Na podporu Ukrajincov a všetkých, ktorí sa v dôsledku ruskej invázie stali utečencami, sa prostredníctvom kampaní Spoločne pre Ukrajinu podarilo vyzbierať príspevky od viac ako 15-tisíc darcov. Pomoc už presiahla milión eur. Väčšími finančnými čiastkami sa rozhodli prispieť aj viaceré slovenské firmy a podnikatelia z kruhov najbohatších.
Vďaka výzve #KtopomôžeUkrajine (KPU) iniciovanej fundraisingovou platformou Donio sa podarilo vyzbierať už 1 259 664 eur od 14 543 darcov. Celkovo sa však v rámci kampaní patriacich pod „Spoločne pre Ukrajinu“ vyzbieral 1 354 881 eur od 15 294 darcov.
Okrem ľudí z celého Slovenska do tejto zbierky prispeli aj slovenské firmy a známi podnikatelia. Mnohé subjekty, hotely či penzióny prispeli aj inak ako finančne.
„Ponúkli ubytovacie kapacity, materiálnu a psychologickú pomoc. Veľa firiem a ľudí sa aj priamo zapojilo do koordinácie pomoci,“ vyjadrila sa pre Forbes Zuzana Suchová z Donio n. f.
Kto pomohol Ukrajine?
Eduard Shlepetskyy, CEO spoločnosti Ective, ktorá sa zaoberá automatizáciou podnikových procesov, rozbehol v priestoroch svojej firmy ukrajinsko-slovensky hovoriace call centrum, ktoré je nosnou kostrou KPU. K tomuto dielu priložili pomocnú ruku aj firmy Pixel Federation, Seesame, Schemnitz či Curaprox.
Aby ľudia, ktorí utiekli z Ukrajiny, no zároveň aj Slováci, ktorí chcú pomôcť, boli lepšie informovaní, spoločnosť Vacuumlabs naprogramovala webstránku ktopomozeukrajine.sk.
Spoločnosť ako Vacuum Group zároveň iniciovala výzvu vláde SR, že sú pripravení prispieť vo forme hmotnej pomoci, pracovných miest, zabezpečenia technológií či inými formami.
Medzi ďalšie spoločnosti a podnikateľov, ktoré sa k iniciatíve pridali, patrí napríklad Deutsche Telekom, GymBeam, Neulogy Ventures, Campus Cowork, Fintech Hub Slovakia, Sudolabs, Lumus Investment Collective, Slovensko.Digital, Freevision, 365.bank, Profesia, firmy, ktoré združuje Košice IT Valley (Matsuko, Epam, Slovensko IT, VSL Software, AfB Social & Green IT, Creative pro), Sparring a The Spot.
Od vypuknutia vojny do pondelkového rána (7. 3.) prekročilo slovensko-ukrajinské hranice 128 170 ľudí. Foto: SITA/AP
Pomoc poskytla aj automobilka Porsche, ktorá ponúkla sklady a dopravu na východe Slovenska. Slovenská pobočka predajcu nábytku Ikea zase poskytla materiálnu pomoc Červenému krížu a zabezpečila deky, ktoré putovali do Prešova. Na Ukrajinu poslala spoločnosť aj desiatky miliónov eur.
Zamestnaneckú zbierku spustila aj spoločnosť Towercom, ktorá zabezpečuje rozhlasový a televízny signál na Slovensku. Okrem toho spoločnosť prispela aj samostatne sumou 10-tisíc eur.
Pre finančný dar sa rozhodla aj spoločnosť Michala Weisa IBL, ktorá sa zaoberá softvérmi pre meteorológov. Ich nadácia darovala 50-tisíc eur.
Panelák v Kyjeve po zásahu raketou. FOTO: SITA, AP
Okrem vyššie spomenutých firiem sa zapojili do pomoci aj Tatrabanka, VÚB či Slovenská sporiteľňa. Tie ponúkajú produkty pre utečencov bez poplatkov – ako napríklad založenie a vedenie bežného účtu. Na hraniciach tiež zabezpečili bankomaty na výber hotovosti.
Finančné dary od najbohatších Slovákov
Developer HB Reavis, ktorý patrí do portfólia najbohatšieho Slováka Ivana Chrenka, sa rozhodol, že na podporu ľudí z Ukrajiny daruje jeden milión eur. Približne polovicu z tejto čiastky plánuje venovať humanitárnym organizáciám priamo na Ukrajine.
„Zostávajúca suma darov pokryje úsilie na Slovensku, v Poľsku a prípadne v ďalších krajinách pomôcť utečencom, ktorých tento konflikt vytvoril,“ uviedla v tlačovej správe skupina HB Reavis.
