8. februára 2019

Kultový sci-fi film a kniha 2001: Vesmírna Odysea od Stanleyho Kubricka a Arthura C. Clarka s miliónmi fanúšikov po celom svete, ktorú našiel kedysi ako malý chlapec v otcovej knižnici, mu doslova zmenili život. Dnes 33-ročný Martin Spano, rodák z Čaky v levickom okrese a absolvent odboru počítačová veda na Matematicko-fyzikálnej fakulte Univerzity Karlovej, pracuje ako softvérový inžinier v Rakúsku. Robí v spoločnosti, ktorá sa zaoberá smart komunikáciami a píše knihy o umelej inteligencii. 

O Martinovi Spanovi sa už pred časom v slovenských médiách písalo. Vyvinul totiž webový nástroj KeywordsApp, ktorý ukazuje, čo ľudia v skutočnosti hľadajú na Google. Spoločnosť Google síce pravidelne zverejňuje niekoľko najčastejších hľadaní zoradených do kategórií, jeho KeywordsApp ich však obsahuje skoro 300 miliónov.

Po dvoch rokoch predali firmu za 100 miliónov. Kto sú chlapci z obálky Forbesu?

Ešte pred KeywordsApp Spano vyvinul aj aplikáciu na vyhľadávanie v rámci Facebooku s názvom SearchApp.

„Keď som prišiel k problému nemožnosti vyhľadávania na Facebooku pomocou atribútov, skúšal som všetko možné, aby som zistil, či to predsa len nejde. Napokon sa mi podarilo nájsť skryté funkcie Facebooku a vďaka nim som vytvoril SearchApp, aplikáciu a online nástroj, ktorý dokáže uskutočňovať na Facebooku pokročilé vyhľadávanie,“ vysvetľuje.

Reklama
„Už v blízkej budúcnosti nás čakajú fascinujúce veci,“ hovorí Martin Spano. Foto: archív M.S.

Ako dodáva, medzičasom už podobné online riešenia vyvinuli aj iní tvorcovia, dodáva však, že na Androide dokáže vyhľadávať stále len jeho aplikácia. Ani jeden z týchto projektov už ale Martin Spano v súčasnosti nerozvíja ďalej, pretože sa rozhodol naplno sa venovať písaniu.

Čo by ste mali vedieť o umelej inteligencii?

Vlani napísal svoju prvú knihu o umelej inteligencii s názvom The Artificial Intelligence in a Nutshell: A brief introduction to Artificial Intelligence, Machine Learning, Neural Networks, Deep Learning, and Robots, ktorá sa predávala na Amazone v elektronickej verzii. Podľa Spana sa kniha stala veľmi populárnou v USA, istý čas patrila medzi bestsellery v sekciách umelej inteligencie a kybernetiky. Keďže však Amazon Spanovi nedovolil distribuovať kniha zadarmo, jej autor spoluprácu s Amazonom ukončil.

„Nasledujúce roky budú patriť umelej inteligencii, a preto som chcel túto tému spopularizovať a napísať o nej spôsobom, ktorému porozumejú aj ľudia, ktorí nepracujú v technologickej sfére. V posledných rokoch sa totiž začínajú o umelej inteligencii vytvárať fámy, ktoré by som rád v knihe vyvrátil,“ vysvetľuje Spano, ktorý sa aktuálne venuje príprave svojej druhej knihy.

Tentokrát sa chce zamerať na súčasnú aplikáciu umelej inteligencie (AI) v biznise. Jeho ambície sú vysoké. „Mojím cieľom je stať sa raz Hararim umelej inteligencie (pozn. red. Yuval Noah Harari, svetoznámy autor viacerých bestsellerov, napr. Sapiens),“ hovorí Spano.

„Viem že je to veľmi odvážny cieľ, ale verím, že ak vás vaše sny nedesia, sú príliš málo ambiciózne. Čaká ma veľmi dlhá a tŕnistá cesta, ale veľmi sa na ňu teším,“ dodáva.

Pripútajte sa, raketa sa začala rozbiehať!

Sám seba Martin Spano opisuje ako „futuristu“. Čo to presne znamená? „Jednoducho povedané, zaoberám sa budúcnosťou. Futuristika má trochu zlú povesť. Na začiatku vývoja umelej inteligencie v 50. rokoch 20. storočia mali výskumníci veľmi veľké oči a predpokladali, že všeobecná umelá inteligencia je vzdialená iba niekoľko rokov. Príliš ale podcenili komplexnosť problému simulácie funkcií mozgu a ich predpovede sa veľmi odlišovali od skutočnosti,“ vysvetľuje Spano.

Ako dodáva, súčasný futurizmus, ktorý predstavujú napríklad známy americký inovátor, futurista a high-tech podnikateľ Ray Kurzweil či americký teoretický fyzik Michio Kaku, je založený na skúmaní vývoja technológii. Je to omnoho presnejšie. „Už v blízkej budúcnosti nás čakajú fascinujúce veci. Povedal by som, pripútajte sa, pretože raketa technologického vývoja sa iba teraz začala naplno rozbiehať.“

Ako príklad toho, čo sa môže v krátkom čase udiať, uvádza zásadnú zmenu uplatnenia umelej inteligencie, ktorá bude mať dopad napríklad aj na to, aké zamestnania budú mať naše deti. „Pred pár mesiacmi sa nám s manželkou narodilo naše prvé dieťa. Všetci v rodine hovoria o tom, akú prácu bude v budúcnosti robiť. Moja mama – lekárka – by napríklad chcela, aby študovala medicínu. Ostatní členovia rodiny majú tiež svoje predstavy,“ hovorí Spano.

“Naše deti možno nikdy nebudú mať vodičský preukaz, pretože šoférovanie vozidla človekom bude považované za nebezpečné.”

Martin Spano

Budúcnosť je však podľa neho oveľa zaujímavejšia. „Keď (moja dcéra) vyrastie, pravdepodobne bude robiť prácu, ktorá dnes ešte ani neexistuje – niečo ako ‘nastavovač rozhrania medzi mozgom a počítačom’ alebo čokoľvek iné, čo nám dnes môže pripadať ako nejaké sci-fi.“

A jeho predstavy o budúcnosti idú ešte ďalej. „Naše deti možno nikdy nebudú mať vodičský preukaz, pretože šoférovanie vozidla človekom bude považované za nebezpečné. Dokonca ani nebudú vlastniť autá, pretože spoločnosti budú ponúkať na požiadanie flotilu vozidiel. Zriedka nakúpia šaty v obchode, pretože si budú môcť stiahnuť šablóny na internete a nechať si cez noc akékoľvek šaty vytlačiť ‘tlačiarňou na šaty’. Málokedy budú cestovať, pretože virtuálna realita bude nerozoznateľná od skutočného sveta a prakticky môžu navštíviť akékoľvek miesto na Zemi v pohodlí a bezpečí svojho domova,“ dokresľuje svoje predstavy Spano.

Cez aplikáciu zistia váš vkus a prispôsobia hudbu. Startup prináša do podnikov revolúciu

Podľa neho sa svet, ako ho dnes poznáme, dramaticky zmení. A brániť sa tomu považuje za kontraproduktívne. „Najlepšie, čo môžeme urobiť, je túto zmenu prijať a aktívne sa jej zúčastniť. Môže to byť skvelá budúcnosť. Všetko závisí od správnych politických a ekonomických prístupov,“ myslí si Spano.

Už dnes podľa neho umelá inteligencia zasahuje do väčšiny oblastí nášho života. Keď totiž ráno vstaneme a vezmeme do ruky mobil, aby sme si skontrolovali email, náš poskytovateľ emailu filtruje naše správy zo spamu pomocou umelej inteligencie. Potom si skontrolujeme novinky na obľúbenej sociálnej sieti vytvorené pre nás umelou inteligenciou. Ak cestujeme autom, ideálna cesta do práce je vytvorená umelou inteligenciou. Pri vyhľadávaní informácií v našom o preferovanom vyhľadávači získame výsledky, ktoré potrebujeme, pomocou umelej inteligencie. Ak navštívime internetový obchod, dostaneme ponuku na podobné produkty opäť vďaka umelej inteligencii, vymenúva Spano.

Toto všetko je však podľa neho len začiatok, takzvaná „slabá umelá inteligencia“, ktorá už náš svet ovláda. Strach podľa neho v súčasnosti vyvoláva koncept takzvanej „superinteligencie“ (pozn. red. termín, ktorého autorom je švédsky filozof a transhumanista Nick Bostrom). Ak bude všeobecná umelá inteligencia schopná akejkoľvek úlohy, mohla by sa tiež preprogramovať. Keďže nebude potrebovať odpočinok a stále sa zvyšuje výpočtová sila, môže to robiť v nekonečných opakujúcich sa cykloch sebazlepšovania, pričom každý cyklus je zlepšením toho predchádzajúceho, vysvetľuje Martin Spano.

Reklama

„Takýto inteligentný agent by sa rýchlo zmenil od toho, aby bol na rovnakej úrovni s ľuďmi, na to, aby ľudstvo predbehol inteligenčne vo všetkých oblastiach. Tento proces by viedol k výbuchu inteligencie a možno aj k udalosti nazývanej technologická singularita, ktorá by priniesla zmeny v ľudskej civilizácii, ktorým by sme nerozumeli. Možnosť takejto udalosti je bližšia, než si myslíme. Je to preto, že pokrok v technológii nie je lineárny, ale exponenciálny,“ dodáva.

Spano je tiež členom Asociácie pre rozvoj umelej inteligencie (Association for the Advancement of Artificial Intelligence) a Európskej AI aliancie (The European AI Alliance), ktoré „sa snažia o koordináciu snáh jednotlivých výskumníkov v oblasti AI s cieľom zaistiť, aby to ľudstvu, jednoducho povedané, nevymklo z rúk,“ hovorí odborník.

Hlavné foto: Archív Martin Spano