4. januára 2021

Rok, ktorý otriasol svetovou ekonomikou, mal samozrejme vplyv aj na podnikanie najbohatších Slovákov. Aké problémy riešili vlani v biznise členovia Forbes rebríčka najbohatších ľudí Slovenska?

„Reálny rozsah škôd bude jasný až po zverejnení výsledkov za rok 2020, väčšina firiem členov rebríčka však už teraz hovorí, že koronakrízu pocítia,“ konštatovali sme v októbri pri vydaní výročného rebríčka najbohatších Slovákov.

Pred koncom roka 2020 prišlo niekoľko z týchto firiem s definitívnymi výročnými správami za rok 2019, do ktorých pridali (aspoň) krátke stanoviská k mimoriadnej udalosti po uzávierke finančných výkazov – teda k úderu prvej vlny pandémie. Čo naznačujú? Pozrime sa na to v poradí od „najmenej bohatého“ člena rebríčka k najbohatšiemu.

Vladimír Poór

31. miesto v rebríčku

Majetok: 70 mil. eur (s rodinou)

Reklama

V apríli minulého roka sa trnavský veľkopodnikateľ zaradil medzi prvých vplyvných ľudí slovenského biznisu, ktorí verejne hovorili o dopade pandémie. „Z makroekonomického pohľadu nás teraz čaká globálna ekonomická recesia a úpadok hospodárstva,“ povedal pre web My Trnava, ktorému dal rozhovor ako predseda predstavenstva železničných opravovní ŽOS Trnava. „Neexistuje odvetvie, ktoré nemá alebo nebude mať problém,“ dodal.

V novembri 2020 firma diplomatickejšie dodala, že pandémia zatiaľ nemá „vplyv radikálne ohrozujúci schopnosť spoločnosti pokračovať nepretržite v činnosti a fungovať ako zdravý subjekt nasledujúcich 12 mesiacov.“ A o dva dni nato informovala ČTK, že druhá z firiem skupiny, ŽOS Zvolen, získala od Českých dráh dve zákazky na modernizáciu vlakových súprav za zhruba 18 miliónov eur.

Jozef Antošík

Jozef Antošík. Foto: SITA

29. miesto v rebríčku

Majetok: 90 mil. eur

Dlhoročný majiteľ žilinského futbalového klubu zareagoval na pandémiu ako prvý zo silných mužov slovenského futbalu. Zo sedemnásobného majstra urobil de facto juniorský tím, prepustil väčšinu hráčov a klub načas poslal aj do konkurzu.

Antošíkov hlavný biznis, Ryba Žilina, informoval o dopade pandémie na jeseň. Pre firmu spôsobila „doteraz nepredstaviteľné logistické problémy, súvisiace s uzatváraním hraníc v čase krízového stavu,“ oznámil v PR správe generálny riaditeľ Michal Britvík. Vo výsledku firma odhadla straty „rádovo v stovkách tisíc eur,“ výroba však (v novembri) pokračovala bez problémov.

Juraj Široký

29. miesto v rebríčku

Majetok: 90 mil. eur

Najväčšia firma dlhoročného šéfa slovenského hokeja, stavebná spoločnosť Váhostav-SK, prežila krízové roky už dávno pred pandémiou. Ešte počas druhej vlády Roberta Fica ju zachránil štát, za roky 2013, 2014 a 2018 vykázala stratu spolu takmer 38 miliónov eur.

V marci 2020 obmedzila firma práce na stavbách, vo výročnej správe však konštatovala, že má dostatok zákaziek a „ak pandémia bude na ústupe, nebude to (výpadok z marca, pozn. red.) mať negatívny dopad ani na účtovnú jednotku.“

Váhostav tiež dodal, že si je vedomý, že „situácia s koronavírusom pôsobí na národnú a globálnu ekonomiku v takom rozmere, že dopady môžu byť veľmi významné.“

Slavomír Hatina

26. miesto v rebríčku

Majetok: 110 mil. eur (s rodinou)

Niekdajší privatizér Slovnaftu združuje svoje aktíva v rodinnom podniku Biatec. Na konci minulého roka konštatovala firma vo výročnej správe, že pandémia má „výrazný negatívny vplyv na činnosť skupiny“, v dôsledku pandemických opatrení klesajú „výnosy z prenájmu nebytových priestorov, najmä v prípade nájomcov – prevádzkovateľov gastroprevádzok a maloobchodu.“

Skupina sa tiež vyslovila, že je „vysoká pravdepodobnosť, že minimálne v roku 2020 môže byť prepad ekonomiky ešte väčší ako v roku 2009.“

