6. apríla 2020

Pandémia nového koronavírusu podnietila vo firmách vznik rôznych iniciatív. Na mimoriadnu situáciu zareagovala aj spoločnosť Toyeto, ktorá musela zatvoriť svojich desať predajní hračiek. Svoj online projekt spustila oveľa skôr, než pôvodne plánovala. Určený je pre deti a rodičov a prepája predaj so vzdelávaním.

„Koncept sme mali rozpracovaný ešte vlani pred Vianocami,“ približuje Dominik Rusňák, CEO siete hračkárstiev. Napokon sa rozhodol, že pre nával počas sviatočnej sezóny myšlienku odloží a vráti sa k nej v roku 2020. Skôr, než stihol ideu vytiahnuť zo zásuvky, ho predbehla pandémia koronavírusu

Psychologička o domácej výučbe:
Deti by sa mali učiť dopoludnia, keď sú najpozornejšie

Pre reštrikcie súvisiace so šírením ochorenia Covid-19 musel Rusňák zatvoriť všetkých 10 predajní Toyeto na Slovensku a celé fungovanie firmy sa presunulo do online priestoru.

Presne to bol impulz, ktorý pomohol uviesť do chodu iniciatívu Pomáhame vzdelávať. „Vytiahli sme tento koncept a povedali sme si, že sa mu ideme venovať naplno,“ opisuje.  

Dominik Rusňák, CEO siete hračkárstiev Toyeto, hovorí, že iniciatívu Pomáhame vzdelávať mali premyslenú už skôr. Foto: Dominika Rusňáka

Toyeto si vybrala formát inšpiratívneho a vzdelávacieho online seriálu, ktorým chce podporovať detskú zvedavosť a kreativitu. Rusňák hovorí, že to bola prirodzená a jasná voľba, v súlade s ich firemnou identitou. „Vždy sme boli rozhodnutí robiť hodnotné veci,“ dodáva otvorene. 

Do projektu priniesli offline aktivity

Cieľom iniciatívy je ukázať spôsoby, ako môžu rodičia s deťmi tráviť čas v domácnosti uvedomelo a zmysluplne. Teda žiadny smartfón alebo tablet do ruky, na ktorom by ratolesti iba nonstop sledovali rozprávky.

Deti a home office. Ako efektívne zvládnuť prácu aj zabaviť ratolesti?

Od polovice marca vydali zatiaľ 13 dielov edukatívneho seriálu, v ktorých sa okrem iného venovali zdravému životnému štýlu, prírode, fyzike, ľudskému telu a zmyslom či dokonca ekológii.

Určené sú predovšetkým pre predškolákov a žiakov na prvom stupni základných škôl. „Dali sme si podmienku, že musíme zahrnúť offline aktivity. Deti sú dnes bombardované všetkým, čo musia spraviť online,“ vraví Rusňák v súvislosti so situáciou ohľadom nového koronavírusu

V rámci každej témy si rodičia nájdu tipy na hry, pokusy či diskusie, vďaka ktorým si deti preberanú tému osvoja z rôznych uhlov pohľadu, vysvetľuje Toyeto. Každý diel dopĺňa text venovaný predovšetkým mladším deťom, ktorý tému vysvetlí obrazne a hravo.

Značka chce ukázať rodičom, ako tráviť čas s deťmi zmysluplne. Foto: Dominika Rusňáka

O tom, či deti rozoberanú oblasť pochopili, sa rodičia môžu presvedčiť veľmi jednoducho. Položia im otázky na zopakovanie, ktoré sa nachádzajú na konci textov, alebo ich nechajú vyplniť pracovné listy, doplnené o maľovanky či vyplňovačky. Deti sa teda učia a súčasne venujú kreatívnej činnosti.

Toyeto sa v iniciatíve venuje rôznorodým témam, niektoré nadväzujú na aktuálne trendy, na iných spolupracujú s externými konzultantmi. „Máme učiteľky z materských škôl či odborníkov, s ktorými sme dlhodobo v kontakte,“ hovorí Rusňák a dodáva: „Posledné dni nám už píšu aj rodičia s tým, aké témy by sme mali ďalej spracovať.“

Chystá sa spolupráca s osobnosťami

Na edukatívnom seriáli pracuje sieť hračkárstiev denne, no ešte stále sa snaží doťahovať podstatné detaily. „Iba nedávno sme sa zhodli na tom, že si víkendy necháme na väčšie kampane a cez týždeň bude bežať táto iniciatíva,“ konštatuje Rusňák, ktorý označuje koncept za splnenie jedného zo svojich snov.

„Nevravím, že na Slovensku nič podobné neexistuje. Vôbec si nemyslím, že sme objavili Ameriku alebo prichádzame s prelomovým konceptom. Chceli sme byť jasní a čitateľní v línii toho, čo komunikujeme,“ prízvukuje. S iniciatívou Pomáhame vzdelávať má dlhodobé plány, verí, že sa môže rozvinúť do samostatnej platformy, ktorá sa odčlení.  

Postupne by chcel Rusňák do edukatívneho seriálu zapojiť aj ďalšie značky alebo známych ľudí, čím by získal ďalší rozmer. „Dlhodobo nám verejne aj neverejne fandia viaceré osobnosti, ale doteraz sme pod iniciatívu nikoho nepodpísali. Funguje ešte iba krátko a my zatiaľ sledujeme, čo všetko dokáže, a sme nadšení z jej rastu. Myslím si, že je otázkou mesiaca alebo dvoch, kým do nej pribudne niekto známejší,“ dopĺňa otvorene. 

Marketing – áno alebo nie

Sieť hračkárstiev do textov pridáva webové odkazy na svoje produkty. Rusňák hovorí, že každá aktivita Toyeto ako obchodnej spoločnosti priamo alebo nepriamo s marketingom súvisí. „Je pravda, že do iniciatívy pridávame tematicky tipy na produkty,“ hovorí. Ich predaj to podľa neho významne neovplyvnilo. „Keď sme si to vyhodnocovali, nie je tam priama úmera. Teda, že do textu dáme zberač hmyzu a z večera do rána sa z neho predá sto kusov,“ dodáva.  

Hovorí, že s marketingom, na základe ktorého sú deti obklopené produktmi a u rodičov si doslova vynútia to, čo vôbec nepotrebujú, absolútne nesúhlasí. „My máme opačný prístup. Zameriavame sa na rodičov a snažíme sa im vysvetliť, prečo sú pre ich deti vhodné kvalitné hračky a čo všetko by s nimi mohli robiť,“ vraví.  

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?