17. októbra 2019

Letné dni plné slnečných lúčov sú už zabudnuté, k slovu sa opäť dostala jeseň. Kým niektorí ľudia si jesennú idylku do sýtosti užívajú, u iných je to presne naopak. Bojujú s ťažkosťami – v práci i osobnom živote ich totiž môže trápiť sezónna afektívna porucha.  

Táto porucha je známejšia pod pojmami ako sezónna alebo tiež jesenná depresia. Psychológ Martin Miler vysvetľuje, že u človeka ide v takomto prípade o výraznú zmenu nálady v závislosti od ročného obdobia. „Tá sa musí potvrdiť aspoň dva roky idúce po sebe. Zároveň sa však počas iných ročných období u neho nesmie vyskytnúť žiadna iná afektívna porucha,“ dopĺňa odborník. 

O jesennej depresii sme sa rozprávali s dvojicou odborníkov: psychiatrom Virčíkom (vľavo) a psychológom Milerom (vpravo). Foto: archív respondentov

I napriek tomu, že sa Slovensko nachádza v miernom podnebnom pásme, tak i tu ľudí ovplyvňuje počas jesenných a zimných mesiacov menej slnečného žiarenia. „Presná príčina sezónnej afektívnej poruchy doposiaľ nie je známa. Predpokladá sa, že hlavným faktorom je znížené množstvo svetla. Niektorí ľudia sú na jeho intenzitu citlivejší. Takisto má sekundárny vplyv teplota,“ vraví psychiater Matúš Virčík, ktorý pracuje v Psychiatrickej nemocnici v Michalovciach a je spoluzakladateľom neziskovej organizácie No More Stigma Slovensko. 

Ste nahnevaní alebo máte depresiu? Možno za to môžu udalosti vo svete

Na základe informácií od dvojice odborníkov sme pre vás pripravili prehľad informácií, ktoré by ste mali o sezónnej afektívnej poruche, teda jesennej depresii, vedieť. Tiež sa dozviete, že môže výrazne ovplyvniť váš pracovný výkon alebo dokonca nasadenie. 

Reklama

Ako ju riešiť v práci: Pokiaľ manažér na zamestnancovi vidí, že má počas jesenného a zimného obdobia problémy, prípadne to má potvrdené odborníkom, tak by mu mohol upraviť pracovné nasadenie v rámci kolektívu. Jeho kolegovia sa voči tomu síce môžu ohradiť, no ak by bol človek so sezónnou afektívnou poruchou práceneschopný, tak by jeho úlohy aj tak museli splniť. Podľa Milera je v takomto prípade dôležitá citlivá komunikácia s kolektívom.

Sadá na vás úzkosť a depresia? Nie ste sami, odkazujú vám tieto knihy

Duševné zdravie nie je tabu: Virčík o sezónnej afektívnej poruche otvorene konštatuje, že o téme duševného zdravia sa na Slovensku ešte len začína hovoriť. Ľudia sa ale stále obávajú stigmatizácie. Ak máte ťažkosti, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Práve sezónna afektívna porucha je veľmi dobre liečiteľná. Nikdy neurobíte chybu, ak navštívite psychiatra, psychológa alebo všeobecného lekára. Vedzte, že v jesennom a zimnom období nemusíte sedieť doma a trápiť sa takýmito problémami.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk