24. mája 2019

Ak ste postrehli, že ste nezvyčajne nahnevaní, máte depresiu alebo vo všeobecnosti nesúhlasíte so súčasným stavom vecí, tak možno v tejto súvislosti pociťujete žiaľ. Ten nemusí spôsobiť len smrť blízkej osoby. Môže ho vyvolať aj pocit, že sa vo vašom živote uzatvorila nejaká dôležitá cesta alebo že niečo stojí medzi vami a vašimi hodnotami. Smútku, hnevu či depresii môžete čeliť aj pre svetové udalosti.

Kedysi som pracoval na tom, aby som ľuďom pomohol zvládnuť smútok, a toto sú dve najdôležitejšie veci, ktoré som sa počas toho naučil:

  • Keď trúchlite, tak to nie je len z dôvodu, že niekto zomrel. Smútite totiž aj za tým, kým ste vďaka tomuto človeku vlastne boli vy sami.
  • Smútok sa však netýka len straty milovanej osoby. V postate musíte smútiť aj nad tým, kým ste raz boli a už nikdy nebudete. Môžete trúchliť nad mladosťou či nad príležitosťami a vyhliadkami, ktoré ste pre čas a starnutie stratili.

Klienti, ktorým robím kouča, boli smutní a nahnevaní napríklad aj pre brexit, klimatické zmeny alebo voľbu 45. amerického prezidenta. Britského novelistu Iana McEwana stále vnútorne trápi brexit, pre stránku Observer v tejto súvislosti povedal: „Niekedy sa ráno prebudím a premýšľam nad tým, čo ma trápi, a potom si spomeniem.“

Prečo majú mileniáli v práci duševné problémy?
Lenivosť a depresia sú rozdielne veci

O čo teda ľudia prišli? V prípade brexitu ide napríklad aj o stratu identity. Ľudia majú pocit, že im bola doslova ukradnutá. „Cením si množinu identít. Rodina a konkrétna štvrť, Anglicko, Veľká Británia, kus Škótska, Európy. Zrazu ma o ich veľký kus bez dovolenia obrali,“ vyhlásil McEwan pre televízny program Channel 4 News.

Reklama

V prípade Donalda Trumpa a jeho okupácie Bieleho domu psychológ Gar Grennberg naznačuje, že pre niektorých ľudí jeho vláda predstavuje stratu „hrdosti, pre iných ohrozenie niečoho, čo je im vzácne – reprodukčného práva, rasovej tolerancie či rodovej rovnosti.“

Máte vo firme problém s vyhorením? Tu sú tri spôsoby, ako ho zmierniť

Klientom často pomáham definovať vlastné hodnoty tým, že ich požiadam, aby identifikovali niekoho, koho hodnoty odsudzujú. Len čo môžete jasne vidieť konkrétnu hodnotu (alebo jej nedostatok) v iných, hneď sa vyjasnia aj tie vaše. Mnohí klienti objavili vďaka Donaldovi Trumpovi hodnoty ako spravodlivosť, pravda, pokora či dokonca láskavosť.

Pokiaľ ešte nie ste oboznámení s 5 štádiami smútku, ako ich definovala Elisabeth Kubler Ross, ktoré sa nevyskytujú v žiadnom konkrétnom poradí, tak tu je ich zhrnutie. Môžete sledovať, ako zodpovedajú vašim vlastným reakciám na svetové udalosti.

Popieranie

To popieranie vám pomáha prežiť stratu. V tejto fáze sa svet stáva bezvýznamným a ohromujúcim. Život nemá zmysel. Ste v stave necitlivosti a šoku.

Hnev

Hnev je nevyhnutnou fázou procesu zotavovania sa. Čím menej ho budete potláčať, tým viac sa hnev začne rozptyľovať a o to viac sa budete zotavovať.

Nátlak

Po strate vás fráza „čo keby“ núti hľadať chybu v tom, čo ste vy alebo iní ľudia mohli a mali urobiť inak. Zaseknete sa v minulosti a snažíte sa zabezpečiť si prístup, ktorý by vám pomohol dostať sa z bolesti.

Depresia

Keď prežívate toto štádium, tak sa vám zdá, že trvá večne. Je dôležité pochopiť, že táto depresia nie je príznakom duševnej choroby. Je to primeraná reakcia na veľkú stratu. Vytrhnete sa zo života, ostávate v hmle intenzívneho smútku a možno sa pýtate, či má zmysel ďalej pokračovať.

Zmierenie

Zmierenie sa často zamieňa s tým, že ste „v pohode“ s tým, čo sa stalo. To nie je tento prípad. Väčšina ľudí sa v prípade akejkoľvek straty nikdy necíti dobre. Táto etapa je o akceptovaní reality a uznaní, že je trvalá.

Ak rozpoznáte ktorýkoľvek z týchto pocitov, alebo dokonca všetky, no nikto nezomrel, tak by ste sa mali opýtať samých seba: „Čo som stratil? Za čím smútim?“ Možno vám to nepomôže zmierniť vaše pocity, ale pomôže vám to vysvetliť tie zdanlivo nevhodné. „U mňa nakoniec nastala zmena postojov,“ hovorí McEwan.

Či Veľká Británia v konečnom dôsledku vystúpi alebo nevystúpi z Európskej únie alebo sa súčasný americký prezident rozhodne opäť kandidovať, tak si v tejto súvislosti dovolím citovať Garyho Greenberga: „Musíme to akceptovať rovnako, ako musíme akceptovať smrť.“

Hlavné foto: Unsplash/Jonathan Rados

Prispievateľ Remy Blumenfeld píše pre Forbes.com o kreatívnom sektore. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk