8. marca 2019

Finalista súťaže EY Podnikateľ roka 2018 Branislav Rojko je jedným z tých, ktorí si prešli vyhorením, no i napriek tomu sa dokázali posunúť ďalej. Dnes je výkonným riaditeľom, členom predstavenstva a spolumajiteľom spoločnosti TSS Group, ktorá má na Slovensku a v Čechách celkovo sedem pobočiek.

Firma klientom dodáva technologické riešenia z oblasti zabezpečenia objektov, zabezpečenia vozidiel a GPS monitoringu. Prvé pracovné skúsenosti však Branislav Rojko získal v spoločnosti, ktorá sa zaoberala distribúciou elektrotechnického materiálu ako key account manažér.

Aj keď sa mu v tejto práci darilo a firma slušne napredovala, po určitej dobe začal strácať motiváciu. Ako sám priznáva, trvalo takmer dva roky, kým sa z tejto práce rozhodol odísť. „Nebolo to ľahké, v tej firme sme niečo vybudovali, dosahovali sme dobré výsledky, ale mňa už tá práca nenapĺňala,“ hovorí Rojko.

Foto:  Jiří Turek, Jana Jabůrková

A ako sa to celé prejavovalo? „Myslím si, že som pracovitý človek a mám rád dobre odvedenú prácu, za ktorú sa môžem zodpovedne postaviť,“ začína rozprávanie 44-ročný Rojko, absolvent Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

„Nebol pre mňa problém vyložiť skoro ráno auto plné tovaru, potom ísť na pár stretnutí, rozviezť tovar a večer ešte urobiť nejaké ponuky, či ísť na ďalšie stretnutia. Táto práca bola časovo náročná, postupom času sa stala pre mňa stereotypom, okrem toho som už nevidel žiadny možný rozvoj mojej osobnosti a zo strany vedenia som prestával cítiť podporu vo vykonávaní mojej činnosti.“

Reklama

V práci už podľa vlastných slov nepociťoval žiadne osobné šťastie. „Bolo to už len o tom, aby sme urobili biznis. Bohužiaľ, ostatné veci nefungovali.“ A tak, keď ho už po druhý raz oslovil zakladateľ spoločnosti TSS Group Peter Valušiak, aby sa pridal k nemu do firmy a vybudoval v rámci nej novú divíziu, ponuku prijal. Túto oblasť biznisu, o ktorej, ako sám priznal, vedel veľmi málo, bral ako nový impulz a výzvu v jeho živote.

Keď pociťujete vyhorenie, nemáte víziu a strácate motiváciu. Nedokážete ráno vstať a ísť do práce s radosťou. Vtedy treba hľadať niečo, čo vás bude skutočne napĺňať.

„V predchádzajúcom zamestnaní som pracoval ako obchodník v oblasti elektro-inštalačných materiálov. Táto oblasť bola však diametrálne odlišná, pretože som sa mal venovať technológiám. Vnímal som to však ako novú výzvu, že sa môžem opäť niečo nové naučiť,“ hovorí. Začal zisťovaním situácie na trhu bezpečnostných technológií, po akých produktoch je najväčší dopyt a analyzoval konkurencieschopnosť. „Nič nešlo zo dňa na deň, postupne som získaval skúsenosti a je celkom prirodzené, že som sa učil aj na vlastných chybách. Spoločnosť sa postupne rozrastala, neskôr aj do Českej republiky, ktorú dodnes vediem,“ vysvetľuje podnikateľ.

Aký je teda jeho recept na boj s vyhorením? „Keď pociťujete vyhorenie, nemáte víziu a strácate motiváciu. Nedokážete ráno vstať a ísť do práce s radosťou. Vtedy treba hľadať niečo, čo vás bude skutočne napĺňať. Netvrdím, že mám nejaký univerzálny návod, ako na to. Ale takto som to riešil ja,“ hovorí Branislav Rojko.

Do nového biznisu sa vrhol s odhodlaním a presvedčením, že ak človek chce, dokáže sa naučiť všetko. „Išiel som do toho s tým, že to jednoducho musím zvládnuť. Možno mi pomohlo aj to moje priezvisko (smiech). Je pravda, že niekedy som možno až príliš idealistický. Niekedy sa to vyplatí, niekedy nie, ale svoje rozhodnutie určite neľutujem. Dnes vidím, že sa nám podarilo vybudovať niečo veľké a že to celé malo rozhodne zmysel,“ hovorí Rojko.

EY Podnikateľ roka 2018 Šimon Šicko: Ďalšia zastávka je firma za 100 miliónov

Keď vstupoval do spoločnosti, TSS Group mala okolo 20 zamestnancov, dnes v nej pracuje viac ako 160 ľudí. Firma vznikla v roku 2002 a Rojko do nej prišiel v roku 2006. V tom čase jej ročný obrat dosahoval okolo 90 miliónov slovenských korún (okolo 3 mil. eur), kým vlani to bolo takmer 20 miliónov eur.

Rojko priznáva, že pracuje veľa, dnes už ale vie, že rovnako dôležitý je aj oddych. „Intenzívne pracujeme, ale v súčasnosti už máme systém nastavený tak, že sa občas nájde priestor aj na relax.“

A čo ho v práci najviac motivuje? „Nedávno mi presne túto otázku položil jeden môj priateľ a ja som mu povedal, že paradoxne ma najviac motivuje neúspech. Beriem to tak, že keď v niečom uspejeme, povieme si, že to je super a ideme ďalej. Neúspech je ale šanca poučiť sa, šanca začať veci robiť inak, kvalitnejšie a zodpovednejšie, aby sme mohli nabudúce uspieť – to ma baví. Posúvať sa, učiť sa aj na negatívnych skúsenostiach. Lebo len tak máme šancu napredovať a neustále sa zlepšovať.“

Viac o Branislavovi Rojkovi si môžete prečítať v marcovom Forbese. 

Tento článok je súčasťou minisérie o finalistoch súťaže EY Podnikateľ roka 2018. Cieľom tejto medzinárodnej súťaže podnikateľov, ktorá sa na Slovensku koná od roku 2006, je ukázať verejnosti príklady z prostredia biznisu, ktoré môžu byť vzorom najmä pre začínajúcich podnikateľov. V súčasnosti sa vyhlasuje v 60 krajinách sveta. Slávnostné vyhlásenie slovenských víťazov sa konalo 5. marca.

Hlavné foto:  Jiří Turek, Jana Jabůrková