28. februára 2018

To, že v Bratislave je viac pracovných príležitostí a vyššie platy nikoho neprekvapí. Firmy sú tu však na uchádzačov prísnejšie a chcú viac. Viac talentu, vyššie vzdelanie, širšie jazykové znalosti. O koľko sú bratislavské podniky náročnejšie v porovnaní so zvyškom Slovenska?

Poďme postupne. Zamestnávatelia najčastejšie trvajú na troch kategóriách požiadaviek na svojho budúceho zamestnanca: vzdelaní, jazykoch a praxi.

Náročnosť podnikateľov skúmala Profesia.sk. Z prieskumu vyplýva nasledovné: 

1.V Bratislave si až 62 percent ponúk vyžaduje prax, uvádza portál. Celoslovenský priemer je pritom 55 percent.

2. Najväčším zádrhom je vo všeobecnosti angličtina. V hlavnom meste ju požaduje v nejakej forme až polovica zamestnávateľov, kým napríklad v Prešove je to len pätina.

3. Bratislava má tiež najvyššiu koncentráciu ponúk pre vysokoškolákov – až 20 percent. To je dvakrát viac ako celoslovenský priemer a päťkrát viac ako v regióne okolo Banskej Bystrice či Prešova.

Na pohovore vás môže prekvapiť otázka o strese. Nebojte sa vrátiť úder

Náročnejšie požiadavky na uchádzača sa odrážajú samozrejme na jeho plate. Konkrétne, o aké peniaze ide? Podľa najnovších štatistík je priemerná základná mzda v bratislavskom kraji na úrovni 1365 eur v hrubom. V okolí Prešova je to zo všetkých krajov najmenej, hrubá mzda je 860 eur. To je menej skoro o 40 percent.

Grafika: Forbes. Zdroj: Profesia

A aké pozície sú pre ľudí najatraktívnejšie? “Najinzerovanejšou pozíciou v Bratislavskom kraji je administratívny pracovník. Na zvyšku Slovenska je to naopak operátor strojov a zariadení,” povedala hovorkyňa Profesie Nikola Richterová a dodala, že kým na východnom Slovensku je v súčasnosti vyššia konkurencia medzi uchádzačmi o prácu, ktorí si môžu vyberať z menšej ponuky inzerátov, v hlavnom meste sú omnoho vyššie konkurenčné boje medzi zamestnávateľmi.