1. novembra 2018

Sila vôle je jedným z najdôležitejších aspektov pre úspech jednotlivca. Niekedy ho dokonca predpovedá lepšie než také IQ. Ľudí napĺňa zdravou sebaúctou a sebavedomím. Vďaka nej tiež cítite zodpovednosť za vlastný život a vyhýbate sa neproduktívnym výhovorkám. A to vám v podstate umožňuje dosiahnuť najlepšiu kondičku, akú ste kedy vo svojom živote mali, a stať sa lepším človekom. 

Dan Millman o tejto téme povedal: „Vôľa je kľúčom k úspechu. Úspešní ľudia sa snažia bez ohľadu na to, čo cítia. Ak uplatnia svoju vôľu, tak dokážu prekonať apatiu, pochybnosti i strach.“ Silná vôľa si však vyžaduje i tvrdé cvičenie. Čím lepšie ju trénujete, tým schopnejší budete využívať ju na dosiahnutie veľkých vecí.

Život vie byť aj nepríjemný. Týchto 10 vecí si musíte vypočuť

Úspešní ľudia si veľmi dobre uvedomujú, koľko práce a odhodlania stojí za každým krokom smerom vpred. Tiež vedia, že základ veľkých úspechov tvoria práve tie malé, ktoré dosahujete každý deň. Tu teda máte 7 ranných stereotypov, ktorými úspešní ľudia posilňujú svoju vôľu:

1. Budíky si nastavujú každý deň na ten istý čas (Áno! A obzvlášť počas víkendov a voľných dní)

Tým, že každý deň vystanete v rovnakom čase, sa váš biorytmus stabilizuje. Vďaka tomu sa zvýši vaša produktivita, zlepší sa spánok a zníži sa možnosť výskytu nespavosti. Je tiež vedecky dokázané, že sa týmto spôsobom zníži vaša kofeínová závislosť, zlepší ostražitosť, sústredenie i krátkodobá pamäť. A menej vás bude trápiť taktiež podráždenosť alebo bolesť.

Reklama

Vyrovnajte sa so stresom. Týchto 8 spôsobov vám v tom pomôže

Predovšetkým je to ale najlepší spôsob, ako začať deň a posilniť svoju vôľu. Prekonať prirodzenú tendenciu tela, ktorá vás núti ešte si pospať v teple a pokoji postele je jedným z tých najdôležitejších malých bojov, ktoré zabezpečia, že je vaša vôľa plne funkčná a pripravená na deň plný dobývania.

2. Prvé minúty dňa venujú meditácii

Meditácia spôsobuje, že vaša hypofýza začne vylučovať endorfíny, ktoré zvyšujú aktivitu v tých oblastiach mozgu, ktoré sú spojené s pozitívnymi emóciami a zážitkami. Je dokázané, že vám pomôže bojovať proti úzkosti a syndrómu „zaneprázdnenej mysle.“ Zlepší sa i vaša tolerancia voči bolesti.

Existuje množstvo fyzických a psychických benefitov, ktoré so sebou meditácia prináša, no žiadna z nich nie je porovnateľná s veľkou príležitosťou, ktorú to predstavuje pre posilnenie vašej vôle. Prvé myšlienky z celého dňa tak venujete pochopeniu sveta i akceptácii všetkého, čo nemôžete zmeniť. Zároveň si uvedomíte i to, čo všetko by sa malo zlepšiť a vašu vôľu správne motivujete k výkonu.

3. Súčasťou ich rutiny je cvičenie

Pravidelná fyzická aktivita môže zvýšiť produkciu hormónov, vďaka ktorým sa budete cítiť šťastnejšie a pomôžu vám i s lepším spánkom. Cvičenie má tiež pozitívny vplyv na vzhľad vašej pokožky, kontrolu hmotnosti a znižuje vznik chronických ochorení. Ranné tréningy sú jednoznačne prospešné pre vaše telo i dušu.

Začať svoj deň rutinným cvičením zlepší vašu vôľu a pomôže zvíťaziť „dôležitým veciam“ nad tými „akože naliehavými.“ Žijete v prostredí, ktoré je plné stresu, robíte množstvo ďalších vecí a tak je dôležité, aby ste svoju vôľu využili tak, že vytvoríte priestor pre tie aktivity, na ktoré si obyčajne nedokážete nájsť čas.

4. Raňajkujú so svojou rodinou

Ak si nájdete správny čas a počas obyčajne rušných ranných hodín okolo stola zhromaždíte ľudí, ktorých milujete, tak vám to pomôže vzdialiť sa stresu a objaviť hodnoty, na ktorých naozaj záleží. Začať svoj deň tým, že uprednostníte ľudí pred vecami, si vyžiada nejaké to úsilie, no všetko sa vám vráti. Okrem toho raňajky s rodinou vedú k oveľa zdravšiemu spôsobu stravovania sa a životného štýlu. Rovnako však posilnia váš pracovný výkon.

5. Vyhradia si čas na vzdelanie

Vždy vám ostane v pracovnej taške nejaký ten priestor na knihu. Celoživotné vzdelávanie je novým trendom a zároveň cieľom osobného rozvoja. Všetci predsa všetko nevieme. V skutočnosti toho vieme len veľmi málo. Nech už cestujete do práce alebo odprevádzate deti do školy, tak máte skvelú príležitosť na to, aby ste pár minút venovali vzdelávaniu sa. Žiadne výhovorky!

6. V práci ľuďom poprajú dobré ráno

Jednou z najväčších vecí, ktorú by ste od svojej vôle mali očakávať  je to, aby ste dokázali uprednostniť iných. V porovnaní s tým je ľahké cvičiť, meditovať alebo učiť sa niečo nové. Hlavne keď viete, že tieto aktivity sú prospešné pre vaše telo a myseľ. Oveľa ťažšie je, ak od seba chcete, aby ste vynaložili úsilie na niečo, z čoho sami neťažíte. Poprajte s úsmevom na perách dobré ráno všetkým, ktorých cestou do práce stretnete.

7. Pracovný deň začínajú tým, že si napíšu zoznam úloh

Keď sa teda už dostanete na pracovisko, tak sa posaďte, uvoľnite a užite si deň! Vypracujte si jasný zoznam ambicióznych no realistických úloh. Je to jediný spôsob, ako si úspešne zorganizovať 24 hodín, a to bez stresu. Rozhodne to však precvičí i vašu vôľu, ktorá bude musieť určiť poradie vašich priorít na základe ich dôležitosti, a to všetko bez ohľadu na osobný vkus alebo sklon k jednej či druhej úlohe. To vám pomôže pri určovaní toho, ktoré veci sú dôležité a ktoré naliehavé. Tiež budete vedieť lepšie manažovať svoju energiu.

Prispievateľka Paloma Cantero-Gomez píše pre Forbes.com o leadershipe.

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?