Získať novú prácu nie je jednoduché. Preto portál Talent.Works na svojom blogu pripravil výskum, kde skúmal, čo konkrétne musí človek urobiť, aby maximalizoval svoje šance. Niektoré štatistiky nás prekvapili, preto sme sa spýtali slovenských expertov, či sú aplikovateľné aj na naše pomery.
Zahraničná služba Talent.Works sa špecializuje na to, aby maximalizovala vaše šance na získanie práce. Optimalizuje vaše CV, nájde vám vhodné ponuky a pripraví vás na pohovor.
Táto služba rýchlo nabrala na popularite a na svojej webovej stránke sa chváli tým, že optimalizovala už viac ako 56-tisíc životopisov a analyzovala takmer 24 miliónov pracovných ponúk. To je slušná porcia dát, s ktorými sa dá ďalej pracovať. Na základe týchto dát pripravil CEO Kushal Chakrabarti na firemnom blogu článok s 13 bodmi, ktoré vám prezradia, čo vám môže pomôcť, ak sa snažíte o prácu. Všetky percentuálne hodnoty sú porovnaním s priemerným uchádzačom.
Povedzte mi niečo o sebe. Ako zareagovať na najčastejšiu výzvu na pohovore?
Z bodov v článku sme vybrali sedem takých, ktoré nás zaujali najviac a spýtali sme sa, či sú uplatniteľné aj v našich končinách.
Druhý stupeň VŠ zvyšuje vaše šance o 22%
Na základe štatistík v Talent.Works zistili, že dokončený druhý stupeň VŠ zvyšuje vaše šance na úspech zhruba o pätinu. Chakrabarti však zároveň dodáva, že tých 22% navyše len v zriedkavých prípadoch stojí za to, aby ste sa dodatočne vrátili do školy. Príliš veľa námahy za príliš malý prínos.
“Ak vychádzame iba z čísel, tak na portáli Profesia.sk sme v roku 2017 evidovali vyše trojnásobne viac ponúk, ktoré boli vhodné pre ľudí s maturitou ako inzerátov, v ktorých zamestnávatelia vyžadovali vysokú školu. Samozrejme, ukazuje sa, že na mnoho miest, kde nie je vyžadovaná VŠ sa hlási aj veľa VŠ absolventov. Tým pádom sa naozaj môže stať, že zamestnávatelia si vyberú vysokoškolsky vzdelaného človeka, hoci to nemali v pláne,” hovorí Nikola Richterová z portálu Profesia.
Do 35 rokov
Ľudia vo veku medzi 28-35 rokov majú o 25% väčšiu šancu, že ich zamestnajú. Čím väčšia odchýlka od tohoto rozpätia, tým viac vaše šance klesajú.
Diskriminácia na základe veku je niečo, čím sa nikto nahlas nepochváli, no pokiaľ ste práve skončili strednú školu alebo máte nad 40 rokov, čaká vás o miesto tuhý boj. Mozgolovec Dalibor Slávik to považuje za samozrejmé. “Táto skupina je buď ešte stále formovateľná (bližšie k veku 28), alebo už má požadované know how (bližšie k 35).”
Tento vtip vám na pohovore zaobstará vyšší plat
Mimochodom, Chakrabarti radí najmä starším záujemcom o prácu, aby neuvádzali do životopisu svoj vek a uviedli len posledné pracovné skúsenosti.
Ženy majú o 48% vyššiu šancu, že budú pozvané na pohovor
48% rozdiel v závislosti na tom, aké pohlavie ste, je pomerne extrémny. Ukazuje však, že ženy by sa určite nemali báť ponúknutých príležitostí.
Podľa Slávika môžu mať ženy v prípade vyžadovania väčšej diverzity v tíme miernu výhodu, no dramatické rozdiely nepotvrdil. “Záleží samozrejme. Na pozíciu, ktorá je v administratívne, majú prirodzené vlohy byť na pozícii spokojné, a tým pádom uspieť, ženy, preto môžu byť pozývané viac,” tvrdí.
Ak do CV napíšete konkrétne výsledky, vaša šanca sa zvýši o 40%
Personalisti si veľmi dobre uvedomujú, že akokoľvek kvetnatý a atraktívny životopis napíšete, realita môže byť úplne iná. Preto Chakrabarti odporúča, aby ste do životopisu uvádzali konkrétne výsledky, ktoré ste na jednotlivých pozíciach dosiahli – ideálne rečou konkrétnych čísel.
Angličtina je základ. Bez nej klesajú šance na prácu v Bratislave o polovicu
“Personalisti a taktiež aj my uchádzačom odporúčame, aby boli konkrétni. Určite treba zadávať presnú školu. Ak študent absolvoval zaujímavé kurzy, nech ich zdôrazní, aby personalisti videli, na čo presne bolo zamerané jeho štúdium. Treba si v prvom rade uvedomiť, že životopis je dokument, ktorý má uchádzača „predať“,” dodáva Richterová.
Ľudia, ktorí majú kvality lídrov, majú o 51% vyššiu šancu
Tu je samozrejme otázne, na akú pozíciu sa hlásite. To, že bude personalista pri obsadzovaní líderskej pozície očakávať tieto kvality, nie je žiadna jadrová fyzika. Chakrabarti však tvrdí, že takéto vlohy vám môžu pomôcť dokonca aj vtedy, ak sa hlásite čo i len na stáž.
Podľa Nikoly Richterovej to súvisí so sebavedomím. “Líderské kvality sú známkou sebavedomia. Personalisti naozaj častejšie uprednostňujú sebavedomejších uchádzačov, ktorí neprídu na pohovor ustráchaní a nemajú problém sa predať. Sebavedomie je dôležité pri robení dôležitých rozhodnutí v práci, no zároveň by malo byť sprevádzané so zodpovednosťou, aby bol človek schopný niesť aj následky za zlé rozhodnutia,” hovorí.
Reagujte na inzerát do 4 dní od zverejnenia
Budete mať o 65% vyššiu šancu. Podľa iného článku na blogu Talent.Works sú prvé 4 dni po zverejnení inzerátu to, čo je pre fotografov “zlatá hodinka”, teda ideálny časový úsek pre najlepšie výsledky. Každým ďalším dňom následne klesajú vaše šance o 28%.
Dalibor Slávik to až tak dramaticky nevidí. “Šance sú na začiatku vyššie, no neznamená to, že na CV, ktoré príde neskôr, sa firma rovnako so záujmom nepozrie,“ tvrdí. Čo pochopiteľne neznamená, že by ste mali odoslanie vášho životopisu odkladať.
Reagujte na inzerát medzi šiestou ráno a desiatou ráno
Budete mať o 89% vyššiu šancu. “Keď sa pozriem na to, kedy prichádzam do kancelárie a riešim túto agendu, tak táto rada môže byť správna,” tvrdí Slávik, no dodáva, že na životopis sa rád pozrie aj neskôr popoludní.