31. októbra 2019

Ak chcete byť v práci úspešní, tak musíte urobiť oveľa viac, než sa len ukázať a odviesť prácu, ktorá sa od vás očakáva. To “viac” znamená byť dostupní, vychádzať s ľuďmi, riešiť problémy a dokazovať svojmu manažérovi, že ste schopní zvládnuť i väčšie pracovné zaťaženie. 

Presne to je postoj, vďaka ktorému získate vyšší plat, povýšenie ale tiež rešpekt kolegov. A kto by to nechcel ako svoj profesionálny cieľ? Aby som vám ukázala, ako na to, hovorila som s Melanie Tinto, vedúcou HR oddelenia fintechovej spoločnosti WEX. Tá sa podelila o tri spôsoby, ako v práci vyniknúť a šplhať sa po korporátnom rebríčku nahor.

Tu sú 3 spôsoby, ako v práci vyniknúť

Ponúknite nové nápady. Na mítingoch a stretnutiach buďte osobou, ktorá príde s novou perspektívou alebo riešením, ktoré predtým nikto nezvážil. Pri riešení problémov je dôležité, aby ste si urobili rešerš a prichádzali s novými nápadmi.

Bodka za rozdielmi. Takto môžu ženy požiadať o zvýšenie platu či povýšenie a uspieť

Vďaka takejto vynaliezavosti sa odlíšite od ostatných zamestnancov. Pokiaľ pracujete na povýšení, tak si zvyknite ponúkať nápady, ktoré pomôžu vašej spoločnosti napredovať. To vášmu nadriadenému ukáže, že ste spoľahliví a aktívni.

Buďte činorodí. Veci vždy nepôjdu podľa plánu, to je v práci prirodzené. V každej úlohe je preto dôležité rýchlo sa prispôsobiť neočakávaným zmenám.

Mileniáli sa považujú za lídrov, no často nevedia získať povýšenie. Tu je 6 dôvodov, prečo to tak je

Myslite dopredu a pripravte si plány B a C pre každý jeden akčný plán. Tým preukážete svoje líderské a rovnako tímové vlastnosti. No a okrem toho dávate manažmentu vedieť, že vám nejde len o seba. Zároveň však pokračujte v prijímaní nových výziev a projektov.

Buďte aktívni aj mimo svojej firmy. Pripojte sa k správnym radám a iným organizáciám, je to skvelý spôsob networkingu. Taktiež budete mať príležitosť učiť sa od lídrov s rôznymi štýlmi. Je to vynikajúca prax, pokiaľ ako lídri hľadáte vlastný hlas. Plus môžete o nových nápadoch diskutovať v bezpečnom prostredí.

Keď si nájdete bezpečný profesionálny priestor, analyzujte svoje líderské schopnosti a svoje správanie. Napríklad: od riaditeľa možno očakávať, že to bude človek, ktorý vychádza s ľuďmi, posilní tím, vyrieši interný konflikt a bude flexibilný. Ak je vaším cieľom dostať sa do tejto roly, pracujte na rozvoji týchto vlastnosti.

Prispievateľka Shelcy V. Joseph píše pre Forbes.com o kariérnom vývojí a osobnostom raste.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk