25. apríla 2019

Je znepokojujúce, keď sa líder firmy začne postupne „zosypávať“. So seniorskými pozíciami prichádzajú vysoké nároky a očakávania. V takýchto prípadoch môže tlak ovplyvniť rozhodovanie lídrov, ich sebavedomie, ale tiež schopnosť efektívne plniť úlohy. A tento tlak sa môže zhoršiť, ak ste majiteľom firmy. 

Aj známy Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, na sociálnych sieťach upozornil na svoje nevyrovnané správanie. Vlani v auguste na Twitteri uviedol, že zvažuje možnosť prevziať spoločnosť do súkromného vlastníctva.

Bojoval o titul Podnikateľa roka.
Po vyhorení sa vrhol do nového projektu a dnes vedie úspešnú firmu

V rozhovore pre New York Times sa snažil pôsobiť vyrovnane, keď hovoril o tom, že trávi v práci 120 hodín týždenne, že takmer zmeškal svadbu svojho brata a že pracuje nonstop i na svoje narodeniny. Súkromné vlastníctvo spoločnosti Tesla si však od minulého roka stihol rozmyslieť a momentálne čelí na súde obvineniam z porušenia federálnych zákonov o cenných papieroch. Problémy neobchádzajú ani známe tváre.

Aby bolo jasné, sama vlastním podnik. Keď sa teda začalo hovoriť o tom, ako Musk „vyvádzal“ na sociálnych sieťach, chcela som napísať tento článok, s čím moja editorka súhlasila. Urobila tak však práve vo chvíli, keď som sedela v lietadle smerujúcom na ostrov Maui. Vysvetlila som jej, že ho rada napíšem po návrate z dovolenky, pretože to bolo prvé voľno, ktoré som si vzala po viac ako dva a pol roku. Síce som nevyhorela, no už som na sebe pociťovala kombináciu následkov rastúceho biznisu, bytia matky veľmi aktívneho 2,5-ročného dieťaťa a snahy vyvážiť všetky ostatné dôležité vzťahy v mojom živote.

Vyhorenie je proces chronického stresu, ktorý je poznačený trojicou vecí: fyzickým a psychickým vyčerpaním, cynizmom a pocitom bezmocnosti. Prichádza, keď máte priveľa pracovných požiadaviek (aspektov práce, ktoré si vyžadujú neustále úsilie a energiu), primálo pracovných zdrojov (aspekty práce, ktoré vás nabíjajú energiou a motiváciou) a primálo času na zotavenie sa ako v práci, tak aj mimo nej. S cieľom výrazne znížiť mieru vyhorenia v práci by sa firmy mali zamerať na tieto tri oblasti:

Kontrola práce. Zamestnanci túžia v práci po profesionálnej autonómii a nezávislosti. Pokiaľ tieto veci nedostanú, tak ich to hlboko zasiahne. U ľudí, ktorých prácu vedenie kontroluje až príliš a na ktorých sa kladú vysoké pracovné požiadavky, sa častejšie vyskytujú koronárne ochorenia a depresia. Firma však môže zasiahnuť v troch krokoch: ponúknuť pri prezentácii projektu logické dôvody, dať zamestnancom na výber, kde chcú pracovať (čo znamená v kancelárii, alebo mimo nej) a ponúknuť flexibilitu v tom, ako a kedy sa konkrétna úloha vykonáva. Firmy, ktoré podporovali autonómne prostredie, narástli štvornásobne oproti tým, ktoré sa orientovali na prílišnú kontrolu práce.

