jej šperkov si so sebou nesie príbeh, čím mu Katarína vdychuje dušu. S týmto konceptom uspela nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.

Učila sa na vlastných chybách

„Moja cesta k umeniu začala rozhodnutím ísť na univerzitu študovať učiteľstvo výtvarného umenia,“ spomína Katarína. Tam sa zoznámila so spracovaním rôznych materiálov i s umením ako takým. Jej pohľad následne výrazne ovplyvnili pedagógovia. Počas štúdia začala vytvárať prvé grafické obrazy a podarilo sa jej objaviť čaro ornamentiky.

Počas materskej začala šiť šperky. Na jej výtvory sa čaká i celé mesiace

Pre Katarínu je proces premeny prvotnej predstavy na hotový šperk jedinečný. „Myslím, že som perfekcionistka, mám rada presnosť v detailoch. Asi preto som sa v navrhovaní a výrobe šperkov našla,“ ozrejmuje pre Forbes. Návrhy jej rýchlo pribúdali a len ju ubezpečovali v tom, že si vybrala tú správnu kariérnu cestu. Tvorba šperkov ju úplne pohltila.

Reklama
Katarína Žiak prezentuje svoje šperky v televíznej relácii Teleráno.
Katarínina precízna práca žne úspechy. Foto: Instagram Katarina Žiak

Odvahu na založenie vlastnej značky Katarina Žiak nabrala po ukončení štúdia na univerzite. Stovky návrhov a desiatky prototypov predstavila pod vlastným menom v roku 2016. „Bola to dlhá cesta, kým som našla odvahu prezentovať moju prácu verejnosti,“ priznáva Katarína. Obávala sa totiž, či jej diela ľudia prijmú a či o ne budú mať i záujem.

„Na trhu neexistuje žiadna príručka ani kniha, ktorá vám vysvetlí, ako na to. Na všetko musíte prísť sami, nikto vám svoje know-how len tak nedaruje,“ spomína na začiatky v biznise. Ju samú posúvali vpred vlastné chyby. Doladiť výrobu šperkov k vlastnej spokojnosti nebolo podľa Kataríny ľahké, no s odstupom času si myslí, že to zvládla.

Tvorbu šperkov neobmedzuje na trendy

Počiatočné investície umelkyňa zrátať nevie, pre ňu sú totiž od začiatku neustálym kolobehom. Nákup materiálu, nástrojov, výskum a skúšky technológie. Stále dookola. Jednou z najväčších investícií však pre ňu bolo založenie eshopu, ktorý si nechala vytvoriť na mieru. Tam svoju prácu prezentuje.

Z bábkarky sa stala podnikateľka. Vymyslela jedinečné záušnice

Celá výroba šperkov značky Katarina Žiak prechádza výhradne rukami autorky. Návrh, grafické spracovanie, výrobu i produktovú fotografiu si zabezpečuje ona sama. „V súčasnosti všetky technologicky náročné operácie riešim prostredníctvom kooperácie,“ hovorí.

Vo svojej práci musí byť umelkyňa vždy v strehu. Móda sa totiž mení, buď to prichádzajú nové trendy, alebo sa vracajú naspäť tie staré. Katarína toto odvetvie považuje za neustály kolotoč, ktorý nezastavíte a ani nespomalíte.

náušnice vtáčiky značky katarina žiak, ktoré sú inšpirované prírodou
Katarínu pri tvorbe inšpiruje najmä príroda a slovenské ľudové tradície. Foto: archív K. Žiakovej

Ona sama sa pri navrhovaní šperkov ale nesnaží obmedzovať výhradne na trendy, ktoré sú aktuálne „in“. Tvorí podľa toho, čo ju osloví. „Nech už je to ľudový ornament z historickej knihy alebo len motýľ, ktorý mi v lete sadol na ruku,“ upresňuje Katarína. Inšpiruje ju okolitý svet, príroda i ľudová tradícia. Jej tvorba oslovuje stále väčšie množstvo ľudí.

Svoje šperky prezentovala na jarných Bratislavských módnych dňoch, kde predstavila svoju kolekciu Jemnosť čipky v kove ukrytá, ktorú venovala umeniu paličkovanej čipky. Jej tvorba sa objavila i v módnom časopise British Vogue, vďaka čomu sa mohla Katarína zúčastniť módnej prehliadky v Londýne. Pre Dubnické múzeum zase navrhla kolekciu šperkov Gatra – zabudnutý poklad, ktorá je inšpirovaná ich výšivkou a prezentovala ju i na jesenných Bratislavských módnych dňoch. Okrem toho sa umelkyňa tento rok stala ambasádorkou Európskeho roku kultúrneho dedičstva 2018 na Slovensku. Práce má teda vyše hlavy.

V ďalšom roku predstaví grafické obrazy

Čo sa najpredávanejších šperkov týka, tak v prípade značky Katarina Žiak je každé obdobie iné. V súčasnosti ponúka autorka na svojom eshope 15 kolekcií, ktoré spolu obsahujú 350 vzorov v 5 farebných povrchových úpravách a rôznych veľkostiach. „Stretávam sa aj s požiadavkou vytvoriť šperk na mieru pre zákazníčku, prípadne pre spoločenskú alebo historickú udalosť. Táto práca je pre mňa vždy výzvou,“ upresňuje umelkyňa s úsmevom.

Doménou pri tvorbe šperkov sa pre Katarínu stala chirurgická oceľ, ktorá následne podlieha galvanickému pokovovaniu 23,5 karátovým zlatom. Každý výtvor má svoj príbeh, preto ľudia často hovoria, že Katarína vyrába „šperky, ktoré majú dušu“. Pre ňu je to obrovská motivácia a výzva k ďalšej tvorbe.

Dve modelky s náušnicami značky Katarina Žiak.
Náušnice inšpirované prírodou. Foto: archív K. Žiakovej

A čo chystá autorka so svojou značkou do budúcnosti? Okrem ďalších šperkov sa sústreďuje i na výtvarnú tvorbu. V roku 2019 plánuje verejnosti komplexne predstaviť vlastné grafické obrazy. Namieri si to s nimi do výstavných priestorov galérie. Už im dala i názov: Spomienky prírody ukryté v obrazoch.

Hlavné foto: archív K. Žiakovej