Pavol Jakubec

21. miesto v rebríčku

Reklama

Majetok: 150 mil. eur

„V biznise prežívam môj najťažší rok, určite,“ potvrdil spolumajiteľ veľkého výrobcu cukroviniek I.D.C. Holding v rozhovore, ktorý vyšiel v októbrovom Forbese. „Keď bola kríza v rokoch 2008 a 2009, tak to nebolo dobré, ale vtedy som sa necítil taký ohrozený.“

Kríza tvrdo dopadla na sieť kaviarní Coffeeshop Company, v ktorej má Jakubec polovičný podiel. Počet prevádzok, ktoré sa už nikdy neotvoria, odhadol ešte v septembri na 15 – 16 z pôvodných takmer šesťdesiatich, a v horšom prípade možno na 25.

Otto a Roman Bergerovci

21. miesto v rebríčku

Majetok: 150 mil. eur

Jedna z najvýraznejšie rastúcich firiem na Slovensku, stávková kancelária Niké, sa počas prvej vlny pandémie prepadla – nešportovalo sa, a tak nebolo na čo tipovať. „Celý športový svet zamrzol a nám vypadol produkt, ktorý nemáme čím nahradiť,“ povedal v júni pre Forbes výkonný riaditeľ Niké Roman Berger. Prepad tržieb počas jari odhadol na viac ako 50 percent, a dodal, že „dva kvartály budú katastrofálne“.

Na jeseň zareagovala Niké ofenzívou – ovládla televízne obrazovky sériou reklám s Petrou Vlhovou a Ladislavom Borbélym. A zakladateľ Niké, Otto Berger, konštatoval pre Forbes, že „skúsenosť s covidom ľudstvo posunie o míľový krok dopredu – alebo dozadu. Ak by sme sa všetci naučili väčšej pokore, myslím, že pandémia napokon môže byť celkom pozitívna záležitosť. A zostáva mi len dúfať, že to tak aj bude.“

Ivan Kmotrík

21. miesto v rebríčku

Majetok: 150 mil. eur

Postup, ktorý vyšiel v minulosti Jurajovi Širokému, teda hrať s klubom na štadióne, zrenovovanom za štátne peniaze, s najväčšou diváckou kapacitou v štáte, a so zaujímavými nehnuteľnosťami v tesnom susedstve, sa v prípade Ivana Kmotríka a jeho prestavby futbalového Tehelného poľa (aspoň zatiaľ) zasekol.

Štát sa po nástupe novej vlády pustil do sporu o platnosť zmlúv na odkúpenie Národného futbalového štadióna – okrem 91 miliónov eur, ktoré firme Ivana Kmotríka poslať nechce, si od nej pýta aj ďalších 27 miliónov. O konečnom výsledku zápasu o Národný futbalový štadión tak rozhodne veľký súboj právnikov.

Slovan medzitým po epidémii v tíme kontumačne vypadol z európskych súťaží a, samozrejme, doma musí pre pandémiu hrať bez divákov.

Milan Fiľo

Foto: Sita
Majiteľ skupiny Eco-Investment Milan Fiľo. Foto: SITA

8. miesto v rebríčku

Majetok: 590 mil. eur

Dopad prvej vlny pandémie na papierenský biznis globálnej skupiny Mondi je známy – pokles hrubého zisku v prvom polroku 2020 oproti prvému polroku 2019 o 17 percent (oproti druhému polroku 2019 však iba o tri). Do Mondi patrí aj veľká ružomberská fabrika, v ktorej vlastní Fiľova spoločnosť Eco-investment 49 percent.

Eco-investment zareagoval v marci aj na iné problémy ako pandémiu – na správy, že Milan Fiľo komunikoval s bývalým sudcom Vladimírom Sklenkom o súdnych sporoch, ktorých súčasťou je Fiľo alebo Eco-investment. Firma odmietla „spájanie osoby pána Fiľa s osobou Mariána Kočnera“ a vyhlásila, že „naša spoločnosť a osoba pána Fiľa sa stala terčom súdnych intríg a zákulisných hier.“

Jeden z prípadov kauzy Víchrica totiž súvisí aj so sporom medzi (pôvodným) Eco-investom a zástupcami bývalých zamestnancov ružomberských papierní.

Ako upozornil spravodajský portál aktuality.sk, Milan Fiľo sa počas roka stal najväčším darcom do takzvaného fondu solidarity, ktorý zaviedla vláda Igora Matoviča v súvislosti s pandémiou. „Privatizér ružomberských papierní do fondu poslal dar vo výške 500-tisíc eur,“ konštatovali aktuality.sk.