Urobte krok vpred. Takto vytvoríte pracovisko,
ktoré podporí duševné zdravie zamestnancov

Uznanie. Získať uznanie je pre človeka skvelé, pretože to znamená, že niekam patrí. V minulosti som zvykla vyučovať amerických vojakov. Na jednom z kurzov sa objavil hlavný rotmajster, najvyššie postavený vojak v armáde, ktorých tam dovtedy bolo len 15. Ako sa pripravoval na odchod, tak k sebe zavolal celý tréningový tím. Nevedeli sme, čo sa deje, no urobili sme to, čo od nás žiadal. Po niekoľkých slovách dal hlavný rotmajster každému z nás jednu z jeho vojenských pamätných mincí. Tá bola symbolom uznania, vďačnosti a tvrdej práce. Všetkým potriasol ruku a poďakoval za službu krajine. Táto minca je jedným z mojich najcennejších majetkov a na moment jej získania si budem pamätať celý život. Výskumy naznačujú, že kým sa peniazom rýchlo prispôsobujeme, tak nikdy sme si tak celkom nezvykli na pocit rešpektu.

Komunita. Pracovná energia je o tom, ako vás interakcie s ostatnými ľuďmi motivujú, povzbudzujú a nabíjajú. Nemali by vás teda vyčerpávať. To je dôležité, pretože vyhorenie môže byť nákazlivé a lídri, ktorí vyhoria, „infikujú“ tím v podstate rovnakým spôsobom, ako keby sa v práci objavili s chrípkou či horúčkou. Vyčerpanie, cynizmus a bezmocnosť sa môžu na tíme podpísať natrvalo. V niektorých prípadoch môžu vyústiť do toho, že niektorí ľudia z firmy odídu. Nie je prekvapením, že podľa výskumu takáto energetická sieť predpovedá lepší pracovný výkon a nasadenie.

Jedným zo spôsobov, ako niečo zmeniť, sú „MVV“. Teda malé viditeľné veci. Väčšina firiem sa cíti ohromená zmenou, hlavne ak ide o zmenu na kultúrnej úrovni, takže namiesto toho, aby robili niečo malé, neurobia radšej vôbec nič. Kultúrna zmena sa začína vo firme tým, že sa každý jednotlivec veci, ktoré „sa obvykle robia presne takto“, rozhoduje robiť inak, a takéto správanie musí byť modelované a podporované lídrom. MVV pracovisko nič nestojí a vyžiada si len málo času:

  • Častejšie ďakujte. Pravdepodobne oveľa častejšie, než to robíte teraz.
  • Ponúknite rýchlu spätnú väzbu (častú, presnú, špecifickú, včasnú).
  • Keď zadávate úlohy, tak buďte jasní a porozprávajte sa s ostatnými partnermi alebo seniormi v tíme, aby ste dokázali minimalizovať protichodné požiadavky a nejednoznačnosť (to sú dva známe urýchľovače vyhorenia).
  • Pri konštruktívnej spätnej väzbe sa sústreďujte na to, aby mala poučný charakter a aby predstavovala obojstrannú konverzáciu.
  • Informujte ľudí o zmenách.

Nuž, a napokon začnite o strese a vyhorení vo svojej firme hovoriť. Vyhorenie vplýva na mnohé odvetvia a to alarmujúco rýchlo. Taktiež sa opýtajte vlastných lídrov na to, ako sa im darí. Je to jednoduché, no všetci sme takí zaneprázdnení, že na jednoduché veci ako napríklad pozdravenie ľahko zabúdame. Váš šéf si možno myslí: „Pred zamestnancami musím vyzerať tvrdo.“ A práve jednoduchá otázka, ako sa má, by mohla vyvolať hlbšiu konverzáciu.

Vyhorenie má vplyv na všetko, od fluktuácie cez bezpečnosť pacientov až po spokojnosť v pracovnom a osobnom živote. Vyhorenie na akejkoľvek úrovni vo firme narúša všetku dôležitú prácu, ktorú chcete robiť.

Hlavné foto: Unsplash/Sebastian Herrmann

Prispievateľka Paula Davis-Laack píše pre Forbes.com o strese i vyhorení. 

Článok je súčasťou špeciálneho projektu Forbesu s názvom Nevyhorení, ktorý sa venuje problematike syndrómu vyhorenia, jeho príznakom a prevencii. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk