1. februára 2019

Firma Songoroo na našom trhu síce pôsobí už vyše troch rokov, až teraz sa však začína posúvať z vývojového štádia k obchodu. Skupina Slovákov stojí za aplikáciou, vďaka ktorej môžu prevádzky manažovať hudobný playlist podľa vkusu návštevníkov.

Vojdete do baru a ešte než si objednáte, začne hrať vaša obľúbená pesnička. Vďaka inteligentnému prehrávaču Songoroo to nemusí byť len príjemná zhoda okolností, ale bežná realita. Technológia Slovákov totiž dokáže cez aplikáciu v smartfóne detekovať užívateľa a identifikovať jeho hudobný vkus. A na základe toho potom vytvára playlisty, ktoré sa prispôsobia aj väčšej skupine.

CEO Songoroo Marek Dudáš
CEO Marek Dudáš. Foto: Songoroo

Za startupom stojí jeho CEO Marek Dudáš, ktorý nie je v podnikateľskom prostredí nováčikom. Na Slovensku bol pred rokmi prvý, kto rozbiehal online poistenie a jeho porovnávač Superpoistenie.sk patrí doteraz k lídrom v tejto oblasti. Pred dvoma rokmi však Dudáš firmu predal a peniaze investoval do svojho nového startupu. „S myšlienkou prišiel môj kamarát, ktorý sa ma spýtal, či nechcem byť anjelským investorom. Súhlasil som a nakoniec som sa do toho zamotal tak, že teraz firmu vediem,“ smeje sa.

Najnovší projekt podľa neho mení spôsob, akým počúvame hudbu. Songoroo sčasti funguje ako klasické in-store rádio, ktoré si prevádzky platia na online streamovanie hudby. Nastavia typ preferovanej hudby a zariadenie im podľa toho vytvára playlisty.

Nový typ reklamy: Bannery Slovákov vedia zistiť váš vek či pohlavie

„My sme však niečo ako nadstavba takéhoto rádia. Keď vkročí do prevádzky niekto s našou aplikáciou, automaticky vieme prečítať jeho hudobný vkus, a tak začnú hrať piesne, ktoré sa mu páčia. Ak je tam 20 zákazníkov, algoritmus vytvára prieniky medzi žánrami a obľúbenými pesničkami,“ vysvetľuje fungovanie Dudáš. Pri manažovaní hudby však nerozhodujú len hudobné preferencie zo smartfónu zákazníka, do playlistu vie aj priamo vstupovať, keďže v aplikácii vidí zoznam plánovaných pesničiek.

Navyše, pre prevádzkarov je to tiež nástroj, ako si môžu nenásilne púšťať vlastný džingel, spot alebo aj reklamu. V súčasnosti je Songoroo približne v 130 prevádzkach vrátane siete Tatra banky, pizzerií Domino‘s, Urban Bistra v Bratislave či v McDonald’s.

Náhľad do aplikácie Songoroo na telefóne
Náhľad do aplikácie Songoroo. Foto: Songoroo

Väčšinu klientov Songoroo však v súčasnosti  tvoria korporáty. Primárnym účelom technológie je v nich však skôr spríjemňovanie pracovného prostredia zamestnancov. „HR oddelenia pravidelne monitorujú spokojnosť zamestnancov a práve hudba je pre nich často problémom. Od nich máme veľmi dobrý feedback, keďže vďaka nám majú možnosť ju ovplyvňovať, čo v korporátoch nie je bežné,“ hovorí a dodáva, že práve veľké siete boli pre nich z hľadiska efektivity najvýhodnejšie. Teraz sa však posúvajú aj do retailu.

Stali sa z nich e-shopoví doktori. Pomáhajú online obchodom rásť

Práve v baroch, kaviarňach, reštauráciách či obchodoch má Songoroo aj biznisový potenciál. Existujú štúdie o tom, že ak sa zákazníkovi páči hudba, tak si toho kúpi či objedná viac. „Ukázalo sa, že medzi zlou a dobrou hudbou sa obrat zvyšuje až o 9 %,“ odkazuje Dudáš na jednu z nich.

A čo je najväčšou konkurenciou Songoroo? Dudáš tvrdí, že hudba zadarmo. Púšťanie vlastných piesní cez USB kľúč či streamovacie platformy Deezer a Spotify je síce nelegálne, no na Slovensku stále rozšírené. To sa však podľa neho bude meniť a pomôcť by tomu mohla aj väčšia kontrola. „Navyše, banky, fast-foodové a obchodné reťazce si hudbu načierno dovoliť nemôžu, potrebujú legálne riešenie,“ hovorí.

CEO startupu Songoroo Marek Dudáš pije kávu na konferencii Futurenow
Startup sa umiestnil medzi top 24 finalistami na FutureNow konferencii. Foto: Songoroo

V súčasnosti cieli startup skôr na majiteľov podnikov či prevádzkarov, no keď dosiahne 100 prevádzok len v Bratislave, plánujú marketingové aktivity aj smerom k užívateľom. „Bojovali sme s otázkou, čo skôr – sliepka alebo vajce. Ísť od užívateľov k podnikom, alebo naopak? Nakoniec sme sa rozhodli, že najprv sa zameriame na prevádzky, a keď budú mať ľudia dostatočný počet, kde sa im aplikácia vyplatí, zameriame sa na ich získavanie. Plánujeme aktivity, ako napríklad ´nájdi Songoroo bar a získaj 5-eurové konzumné´,“ objasňuje Dudáš.

Postupne si však ľudia nachádzajú Songoroo aj sami. Napríklad len v rámci jednej prevádzky McDonald’s dosahuje aplikácia niekoľko tisíc klikov mesačne. To, ako sa bude mladá firma rozvíjať ďalej, závisí najmä od toho, či získa investora. Vďaka nemu by mohli dokončiť vývoj nových funkcionalít. Songoroo by v budúcnosti podľa Dudáša mohlo zákazníkom poskytnúť napríklad aj komunikačnú platformu. „Uvidíte, že niekto v podniku lajkol vašu obľúbenú pesničku, a tak ho viete cez aplikáciu napríklad osloviť či pozvať na pivo,“ hovorí o jednom z plánov.

Hlavné foto: Songrooo