18. augusta 2018

Schopnosť riadiť svoje emócie a zostať v pokoji i pod tlakom má vplyv aj na váš výkon. Americká spoločnosť TalentSmart urobila výskum s viac ako miliónom ľudí a zistila, že 90 % špičkových rečníkov si dokáže zachovať chladnú hlavu i v stresových situáciách. Majú totiž emocionálnu inteligenciu.

Stres nás často prekvapí v momente, keď to najmenej čakáme alebo potrebujeme. To, ako v takejto situácii zareagujete, je len polovica úspechu. Tajomstvo víťazstva vo vojne proti stresu spočíva v tom, čo robíte vo voľnom čase (pretože práve vtedy pravdepodobne nie ste v strese).

Ak chcete stres zvládnuť, tak vyskúšajte napríklad týchto 8 aktivít:

1. Cvičte.

Nemáte počas pracovného týždňa čas na cvičenie? Každý víkend však máte 48 hodín na to, aby ste s tým niečo urobili. Už po 10 minútach pohybu sa do vášho tela začne uvoľňovať kyselina gama-aminomaslová, utišujúci neurotransmiter, ktorý znižuje stres.

Cvičenie je tiež skvelý spôsob, ako prísť na nové nápady. Inovátori a úspešní ľudia vedia, že pobyt na čerstvom vzduchu v nich prebúdza kreativitu.

Reklama

2. Minimalizujte domáce práce.

Práve domáce práce majú tendenciu nárokovať si všetok váš čas. Keď sa to stane, tak stratíte príležitosť na odpočinok a uvažovanie. Na to, aby ste tomu zabránili, by ste si mali domáce práce naplánovať presne tak, ako všetko ostatné počas týždňa. A ak ich nedokončíte v určenom čase, tak si ich jednoducho nechajte na budúci víkend.

3. Odpojte sa.

Tento bod predstavuje tú najdôležitejšiu stratégiu tohto zoznamu. Keď totiž nedokážete nájsť spôsob, ako z práce odísť pred víkendom nielen fyzicky, aj „elektronicky“, tak ju v skutočnosti nikdy neopustíte.

Ak dovoľujete, aby sa vás práca týkala 24 hodín denne 7 dní v týždni, tak sa vystavujete stresu. Pokiaľ je pre vás víkend bez pracovných emailov alebo telefonátov nereálnou predstavou, tak si na tieto aktivity vyhraďte počas soboty a nedele konkrétny čas. Práve plánovanie krátkych blokov vám pomôže znížiť stres.

4. Venujte sa záľubám.

Možno vás prekvapí, čo sa stane, keď sa budete vo voľnom čase venovať niečomu, čo vás baví. A práve záľuby sú skvelým spôsobom, ako uniknúť stresu a otvoriť myseľ novým spôsobom myslenia. Počúvanie hudby, čítanie, písanie, maľovanie alebo dokonca hranie sa s deťmi vám môže pomôcť načerpať energiu do nadchádzajúceho týždňa.

5. Trávte čas s rodinou.

Tráviť čas s rodinou je nevyhnutné, pokiaľ teda chcete skutočne relaxovať. Pracovné dni sú také hektické, že počas nich nemáte dostatok času na rodinu. Nedovoľte, aby sa to isté stalo i vašim víkendom. Keď to bude možné, zoberte deti do parku, manžela alebo manželku do obľúbenej reštaurácie a navštívte svojich rodičov či priateľov. Budete radi, že ste to urobili.

6. Plánujte si malé dobrodružstvá.

Už teraz si kúpte vstupenky na koncerte alebo divadelnú hru, prípadne si zožeňte rezerváciu do toho nového hotela, ktorý otvorili v centre mesta. Vyskúšajte niečo, čo ste nikdy predtým nerobili, prípadne niečo, čo ste nerobili už naozaj dávno.

7. Vstávajte v rovnakom čase.

Je lákavé si počas víkendu pospať, aby ste dohnali nedostatok spánku z predchádzajúcich dní. I keď sa dočasne cítite dobre, tak odlišné časy vstávania narušujú váš rytmus. Na to, aby ste sa ráno zobudili svieži a oddýchnutí, si telo musí prejsť komplikovanými fázami spánku. A jedna z nich zahŕňa prípravu vašej mysle na prebudenie.

Presne preto sa niektorí ľudia zobudia tesne predtým, ako im zazvoní budík (mozog je na to zvyknutý a pripravený). Ak teda počas víkendu spíte dlhšie, ako zvyknete, tak sa budete cítiť slabí a unavení. V prípade, že potrebujete dospávať, choďte jednoducho do postele skôr.

8. Pripravte sa na nový týždeň.

Víkend je výbornou príležitosťou na to, aby ste pár minút strávili plánovaním nadchádzajúceho týždňa. Len 30 minút tejto aktivity vám môže pomôcť so zvýšením produktivity a znížením stresu. Nadchádzajúci týždeň sa tak javí byť oveľa lepšie zvládnuteľný, ak sa do neho púšťate s plánom, ktorý treba splniť.

Prispievateľ Travis Bradberry píše pre Forbes.com o emocionálnej inteligencii a leadershipe. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?