18. septembra 2018

Ešte sme len v polovici roku 2018 a určite máme všetci pocit, že sme viac zaneprázdnení než kedykoľvek predtým. V súčasnosti to vyzerá, ako keby nikto nemal „voľný čas“. Meškáme na stretnutia, obedujeme v zhone (ak vôbec obedujeme) a domov prichádzame neskoro (a ešte i s prácou navyše). Máte pocit, že s touto dobou nedokážete udržať krok? Ja áno. Presne preto pracujem na tom, aby som bola menej zaneprázdnená a viac produktívna.

Najproduktívnejší a najvýkonnejší ľudia sú tí, ktorí majú moc nad vlastným dňom. Poďme sa teda najskôr pozrieť na to, aký je rozdiel medzi zaneprázdnenými a produktívnymi ľuďmi.

Produktívna osoba

Myslím si, že som produktívna, keď sa denne o čosi priblížim k svojmu cieľu. Predstavte si napríklad, že si vytvárate vlastný blog a snažíte sa získať si silnú čitateľskú základňu.

Chcete byť produktívnejší? Osvojte si niektoré z 10 zvykov lídrov

Chcete, aby tento blog do piatku fungoval. Ako produktívna osoba môžete urobiť nasledovné:

 1. deň by zahŕňal nákup názvu vašej domény/ vytvorenie webovej stránky.
 2. deň by zahŕňal plánovanie obsahu vášho blogu a značky.
 3. deň by zahŕňal písanie prvého príspevku na váš blog.
 4. deň by zahŕňal učenie sa, ako nahrať príspevky na novú stránku.

Bum! Presne takto to vyzerá, ak je človek ochotný sa rozhýbať a zamerať sa na výsledky. Možno to nie je dokonalé, no funguje to.

Zaneprázdnená osoba

Premýšľajte nad rovnakým scenárom, no tentoraz sa z vás stane zaneprázdnená osoba. Taký človek trávi všetok čas výskumom, snahou preskúmať všetky možnosti, vytváraním dlhých zoznamov úloh, snahou o to, aby boli veci dokonalé ešte predtým, než sa vôbec začnú.

Večná otázka: Koľko spánku potrebujem, aby som bol produktívny?

Zaneprázdnená osoba by na vytvorenie blogu minula trikrát viac času a úsilia, ako tá produktívna. Aj tak by sa ale neustále sťažovala na to, že nemá čas urobiť nič iné. Zaneprázdnení ľudia majú tendenciu byť skvelí práve v tom, že „vyzerajú byť zaneprázdnení“.

Produktívni ľudia sú naopak takí, ktorí veci spravia ihneď. To-do list produktívnej osoby nezahŕňa niečo ako „zavolaj Samanthe ohľadom hlásenia“, pretože produktívny človek to už spravil. Žiadne plytvanie časom. Žiadne zbytočné zhromažďovanie povinností na zoznam úloh, s tým, že sa na ne pozriete neskôr. 

4 kroky, ktoré nakopnú vašu produktivitu

Produktivita je jadrom každého veľkého hráča v hre. Zoberte si takého Warrena Buffetta, Oprah Winfrey, Tonyho Robbinsa alebo Jeffa Bezosa, všetci zvládli vlastný time management, stali sa produktívnymi a priniesli výsledky. Tu sú štyri kroky, vďaka ktorým sa môže stať produktívna osoba i z vás, a to okamžite:

 1. Zamerajte sa na jednu vec
 • Existuje milión vecí, ktoré by ste mohli robiť, no ktorá z nich vám prinesie tie najlepšie výsledky? Urobte práve tú! Začnite trénovať mozog a správanie, nastavte sa na takéto myslenie.
 • Ďalším tipom je rozdelenie času. Rozdeľte svoj čas podľa cieľov a úloh, ktoré musíte urobiť ako prvé. Vďaka tomu zostanete sústredení na jednu vec namiesto toho, aby ste počas dňa lietali od jednej veci k druhej.
 1. Majte kontrolu nad kalendárom
 • Dobré plánovanie vám môže pomôcť udržať sa na tej správnej ceste. Ak máte niečo poznačené vo svojom kalendári, tak je pravdepodobné, že sa budete držať plánu. Zabudnite na zastaralé zoznamy úloh!
 • Môžete začať tým, že si zaznamenáte v podstate každú minútu toho, čo robíte, a to počas niekoľkých dní. Mítingy, telefonáty, jedlá, dokonca prestávky na toaletu a náhodné rozhovory. Zaznamenávanie aktivít vám pomôže určiť, kde vlastne strácate čas. A pomôže vám to i pri náprave.
 1. Myslite v menšom meradle
 • Naučte sa nastavovať si menšie ciele, ktoré sa dajú dosiahnuť. Stále si udržiavajte dlhodobé veľké ciele, no zároveň si nastavte menšie denné ciele, aby ste dosiahli tie veľké. Často totiž preceňujeme to, čo vieme urobiť za jeden deň. Stanovenie denných cieľov vám pomôže zostať na správnej ceste a dokončiť dôležité veci. Radšej si urobte zoznam troch vecí, ktoré môžete počas dňa úspešne dokončiť, než dlhý zoznam desiatich vecí, ktoré jednoducho nedokončíte.
 1. Eliminujte rozptýlenie
 • Práve rozptýlenie je nepriateľom produktivity. Urobte všetko, čo je vo vašich silách, aby ste sa plne venovali každej jednej úlohe. Skúšali ste už naraz robiť dve alebo tri veci, a zlyhali ste? Všetci sme to zažili. Naučte sa sústreďovať sa na veci, ktoré sa snažíte dokončiť alebo dosiahnuť.

Dobrá správa na záver

Nech už ste však viac na zaneprázdnenej alebo na produktívnej strane, nepodliehajte panike. Časom môžete všetko zmeniť a zlepšiť. Všetci sa niekedy ocitneme v tej zaneprázdnenej kategórii, no vtedy je dôležité to rozpoznať, konať a postupovať vpred.

Vysoko produktívni ľudia menia sny na realitu. Snažia sa byť menej zaneprázdnení a viac produktívni počas každého jedného dňa. Skúste nasledovať tieto účinné kroky, stať sa produktívnejšími a sledovať, ako to mení vaše životy!

Hlavné foto: Pexels

Prispievateľka Jennifer Cohen píše pre Forbes.com o produktivite.