20. mája 2019

Ľudia vyhľadávajú moju pomoc, pretože chcú riešiť svoje kariérne vyhorenie, prípadne dokonca nudu. Štúdie ukazujú, že muži sú vo všeobecnosti oveľa unudenejší než ženy. 

Nuda na pracovisku môže byť len dočasným pocitom, ale tiež niečím, čo nezmizne, kým si nenájdete nové zamestnanie, alebo nezmeníte oblasť svojej pôsobnosti. Tento stav možno definovať ako nezáujem alebo tiež problematické sústredenie.

Urobte krok vpred. Takto vytvoríte pracovisko,
ktoré podporí duševné zdravie zamestnancov

Takáto nuda sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí pracujú dlhšie ako 10 rokov, ďalej u jednotlivcov, ktorí sú nedostatočne zamestnaní (ich zručnosti sú na vyššej úrovni, než si vyžaduje ich pracovné miesto), alebo tých, ktorí v poslednom období zažili výraznú zmenu hodnôt v práci či osobnom živote, ide napríklad o čerstvých rodičov.

Zamerať sa na to, aby ste boli produktívni, nie je vždy jednoduché, najmä pokiaľ vám chýbajú inšpirácia alebo výzvy. Nemyslite si však, že ste jediní, ktorí zažívajú nudu. Spoločnosť Robert Half na svojom blogu uverejnila zaujímavú štúdiu, v ktorej sa uvádza, že:

Reklama
  • Zamestnanci sa počas pracovného týždňa nudia dohromady 10 a pol hodiny.
  • Manažéri si myslia, že sa zamestnanci nudia 6 hodín týždenne.
  • Zamestnanci najčastejšie podliehajú nude v zime.

Keď sa v práci nudíte, tak obyčajne upratujete emailovú schránku alebo pracovný stôl. Oveľa dlhšie vám tiež trvá dokončenie úloh alebo svoj čas skrátka trávite na sociálnych sieťach. Ak prechádzate niečím negatívnym, napríklad ste prišli o zamestnanie, kariérne ste vyhoreli alebo sa v práci nudíte, tak to všetko vám môže priniesť príležitosti pre rast.

Nepoľavujte zo svojich nárokov: Pracovisko má byť zdravé a vy spokojní

Tu je 5 krokov, ako zvládnuť nudu na pracovisku:

Doprajte si dostatok spánku

Spisovateľka Arianna Huffington verí, že by ste do životopisov mali uvádzať trebárs i vaše spánkové návyky. Veď práve životný štýl môže ovplyvniť vašu osobnosť. Len si vybavte, ako sa cítite, keď ste nevyspatí. Ak sa vám nedarí myslieť inak a inovatívne, tak to môže byť dôsledkom toho, že každú noc nespíte 7 až 9 hodín. Štúdia z roku 1999 dokázala, že len jeden deň nedostatočného odpočinku ovplyvňuje vaše rozhodovanie a inovatívne myslenie. Nedostatok energie často spôsobuje nudu. To spánok vám dáva emocionálnu, duševnú a fyzickú silu.

Zlepšite svoju emocionálnu inteligenciu

Ľudia, ktorým chýba sebauvedomenie, sú náchylnejší na nudu. Myšlienky ako „táto práca je nudná“ alebo „môj šéf nevyužíva moje zručnosti“ sú bežné. V závislosti od príčiny vašej nudy vám rozvoj emocionálneho povedomia pomôže byť asertívnejšími a motivovanejšími. Nabudúce sa teda nebudete musieť spoliehať na vedúcich pracovníkov, keď bude treba niečo napraviť.

Nastavte si 30-dňovú výzvu

Skúste túto výzvu rozdeliť do viacerých oblastí, akými sú vzťahy, pracovné úlohy, kariérny rozvoj a učenie. Ak budete každý deň robiť niečo nové, tak vás to naplní. Jednotlivé úlohy by mohli zahŕňať napríklad toto:

  • Stanovte si tri nové ciele v takých oblastiach, v ktorých sa chcete zlepšiť.
  • Zistite, ako to funguje na vašom pracovnom mieste v inej spoločnosti alebo oblasti, a tie najlepšie postupy aplikuje v rámci svojej pozície.
  • Pridajte sa k internému tímu alebo výboru, ktorý je v súlade s vašimi záujmami.

Zmeňte okolité prostredie

V súvislosti s týmto bodom si spomínam na jednu konkrétnu klientku. Tá pracovala v budove, ktorú nemala vôbec rada. Vďaka jej skúsenostiam som si uvedomila, že estetika okolitého prostredia môže prispieť k pracovným hodnotám. Možno teda potrebujete len zmenu scenérie. Prostredie totiž môže zmeniť vašu náladu. Skúste tak vo svojom kancelárskom priestore siahnuť po farbách ako červená, oranžová, žltá alebo zelená. Presne tie totiž evokujú pocity šťastia.

Zopakujte si, aký význam má to, čo robíte

Máte pocit, že niekedy zabúdate na zmysel vašej práce? Snažte sa teda sa stretnúť s ľuďmi, ktorí z nej majú priamy prospech. Ide napríklad o zákazníkov, klientov alebo dokonca kolegov. Tento krok vás môže skutočne povzbudiť. Taktiež môžete popremýšľať o zamestnaneckých benefitoch, ktoré máte, a o tom, prečo vlastne zodpovedajú vašim hodnotám. Váš zápal a záujem sa zvýšia, ak budete svoj čas vypĺňať zmysluplnou prácou.

S nudou či dokonca vyhorením vám teda môže pomôcť akýsi kariérny plán, ktorý zahŕňa všetky vaše kroky spolu s osobnými a profesionálnymi cieľmi. Nuda nie je zlá vec, ale len v prípade, ak vedie k činom, ktoré neslúžia len na vyplnenie vášho času.

Hlavné foto: Unsplash/Hutomo Abrianto

Prispievateľka Rachel Montanez píše pre Forbes.com o kariérnych radách. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk