Nestáva sa často, že by ste stretli 23-ročnú mladú ženu, ktorá prišla na to, ako získať šesťciferný príjem za menej ako rok. A to všetko za prácu na diaľku a za menej ako 15 hodín týždenne. Zoznámte sa so Sabrinou Philipp, online biznis koučkou stojacou za spoločnosťou Sabrina Philipp Strategy + Consulting, ktorá sa venuje pomoci ctižiadostivým ale aj skúseným podnikateľom.
S touto mladou ženou som sa stretla na Bali, kde sídli, a okamžite nás spojila podobná životná filozofia. Sabrina porozprávala o tom, ako sa jej podarilo vybudovať firmu a zároveň si užívať život.
Kým ste boli predtým, než ste sa presťahovali na Bali a začali s vlastným biznisom?
Narodila som sa v Nemecku, vyrastala som na Miami Beach a špecializovala som sa na politickú vedu a náboženstvo. V poslednom ročníku vysokej školy som začala premýšľať o spôsoboch, ktorými by som si mohla zarábať peniaze počas cestovania. Spočiatku som si myslela, že by som sa mohla stať cestujúcim blogerom a zisťovať, ako obchodovať s ubytovacími službami – mala som webovú stránku, logo, všetko!
Z letectva prešla k čajovému biznisu. Teraz zarába státisíce a radí, čo nerobiť
Moja matka je finančnou analytičkou a otec zase účtovníkom. Obaja mi preto ukázali, aká je cesta k speňaženiu blogu o cestovaní náročná. Nemala som ale lepší plán, a tak som sa rozhodla dať tomu šancu a ostatné veci vyriešiť za pochodu. Zarezervovala som si preto jednosmernú letenku na Bali (priťahovala ma tam duchovná scéna) a na účte som mala len 800 dolárov. Netušila som, ako to všetko dokážem, ale zlyhanie som ako možnosť proste odmietala.
Čo vás priviedlo k založeniu online biznisu?
Dlho som premýšľala nad vstupom do Peace Corps (mierových zborov) alebo získaním doktorátu z komparatívnej politiky. Trocha som sa zaoberala myšlienkou právnickej školy, ale vzdala som sa toho, keď som si uvedomila, že nemám záujem o žiadnu z týchto možností – bolo to len moje ego, ktoré hľadalo niečo, čo by ostatní schvaľovali, v rozpore s tým, čo som naozaj chcela. To, čo ma naozaj zaujímalo, bolo navštevovanie zahraničných miest a získavanie pečiatok do pasu. Vedela som, že ak sa rozhodnem pre jednu zo spomínaných možností, tak dlhodobo nebudem môcť cestovať, a tak som sa rozhodla nájsť si inú cestu.
Netradičná škola pre ambiciózne Slovenky. Otvára im dvere do IT
Keď som bola ešte dieťa, povedali mi, že musím tvrdo pracovať a mať dobré známky na to, aby som sa dostala na vysokú školu, neskôr do dobrej práce a aby som jedného dňa mohla robiť konečne to, čo naozaj chcem. Myslím si, že je to lož. Nie je to o tom, že by ma bavilo „porušovať pravidlá“ ale verím, že si môžem vytvoriť vlastné.
Ako ste dokázali svoj biznis rozširovať tak rýchlo, až ste získali šesťciferný ročný príjem?
Bola to kombinácia starostlivej stratégie a duchovnej intervencie. Povedala som si, že budem majiteľkou presne takejto firmy ešte predtým, než som mala peniaze. Verila som tak silno, že sa to stane práve mne, až som bola schopná správať sa podľa toho. Keď som investovala, najímala členov tímu alebo robila akékoľvek dôležité rozhodnutia v súvislosti s podnikaním, vždy som sa pýtala sama seba: čo by v takej situácii urobil majiteľ biznisu s vysokým príjmom? Pre mňa to znamenalo nikdy neprijať nič menej, než všetko to, čo som chcela.
Philipp začínala ako social media manažérka. Foto: Sabrina Philipp
Keď som dorazila na Bali, našla som si prvú prácu ako online prispievateľ pre sociálne médiá a na hodinu som dostávala 12 dolárov. Za prvý mesiac som si zarobila 5000 dolárov vďaka niekoľkým prácam. Mojou stratégiou bolo, si čo najrýchlejšie vybudovať základňu posudkov a odporúčaní, a preto som vzala aj práce zadarmo či málo platené výmenou za referencie zamestnávateľov. Využila som túto komunitu, aby som si zabezpečila zmluvu na správu sociálnych médií s platom +1000 dolárov mesačne, z ktorého sa rýchlo stalo +2600 dolárov. Moji klienti si začali pýtať širšie obchodné poradenstvo, a tak som to začala robiť na plný úväzok. Do štvrtého mesiaca som zarobila 20 000 dolárov.
Po viac ako roku som začala zarábať 60 000 dolárov mesačne. Investovala som do biznis kouča: zaplatila som 3600 dolárov za šesť mesiacov koučovania a vďaka tomu som bola schopná získať už päť cifier. Investovanie do podpory a informácií bolo veľkou súčasťou môjho rýchleho úspechu. Skôr, než som si uvedomila, som riadila firmu so šesťmiestnymi ročnými číslami, pomáhala som ostatným vytvárať úspešné online obchody prostredníctvom súkromného koučingu, súkromných výletov po Bali, skupinových programov, kurzov a skupinových výmen názorov, kde si mohli vlastníci podnikov vymieňať nápady.
Moja firma v nasledujúcom roku prekročí sedemmiestny míľnik a ja sa už dnes správam ako majiteľka takého podniku. Nemôžete čakať na zázrak, znamenie alebo šťastie. Musíte si ho sami vytvoriť. Ak práve začínate svoj vlastný biznis, nezabudnite premýšľať vo veľkom a buďte strategickí.
Akú radu by ste dali ľuďom, ktorí chcú vybudovať vlastný úspešný biznis na diaľku?
Nesnažte sa urobiť to sami. Bez ohľadu na to, či ide o prijímanie obchodného kouča alebo virtuálneho asistenta, budete potrebovať nejakú formu podpory na usmerňovanie a rozširovanie vášho podnikania a zároveň zachovanie nezávislosti od lokality. Niekedy sa vyhýbame žiadosti o pomoc, pretože sa nám zdá, že by to znamenalo, že nie sme dosť dobrí. Nemusí to tak byť. Ja to považujem za znamenie toho, že ste pripravení na viac: viac peňazí, viac lásky, viac slobody, viac dobrodružstva.
Naučte sa spoľahnúť na tím. 7 rád, ako byť lepší od Michala Meška z Martinusu
Je dôležité poznamenať, že práca na diaľku nie je len o tom, že budete môcť pracovať odkiaľkoľvek, je to o tom, že budete môcť zavrieť svoj laptop a vychutnávať si život. Moji mentori a členovia tímu boli neoceniteľní pre môj obchodný rast a šťastie. Vďaka nim môžem pracovať tri dni v týždni, každý mesiac si brať týždeň off, zameriavať sa výlučne na koučovanie klientov a stále zarábať 60 000 dolárov.
Som šťastná, že mám 23 rokov a vlastním úspešný biznis. Viac hrdá som ale na to, že som si dokázala vytvoriť život podľa vzoru, ktorý je posilňujúci a neobmedzený. Zatiaľ čo som si tento život stavala tehlu po tehle, nebola by som schopná vytvoriť niečo také úžasné, keby som nemala podporu.
Prispievateľka Celinne Da Costa píše pre Forbes.com o pohľade na svet zo strany digitálneho nomáda.