17. septembra 2020

Chcieť viac je ľudskou prirodzenosťou aj hnacím motorom evolúcie. Nejde však (iba) o materiálne statky, ale o vývoj ako taký. Posun vpred je hybnou silou a dôkazom, že sme nažive, pretože všetko, čo sa zastaví, je mŕtve.

Z neprestajného pohybu dopredu sa ale niekedy môžeme cítiť nielen vyčerpaní, ale aj zúfalo frustrovaní. Ostatní sa určite majú lepšie a neváhajú nám to svojimi fotkami a statusmi na sociálnych sieťach dať najavo.

Chýba vám šťastie? Tu je päť zvykov šťastných ľudí, ktoré si môžete osvojiť

V každodennom zhone nie sme schopní oceniť svoj úspech a pochváliť sa s ním. Pripadá nám to navyše akosi nepatričné – kto je o sebe bez hanby a úprimne schopný vyhlásiť, že uspel?

Pritom pocit spokojnosti so sebou samým je pre kvalitu života dôležitejší než všetky získané pozície a zdroje.

Reklama

Tu je sedem dôkazov, že ste úspešnejší, než si myslíte.

Dokážete poprosiť o pomoc

Nemáte dojem, že ste superhrdina vo výcviku, a preto všetky životné nástrahy musíte absolvovať sami. Delegovať úlohy alebo opýtať sa na niečo, čomu nerozumiete, považujete za samozrejmé.

Zbavujete sa vecí, ktoré vám neprinášajú radosť

Nemusíte ortodoxne dodržiavať zásady magického upratovania podľa Marie Kondo, ale chápete, že hromadenie zbytočností vám bráni dostať sa k podstate toho, čo je pre vás dôležité.

Ako mať spokojných, až šťastných zamestnancov?
Takto na to išiel Tomáš Baťa

Ste spokojný s tým, ako vyzeráte

Neželáte si už prežiť život v tele niekoho iného, ​​pretože ste dospeli k poznaniu, že „slnko v duši“ dokonalý fyzický zjav aj tak nezaručí. Naviac sa vám (aspoň z času na čas) páči odraz, ktorý vidíte v zrkadle. Svoju fyzickú schránku oceňujete nie preto, že by bola bezchybná, ale preto, že patrí práve vám.

Odpúšťate svojmu vnútornému kritikovi

Aj keď nad vami niekedy zvíťazí a počujete sa, ako sa znovu za niečo uráža, chápete, že to tak majú všetci. Každý má vnútorný hlas, ktorý mu nadáva, ako to zase pokazil alebo prečo je taký nemožný. Umlčať ho nejde, ale uzavrieť aspoň občas prímerie áno.

Prežili ste neúspech

Nech už išlo o čokoľvek, ak čítate tento článok, ste stále nažive a máte vo svojej moci situáciu opäť zvrátiť vo svoj prospech. Negatívne skúsenosti, aj napriek tomu, že vás iste zaťažujú, sú príležitosťou na rast.

Namiesto sťažovania sa sústreďujete na akciu

Život nie je spravodlivý a hrozné situácie zažívajú aj tí najlepší z nás. Ak nevenujete celú svoju energiu vzdychaniu a lamentovaniu, ale radšej premýšľate, ako z tej šlamastiky von, ste víťazom situácie.

Prajete druhým ich úspech

Darí sa niekomu lepšie ako vám? Netrápi vás to, ale naopak, inšpiruje. Chcete byť v spoločnosti takých ľudí, pretože sa od nich dokážete učiť aj to, ako byť voči ostatným prajný.

Autorka článku Anna Nosková je redaktorka Forbes.cz.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?