16. novembra 2018

Váš život sa za rok môže dramaticky zmeniť. A príbehy o tom, ako to iní ľudia dokázali, počúvate určite často. V priebehu niekoľkých mesiacov dokážete zmeniť viac, ako si myslíte. Stačí vám jasnú vízia, konkrétna stratégia a ozajstná túžba vybudovať si iný život.

Tu sú niektoré z najdôležitejších krokov, ktoré musíte urobiť, aby ste za nasledujúcich 12 mesiacov dosiahli skutočnú zmenu:

1. Namiesto toho, čo môžete za celý deň dokončiť, sa denne zamerajte na to, čo chcete dosiahnuť.

Keď sa ľudia snažia byť produktívni, tak sa sústredia na to, ako môžu dokončiť čo najviac úloh za jeden deň. Nevyhodnocujú však, či si všetky tieto úlohy skutočne zaslúžia toľko ich času a energie.

K úspechu vás privedie pevná vôľa.
Týchto 7 ranných rituálov vám ju pomôže posilniť

Namiesto toho, aby bolo vaším cieľom veci počas dňa dokončiť, upriamte svoju pozornosť na veci, na ktorých môžete pracovať. Skutočnosťou totiž je, že veci, ktoré viete zvládnuť za deň sú často malé. Sú síce potrebné, no váš život neposunú smerom vpred tým dôležitým spôsobom. A rozhodne by nemali byť štandardnom, podľa ktorého meriate vlastnú produktivitu.

2. Zaznamenajte si víziu svojho života.

Dôvodom, pre ktorý množstvo ľudí uviazne v snahe splniť čo najviac každodenných úloh, je, že im chýba veľká a dlhodobá vízia toho, ako by ich život mal vyzerať. Stáva sa to, pretože sa ľudia snažia byť príliš špecifickí v otázke toho, čo chcú dosiahnuť. Svoju víziu by však mali postaviť na hodnotách, pocitoch a väčšej perspektíve.

Zaneprázdnení verzus produktívni. Do ktorej kategórie patríte?

Ak chcete svoj život zmeniť, tak si spíšte víziu vášho života. Zamerajte sa na to, čo chcete cítiť, čo chcete robiť každý jeden deň, s kým chcete byť a ako chcete tráviť svoj čas. Túto víziu si vytlačte a zaveste si ju na stenu, pri ktorej najčastejšie pracujete.

3. Urobte zo svojich minulých chýb plán.

Namiesto toho, aby ste sa chybami ubíjali, si z nich urobte jasný manuál toho, čo už v živote robiť nemáte. Ak ste nespokojní s miestom, na ktoré vás vlastné skutky priviedli, tak máte k dispozícii mimoriadne hodnotné vedomosti. Nepozerajte sa na chyby minulosti ako na morálne zlyhanie. Mali by ste si ceniť, že ste boli ochotní riskovať, skúšať nové veci a tak postupovať vpred.

4. Zvoľte si aj nepohodlné ciele.

Keď si predstavujete, ako by ste chceli, aby váš život vyzeral o rok, tak všetko končí pred hranicami zóny, ktorú dobre poznáte. Ak si predstavíte niečo iné, než to, čo ste už predtým zažili, tak sa budete pravdepodobne cítiť nepríjemne alebo tiež nervózne. No veľká a rozsiahla zmena so sebou zvyčajne prináša i prekvapujúce množstvo strachu. Očakávajte a využite to. Buďte otvorení možnosti, že sa váš život bude rozvíjať spôsobom, ktorý si v tejto chvíli nedokážete predstaviť.

5. Zistite, za čo sa oplatí trpieť.

Ak sa pokúsite postaviť si život okolo toho, vďaka čomu sa budete cítiť komfortne, tak vždy skončíte sklamaní. V živote neexistuje nič, čo by so sebou neprinášalo nejaké výzvy. Otázkou teda je, čo za to podľa vás stojí.

6. Splaťte si dlhy a šetrite peniaze.

Bez ohľadu na to, kto ste alebo v akej životnej fáze sa nachádzate, je nevyhnutné, aby ste mali financie v poriadku. Pracujte na znižovaní svojich mesačných výdavkov, splácajte svoje dlhy a budujte si núdzové úspory. Takýmto spôsobom si získate slobodu a budete môcť riskovať, no tiež stabilizujete svoj život a nebudete pre svoje financie pociťovať úzkosť.

7. Opýtajte sa samých seba: „Naozaj to chceme, alebo sme na to zvyknutí?“

Možno ste v živote mali vždy menej peňazí, a tak sa domnievate, že jedným z vašich cieľov musí byť to, že ich zarobíte čo najviac. Pamätajte však na to, že často práve to, čo chceme najviac, je presne to, na čo sme v skutočnosti zvyknutí. Nad všetko ostatné staviame komfort a všetko, čo je nám dôverne známe. Dobre teda rozlišujte, či konkrétne veci a ciele chcete, alebo ste len zvyknutí ich „naháňať.“

8. Zbavte sa toho, čo vás najmenej zaujíma.

Počas dňa vás neobmedzuje čas ale vaša energia. A to je veľké tajomstvo. Váš život je tak priamym odrazom toho, do čoho ju investujete. Pokiaľ chcete skutočné zmeny, tak okrem toho, čo vás zaujíma, musíte prísť i na to, čo vás zaujíma najmenej. A tejto záťaže sa zbavte. Svoju energiu vložte do niečoho, na čom vám skutočne záleží.

9. Zjednodušte tie veci, na ktorých vám najviac záleží.

Možno si časť vášho obchodného modelu vyžaduje, aby ste pravidelne uverejňovali príspevky na sociálnych médiách a tým budovali komunitu okolo vášho produktu alebo služieb. Ak je to tak, tak si počas jedného dňa naplánujte všetky svoje príspevky a použite plánovacie nástroje, vďaka ktorým sa budú príspevky na nasledujúci týždeň alebo mesiac uverejňovať automaticky.

Uistite sa, že to, na čom vám záleží a čo je dôležité, je pre vás jednoduché dokončiť. Pokiaľ sa vám najlepšie pracuje v kaviarni, tak si tam zájdite. Ak potrebujete ticho na to, aby ste sa vedeli sústrediť, tak si na mobile vypnite notifikácie. Jednoducho sa postarajte o to, aby ste svoje potreby dokázali ľahko naplniť.

10. Dovoľte, aby bol váš život skvelý už v tomto momente.

Nasledujúcich 12 mesiacov môžete na svojom živote neúnavne pracovať a aj keď navonok uvidíte pokrok, tak to ešte neznamená, že sa budete cítiť úplne inak i vnútorne. Dovoľte si byť šťastnými a predovšetkým dovoľte, aby bol váš život dobrý práve tu a teraz. Nič nezmení vašu perspektívu a vnútorné pocity viac, než zmena toho, ako každý deň premýšľate a ako sa cítite. Začnite hneď. Nečakajte na to, kým dosiahnete niečo ďalšie. Nečakajte na moment, keď budete iní alebo lepší. Skutočná zmena v živote nastáva, ak ste ochotní meniť sa v súčasnom momente. Zvyšok príde.

Prispievateľka Brianna Wiest píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii. 

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?