V rámci pomoci sa chcú zamerať na konkrétne projekty, ako je napríklad prenájom a financovanie vybraného hotelového ubytovania. To by malo slúžiť ako útočisko pre utečencov z Ukrajiny. Okrem toho plánujú finančne podporiť aj zásielky liekov a potravín. „V zásade budeme podporovať len humanitárne, nie vojenské úsilie,“ dodáva HB Reavis.
-
-
Developer HB Reavis rozsvietil vo farbách Ukrajiny aj najvyššiu budovu v EÚ – Varso Tower. Foto: HB Reavis
-
-
Nová pýcha Bratislavy Nivy Tower sa v noci rozsvietila vo farbách Ukrajiny. Foto: HB Reavis
-
-
Projekt Agora z dielne HB Reavis v Budapešti sa rozsvietil v ukrajinských farbách. Foto: HB Reavis
Ako to už majú vo zvyku, v pomoci nezaostávala ani nadácia spoločnosti Eset, ktorú založil tretí najbohatší Slovák Miroslav Trnka. „Nadácia Eset vytvorila fond na pomoc občanom Ukrajiny, do ktorého nateraz vložila 500 000 eur. Tieto prostriedky sa využijú na priamu pomoc a ako dar mimovládnym organizáciám Nadácia Integra a Unicef,“ uviedli na svojej webovej stránke.
Eset tiež spustil zamestnaneckú finančnú zbierku a svojich zamestnancov podporuje v dobrovoľníckej činnosti, na čo im spoločnosť poskytla priestor v rámci pracovného času.
Spoločnosť podnikla aj kroky v oblasti predaja svojich produktov. V reakcii na ruskú inváziu pozastavila predaj produktov novým zákazníkom v Rusku a Bielorusku. „Rozhodnutie sa týka domácich používateľov, firiem aj organizácií,“ oznámila ďalej spoločnosť.
Pomoc od knihomolov
Najväčšie internetové kníhkupectvo Martinus sa tiež rozhodlo podať pomocnú ruku. Na slovenskom aj českom e-shope kníhkupectva sa im doteraz vďaka príspevkom zákazníkov podarilo celkovo vyzbierať viac ako 24-tisíc eur.
Ako sa pre Forbes vyjadril Michal Meško, CEO Martinusu, okrem finančnej pomoci, zamestnanci vlastnoručne vyrábajú žlto-modré stužky, ktoré plánujú rozdávať svojim zákazníkom na znak, že Slovensko stojí pri Ukrajine.
Internetové kníhkupectvo pre zákazníkov pripravilo aj špeciálny výber kníh, ktoré hovoria o histórii Ukrajiny a Ruska. Týmto krokom sa snažia zdvihnúť povedomie o invázii, ktorá sa za našimi hranicami odohráva.
Ako oznámil Meško, zároveň z ponuky stiahli všetky knihy, ktoré by akýmkoľvek spôsobom šírili ruskú propagandu.
Mobilní operátori na hraniciach
Po vypuknutí konfliktu sa ihneď zmobilizovali aj mobilní operátori na Slovensku. Orange Slovensko a Slovak Telekom umožnili bezplatné volania a posielanie sms zo Slovenska na Ukrajinu. Operátor O2 upravil cenu volaní na Ukrajinu, a to na sumu ako u nás.
Okrem upravenia podmienok volania a posielania správ sa zamestnanci týchto spoločností podieľajú aj na pomoci priamo na hraniciach.
„Momentálne má Orange na všetkých troch hraničných priechodoch svoje Orange autá, kde zadarmo rozdáva občanom Ukrajiny prichádzajúcim na Slovensko SIM karty, aby sa mohli spojiť so svojimi blízkymi. Tiež im poskytuje teplý čaj a drobné občerstvenie, prípadne deky, respirátory,“ informovala o činnosti spoločnosti Orange Suchová z Donio n. f.
Slovak Telekom postavil na hranice dva svoje tímy, ktoré pomáhajú s mobilnými a internetovými službami utečencom. Zároveň na hraničnom priechode Ubľa zabezpečili televíziu s rozprávkami a maskota Ťuki TV pre deti.
Na Slovensko prúdia z Ukrajiny každý deň tisíce ľudí, najmä ženy s deťmi. Foto: SITA/AP Photo, Darko Vojinovic
Čo môžete ešte darovať vy?
Podľa slov Zuzany Suchovej ešte stále nie je dostatok financií na pomoc pre ľudí, ktorí prichádzajú z Ukrajiny na Slovensko. „Momentálne je ideálne darovať peniaze, za ktoré môžu mimovládne organizácie zabezpečiť potrebnú pomoc ľuďom utekajúcim z Ukrajiny. Tiež je potrebná humanitárna pomoc na Ukrajine,“ dodala na záver.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]