8. augusta 2019

Výskum spred niekoľkých rokov ukázal, že jedným z dôvodov platových rozdielov medzi ženami a mužmi je to, že ženy nežiadajú o zvýšenie platu alebo povýšenie tak často ako muži. Novšia štúdia však s týmto záverom nesúhlasí. 

Výskum, ktorý bol publikovaný v Harvard Business Review, sledoval 4600 náhodne vybratých zamestnancov z 800 austrálskych pracovísk. Tento novší a podrobnejší súbor údajov ukazuje, že ženy a muži žiadajú o zvýšenie platu alebo povýšenie rovnako často. No ženy uspejú v menšej miere.

Pomáha žiadateľkám o azyl. Hovorí, že nerovnosť bude existovať dovtedy,
kým na ňu ženy pristanú

Výskumníci totiž zistili, že ženy, ktoré požiadali o zvýšenie platu, ho dostali len v 15 % prípadov, kým u mužov to bolo v 20 %. Možno sa niekomu 5 % zdá ako malý rozdiel, no po čase má tento rozdiel značné ekonomické dôsledky. A pointou je, že v prípade žien neznamená, že keď o niečo požiadajú, tak to i dostanú. Tu sa doslova núka logická otázka: Prečo? Odpoveď možno spočíva v tom, ako ženy o zvýšenie platu či povýšenie žiadajú.

Opýtajte sa ako dražiteľka

Komunikačná koučka Dia Bondi strávila posledných 20 rokov prácou so svetovými lídrami a generálnymi riaditeľmi. Nedávno sa rozhodla, že spojí dva svoje záujmy – koučovanie a dražby. Jej cieľom bolo navrhnúť program, ktorý pripraví ženy na to, ako odvážne požiadať o zvýšenie platu či povýšenie a následne aj uspieť.

Reklama

Stovky miliónov stihli zarobiť samy.
Toto sú najbohatšie ženy USA pod 40 rokov

Keď raz odchádzala z aukčnej siene v Saint Louis, uvedomila si: „Čo keby som mohla využiť niektoré zo zručností a z techník, ktoré používam pri dražbách, aby som povzbudila ženy, ktoré o niečo žiadajú? Čo keby im to pomohlo dostať viac?“ A tak uzrel svetlo sveta jej program s názvom Ask Like An Auctioneer (Opýtaj sa ako dražiteľka, pozn. red.). Bondi odporúča nasledujúce kroky, ktoré by mohli ženám pomôcť dostať sa rýchlejšie k finančnému a ku kariérnemu úspechu:

Mierte vysoko

Keď o niečo žiadate, chcete dostatočne veľa, aby ste dokázali vyjednať to najlepšie, z čoho budete ťažiť vy a aj niekto iný? Alebo znižujete požiadavky, aby boli prijateľnejšie? Ak ste sa našli v druhej skupine, tak prichádzate o peniaze aj príležitosti. Radšej by ste mali požiadať o niečo skutočne veľké a riskovať, že vás odmietnu. Keď pocítite chvenie v žalúdku, vedzte, že ste sa dostali na to správne číslo. Majte za cieľ vec, pri ktorej vám hrozí odmietnutie, a potom vyjednajte scenár, ktorý bude výhrou pre obe strany.

Naberte odvahu

Odvážne skutky si vyžadujú silu. Ak teda plánujete požiadať o vyšší plat alebo povýšenie a mierite ozaj vysoko, tu sú 4 spôsoby, vďaka ktorým naberiete potrebnú odvahu:

  1. Pochopte dôvody. Snažte sa porozumieť tomu, prečo je pre vás dôležité mať vyšší plat alebo dosiahnuť povýšenie. Poznajte svoje ciele. Položte si otázku, na čo to vlastne je? Chcete zarobiť viac peňazí, čo by sa mohlo stať? Chcete nový kariérny titul, čo by sa mohlo stať? Budete sa cítiť odvážnejšie, ak dokážete spojiť veľký cieľ s rizikom. Mali by ste skrátka vedieť, prečo to vlastne robíte.
  2. Identifikujte svoju rezervu. Rovnako ako počas aukcie i pri vyjednávaní by ste mali poznať svoju rezervu. Inými slovami: aké je minimum, s ktorým by ste súhlasili? Svojou požiadavkou mierte vysoko a následne poľavujte, kým sa nedostanete ku kladnej odpovedi. Musí to však byť niekde medzi vašou odvážnou žiadosťou a spomínanou rezervou.
  3. Plánujte, čo sa stane po odmietnutí. Musíte tiež zvážiť to, čo urobíte, ak vás odmietnu. Je dôležité, či dokážete odpovedať na tieto otázky: Aký je váš plán? Dáte výpoveď? Budete hľadať pomoc u ďalšieho mentora? Ak sa pozriete na to, čo by bolo po odmietnutí, tak môžete do vyjednávania o vyššom plate alebo povýšení vkročiť s oveľa odvážnejším spôsobom uvažovania.
  4. Zvyknite si na ZŠ. Požiadať o to, čo chcete, si vyžaduje prax. Nepríde to len tak, cez noc. Musíte sa zmieriť s rizikom a prijať niečo, čo môžeme označiť za ZŠ, teda zónu šialenstva. Nemyslite si, že keď žiadate o vyšší plat či povýšenie, tak nemusíte mať prehnané sebavedomie. Sebavedomie a komfort totiž nie sú to isté. Strach tiež nie je signálom, že robíte niečo zlé. Je to signál, že sa púšťate do niečoho poriadne odvážneho.

Pýtať sa ako dražiteľka vás stavia do neznámej úlohy. No aspoň viete, že ste stavili úplne všetko. Nečakajte na „naplánované momenty“, aby ste požiadali o to, čo chcete. Takéto príležitosti radšej vytvárajte. Experimentujte a nájdite potešenie v tom, čo všetko by na vás mohlo čakať, ak zvýšenie platu alebo povýšenie dostanete.

Prispievateľka Caroline Castrillon píše pre Forbes.com o kariérach, podnikateľoch a úspešných ženách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk