11. októbra 2018

Môžu šperky štebotať? Tie slovenské určite. Dôkazom je biznis Dany Vrabcovej, ktorá trávi výrobou ručne šitých šperkov celé hodiny. Jej poradovník „praská vo švíkoch“ a ženy na tieto veselé doplnky čakajú i celé mesiace.

Detailná, ba až mravčia práca nie je tejto mladej mamičke vôbec cudzia. Jej biznis je pre ňu láskou, zákazníkom sa venuje naplno, a ku každej objednávke im i sama napíše venovanie. Osobného poňatia biznisu sa nechce nikdy vzdať.

Značku riadi intuitívne, marketérske poučky nepotrebuje

Počas štúdia na vysokej škole začala Dana Vrabcová pracovať ako analytička v jednej zo slovenských bánk. Venovala sa najmä finančnému trhu a spotrebiteľským témam. S kolegyňou si však občas po pracovnom čase zašli na kreatívne kurzy. „Bol to môj večerný relax a určitá psychohygiena. Najskôr som šila a vyšívala korálikové šperky,“ hovorí pre Forbes.sk. Jej prvé výtvory putovali do rúk kamarátkam a na charitatívne projekty, ktoré organizovali jej vtedajší zamestnávatelia. Postupom času však začalo Danu oslovovať viac ľudí – a dopyt po jej dielach ju zaskočil.

Rodinní odborníci na drahokamy. Šperky Mikušovcov stoja tisícky eur

„Zlom nastal, keď som odchádzala na materskú dovolenku,“ upresňuje majiteľka slovenskej značky Štebotavo. Na konci roka 2014 začala svoje výtvory zverejňovať na Facebooku. Vtedy sa už takmer výlučne venovala tvorbe šperkov zo šujtášu, respektíve z textilných prámikov, ktoré ručne zošívala a kombinovala so vzácnymi kameňmi prestížnych svetových značiek a ďalšími komponentmi.

Zlaté náušnice so zeleným kameňom značky Štebotavo.
„Sme malá rodinná firma, staráme sa takmer o všetko sami,“ hovorí Dana Vrabcová o svojom biznise. Foto: archív Štebotavo

A prečo si pre svoju značku zvolila názov Štebotavo? Hľadala taký, ktorý by vystihoval jej veselú tvorbu a ľudia by si ho jednoducho zapamätali. A keďže je Vrabcová, tak to bolo jasné. Dana vymyslela i slogan – šperky, ktoré spievajú. „Nie som marketér ani žiadneho v tíme nemám, takže značku riadim veľmi pocitovo, intuitívne, nie podľa poučiek,“ hovorí.

Malí podnikatelia to nemajú ľahké

Na začiatkoch pracovala po nociach a v čase, keď jej malá dcérka spala. Pre veľký záujem jej bolo už po pár týždňoch fungovania jasné, že na to sama stačiť nebude. Preto začala hľadať zamestnankyne, ktoré by jej pomáhali so šitím šperkov. A to sa ukázalo ako kameň úrazu. Snažila sa ich zaškoliť viacero, no bez väčšieho úspechu. „Možno sa to nezdá, ale je ťažké nájsť šikovnú zamestnankyňu, ktorá je zároveň lojálna značke a pripravená pracovať pre niekoho iného,“ hovorí Dana Vrabcová. Dnes už takúto kolegyňu má.

Mladá Slovenka vyrába svadobné šperky. A predáva ich najmä do sveta

Každý, kto na Slovensku podniká, dôverne pozná prekážky. Dana Vrabcová preto otvorila aj túto tému. „V tomto štáte sa na malých podnikateľov neberie žiadny ohľad. Jednoducho povedané, keby som si chcela z firmy ako zamestnanec odniesť tisícku v čistom, ďalšiu tisícku odvediem štátu,“ hovorí o podnikateľskom zázemí v našej krajine.

Náušnice značky Štebotavo na modelke.
Majiteľka značky Štebotavo si dáva záležať aj na balení svojich výtvorov . Chce, aby mali zákazníčky radosť, už keď ich budú odbaľovať. Foto: archív Štebotavo

Na začiatku biznisu musela Dana investovať do nákupu domén, tvorby loga, webu, tlačovín, obalov a najmä materiálov. Nemala ale žiadnu veľkú prvotnú investíciu, keďže pracovala a stále pracuje doma, bez strojov, len vlastnými rukami. „Materiál nakupujem priebežne každý mesiac, sú to rádovo stovky eur. Sú mesiace, keď investujem len do samotných vzácnych kameňov i 2000 eur, no tie mi vystačia na polroka dopredu,“ upresňuje Vrabcová. Pred niekoľkými týždňami začala vo väčšom počte do skladu nakupovať i komponenty od nového výrobcu.

Konkurenciu na trhu víta

Medzi najpredávanejšie šperky slovenskej značky Štebotavo patria tie, ktoré sú zaradené do strednej cenovej kategórie v hodnote okolo 50 eur. „Dobre sa predávajú i menšie, jednoduchšie šperky vhodné do biznis prostredia,“ hovorí majiteľka značky. Veľký podiel na predaji majú i šperky šité na mieru ku konkrétnym šatám na slávnostné udalosti.

Najsilnejším obdobím pre predaj je to predvianočné. „To sa u nás ale začína už na konci leta. Žiadnu „uhorkovú sezónu“ som nezažila, dokonca v lete 2018 sme museli prijímanie objednávok pre obrovský pretlak na dva mesiace pozastaviť,“ konštatuje Dana Vrabcová. V priemere pod značkou Štebotavo ušije a doručí 80 až 100 objednávok mesačne.

Slaboružové náušnice s modrým kameňom.
Tento model náušníc má majiteľka značky aktuálne najradšej. Foto: archív Štebotavo

Handmade trh je na Slovensku na vzostupe a čoraz častejšie sa objavujú i noví výrobcovia šitých šperkov. „Konkurenciu vítam a úprimne fandím tvorcom, ktorí majú nápaditú a originálnu prácu a podnikajú oficiálne,“ hovorí.

Zakladateľka značky Štebotavo má rada pozitívnu energiu, takže tú negatívnu sama nešíri ani neopätuje. Mrzí ju však, že je na Slovensku množstvo výrobcov, ktorí trh deformujú, a to najmä cenotvorbou. Ak pracujete s kvalitnými materiálmi, platíte dane, odvody, účtovníka a zamestnancov, tak nemôžete predávať produkt, ktorý stojí desať eur.

Influencerov nepotrebuje, radšej má charitu

Tvorba jednoduchších náušníc trvá tímu značky Štebotavo približne 3 hodiny, pri tých zložitejších je to viac než 8 hodín čistého času. Precíznosť šperkov neušla ani pozornosti známych slovenských osobností, a tak sa nimi ozdobili napríklad Diana Hágerová, Mirka Kalisová i Janette Štefánková.

„Priznám sa, že veľmi neholdujem oslovovaniu známych tvárí a dnešných influencerov za účelom propagácie,“ hovorí majiteľka značky. Zákaziek má viac než dosť, a tak jej väčšiu radosť robia malé projekty, ktoré každý mesiac podporuje. „Pravidelne šperkami prispievam na rôzne charitatívne aktivity organizáciám, ktoré ma oslovujú, a zároveň si sama vyhľadávam ľudí, ktorým šperky venujem,“ približuje. Napríklad ide o mladé ženy, ktoré bojujú s rakovinou, alebo mamičky, ktoré sa doma starajú o vážne choré deti. Dana Vrabcová hovorí, že je to jej malá forma vďaky osudu za to, že je jej rodina zdravá.

Majiteľka tejto „uštebotanej“ slovenskej značky venuje veľa času komunikácii so zákazníkmi. Snaží sa byť vždy k dispozícii, zodpovedať všetky otázky, poradiť a poskytovať servis na tej najvyššej úrovni. Okolo jej šperkov sa tak vytvorila silná komunita žien, ktoré Dane Vrabcovej dodali energiu zotrvať v biznise i vtedy, keď už jej dochádzali sily.

Hlavné foto: archív Štebotavo