Tomáš Chrenek, Evžen Balko, Mária Blašková, Ján Moder

6. miesto (Chrenek, 600 mil. eur), 11. miesto (ostatní, po 400 mil. eur)

Štvorica Slovákov, (alebo, ak chcete, Čechov so slovenskými koreňmi), ktorá ovláda Třinecké železiarne (Moravia Steel) a veľkú prepravnú firmu Minerfin, pocítila pokles v odvetví už v roku pred pandémiou. V roku 2019 dosiahol síce Moravia Steel zisk, ale ten medziročne klesol o polovicu. Pre rok 2020 naznačila firma neistotu ohľadom vývoja v sektore počas pandémie.

Chreneka zamestnáva aj jeho reťazec predajní chovateľských produktov Pet Center, ktorého bývalé vedenie podľa českého portálu Seznam Zprávy zažaloval o vyše 10 miliónov eur. Tvrdí, že manipulovalo s výsledkami a ovplyvnilo tak kúpnu cenu za firmu.

Rudolf Hrubý

Rudolf Hrubý. Foto: Miro Nôta

5. miesto v rebríčku

Majetok: 670 mil. eur

Keď Rudolf Hrubý, spolumajiteľ Esetu, kúpil od Juraja Širokého hokejový Slovan Bratislava, preberal klub, ktorý bol na dne – nehral, nemal hráčov a mal len hŕstku zamestnancov. Išlo v podstate o kúpu značky.

Záver roka ukázal, že z dna sa Slovan tak skoro nedostane. Keďže cena za jeho kúpu nie je známa, nedá sa špekulovať o tom, či bola „dobrá“ alebo nie. Takmer s istotou je však možné povedať, že príjmy zo vstupného Slovanu budú chýbať po celú túto sezónu.

Okrem Slovana sa Hrubý dostal do médií na jeseň ešte raz – Transparency International zistila, že sa stal spolumajiteľom okruhu Slovakia Ring, ktorý bol pôvodne majetkom vplyvného podnikateľa a právnika Zoroslava Kollára. Ten je od konca októbra vo väzbe ako jeden zo zadržaných v rámci akcie Víchrica.

Jaroslav Haščák

2. miesto v rebríčku

Majetok: 1,07 mld. eur

Už niekoľko rokov, odkedy sa objavil prepis odpočúvania bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, pomenovaný Gorila, odpovedal managing partner Penty a druhý najbohatší Slovák na otázky, nakoľko mu kauza poškodila povesť u biznisových partnerov v rovnakom duchu – o Gorilu sa zaujímajú ľudia na Slovensku, v zahraničí nie.

Na konci roka 2019 sa však objavila aj nahrávka Gorily – a na konci roku 2020 sa Jaroslav Haščák stal najbohatším väzňom na Slovensku.

Vo väzbe je už päť týždňov. Na druhý deň po zadržaní a ešte pred rozhodnutím o tom, či vo väzbe zostane dlhšie, odstúpil Haščák, dlhé roky známy svojím „hands on“ prístupom k riadeniu Penty, z manažmentu skupiny. Nahradil ho jeden z menších partnerov Iain Child.

Vyšetrovateľ Haščáka obvinil z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti, hrozí mu až 20-ročné väzenie.

Ivan Chrenko

Ivan Chrenko.
Najbohatší Slovák Ivan Chrenko je najmä rozhodujúcim majiteľ developerskej skupiny HB Reavis, no investuje aj do e-commerce projektov. Ilustrácia: Tina Minor pre Forbes

1. miesto v rebríčku

Majetok: 1,65 mld. eur

Mala to byť transakcia, aká na Slovensku nemá páru. Presnejšie, aká sa udeje tak raz za päť či skôr desať rokov. „Pointa bola, že Ivan (Chrenko) nestratí kontrolu nad celým HB Reavisom a bude mať finančného investora, ktorý dá na stôl veľa peňazí,“ priblížil Forbesu obchod, ktorý sa napokon neudial, CEO skupiny HB Reavis Marián Herman.

Pripravovaný predaj dvojtretinovej väčšiny v stredoeurópskej časti developera HB Reavis americkým finančným firmám Blackstone a Oak Tree sa stal obeťou rozbiehajúcej sa pandémie. Cenovka? Herman priblížil sumu z predchádzajúcich rokovaní s iným záujemcom a pri odlišnom formáte predaja – približne 25 percentného podielu, ale s manažérskou kontrolou – a tá bola „nastavená na zhruba miliardu eur“.

Jednoducho – koronavírus zmaril (aj) životný obchod najbohatšieho Slováka.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?