10. septembra 2020

Verím na šťastie. A verím, samozrejme, aj tomu, že treba tvrdo pracovať a byť výnimočný. Ale jestvuje akási mágia, ktorá sa objaví, keď všetky ostatné veci sedia a ktorá môže byť jedine výsledkom šťastia. Či už je to náhoda, alebo osud, volajte to ako chcete. Keď veríte na šťastie, veríte, že existuje nejaká zložka života a práce nad ktorou, nemáte kontrolu. Dodáva vám to silu a pocit oslobodenia.

Zdá sa, že niektorí ľudia stále stoja na strane šťasteny. Sú skvelí a nejakým spôsobom obdarení. Určite niekoho takého poznáte. Ak sa ich niečo spýtate, povedia, že je to výsledok správnych rozhodnutí alebo vás odkážu napríklad na tento citát od Samuela Goldwyna: „Čím usilovnejšie pracujem, tým viac šťastia mám.“ Ale v skutočnosti je šťastie výsledkom systému, ktorý môže využiť každý a opakovane žať jeho odmeny.

Kvarteto šťastia pomáha v boji so stresom.
Toto sú hormóny, ktoré stoja za našou dobrou náladou

Tu je päť zvykov šťastných ľudí a to, ako ich môžete využiť aj vy:

Robte veci zámerne

Čím viac lístkov do lotérie si kúpite, tým je väčšia vaša šanca na výhru. Ľudia, o ktorých si myslíme, že majú šťastie, sú na očiach viac, ako sú ochotní robiť viac ako mnohí ostatní. V nepohodlí nachádzajú pohodlie. Znamená to, že získajú viac možností. Samozrejme, že veľa aj strácajú. Ale podstupovanie rizík praktizujú často, zlepšujú sa v tom, o čom si myslia, že za to riziko stojí. A časom začne náhoda hrať v ich prospech.

Reklama

Šťastní ľudia si už vizualizovali, kam by ich malo ich šťastie zaviesť. Vedia, aký je to dobrý pocit, keď sa plány naplnia a dokážu si samých seba na tom mieste predstaviť. Šťastní ľudia sa neboja problémov. Neustále sa obávať možných prekážok vám znemožní dosahovať šťastie.

Aký je vzorec na šťastie? Jednoduchý. Chcieť to, čo máme

Splácajte vopred

Najšťastnejší ľudia, ktorých poznám, nie sú zbehlí biznismeni či profesionálni hazardní hráči. Majú radi, keď v živote a v práci dosahujú úspechy a chcú, aby to dokázali aj iní. Ich myseľ je nastavená na hojnosť. Cítia, že im náhoda dopriala šťastnú ruku, a preto vždy robia aj niečo pre iných. Delia sa o poznanie, bohatstvo a príležitosti. Mentorujú, vedú či pomáhajú iným na ich ceste.

Takéto fungovanie vytvára silné spojenectvá s ľuďmi, ktorí sú šťastní vďaka nim. Láskavosti sa vyplatia dvojnásobne a pán a pani Šťastní vyhrávajú opäť. Je to akoby ste si tvorili vlastnú karmu. Matka jedného môjho známeho mu raz povedala, že „na oblohe je jedna veľká tabuľa“, kde sa zapisujú všetky skutky. Nikdy nebol pomstychtivý a nesprával sa k ľuďom nevľúdne. Veď čo ak je na oblohe naozaj tá tabuľa? A čo ak všetky tie situácie šťastia, ktoré ste zažili, boli rovnako dôležité ako tie, ktoré ste pomohli vytvoriť pre iných ľudí? Šťastní ľudia vedia, že v tomto sentimente je trochu pravdy.

Praktizujte vďačnosť

Šťastní ľudia si pravidelne opakujú, za čo sú vďační. Vytrénovali samých seba k tomu, aby sledovali, kedy mali šťastie, a začali veriť, že šťastie je s nimi, nech idú kamkoľvek.

Ďakujú za všetky láskavosti, nikdy nezabudnú na dobrosrdečnosť. Ich vďačnosť znamená, že ľudia s nimi radi trávia čas, vďaka čomu majú stále otvorené dvere. Ich spokojnosť je nákazlivá a išpirujúca. V knihe s názvom Sprievodca pre dobrý život od Williama B. Irvinea autor opisuje intenzívnu vďačnosť ako „stoickú radosť“, keď sme … „náchylní k malých výbuchom radosti.“

„Z ničoho nič pocítime radosť z toho, že sme tým, kým sme, že žijeme život, ktorý žijeme, vo vesmíre, ktorý obývame.“ Šťastie je vďačnosť.

Zachovajte si perspektívu

Šťastní ľudia sa nezaoberajú drobnými a irelevantnými detailami či vecami, na ktorých v skutočnosti nezáleží. Nestrácajú čas ani energiu zbytočnosťami, pretože ho radšej investujú inam. Všimnú si, keď sú blízko takej situácie a dokážu veľmi rýchlo prepnúť a získať inú perspektívu a nový pohľad na vec.

Klebety či nevýznamné situácie vnímajú také, aké sú – sú to veci, ktoré sa ich netýkajú. Pýtajú sa: „Čo toto všetko znamená?“ a nedovolia, aby ich obmedzujúce názory stiahli dole. Ich zmysel pre perspektívu znamená, že ich hlava a rozhovory s ľuďmi nie sú zaťažené dramatickosťou a negativitou a sú otvorení nápadom a úvahám, ktoré sú založené na širšom pohľade na vec.

Budujte si sieť

Šťastní ľudia priťahujú iných. Je to akoby ich šťastie mohlo preskočiť aj na nás, ak s nimi pobudneme nejaký čas. Možno si myslíme, že sa od nich niečo naučíme. Pravda je taká, že každý šťastný človek, ktorého poznám, svoju sieť známych a priateľov neustále aktualizuje a rozširuje, pravidelne sa s ľuďmi rozpráva. Nevedia s istotou, či im to prinesie ďalšie šťastné situácie či úžasné možnosti, ale nejakým spôsobom sa to stále deje.

Šťastní ľudia sa nesnažia „speňažiť“ každého, koho poznajú. Vedia, že veci budú fungovať bez toho, aby museli zbytočne tlačiť na pílu. Namiesto toho hľadajú spôsoby, ako stretnúť nových ľudí, ako sa od nich učiť a budovať si vzťahy. Mnohých ľudí dokážu prepájať a vždy je niekto, koho vám môžu predstaviť.

Všetci môžu byť šťastní, ak tomu veria. Správajte sa ako šťastný človek a stane sa to aj vám.

Autorkou článku je Jodie Cook. Pre americký Forbes píše o podnikaní a podnikateľoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?