23. apríla 2019

Prieskum spoločnosti The Hartford ukázal, že 80 % mileniálov sa dnes považuje za lídrov. Len 12 % členov Generácie Y však v roku 2013 zastávalo manažérske posty a menej ako tretina vzorky uviedla, že vedie vlastný biznis.  

Možno sme zaslepení a mýlime sa. Alebo možno, ako vysvetľuje Lindsey Pollak, expertka na mileniálov, máme progresívne chápanie toho, čo to vlastne znamená byť lídrom. „Mileniáli veria, že môžu viesť z akejkoľvek pozície,“ vraví. Vieme, že nepotrebujeme žiadny oficiálny titul na to, aby sme v organizácii niečo dokázali či zmenili.

Mileniáli, zbystrite pozornosť. 7 tipov, ako úspešne vykročiť do skutočného sveta

No pokiaľ mileniáli ozaj vedú z úzadia, tak prečo nezískavajú povýšenia? Pokiaľ ste ambiciózni, no zasekli ste sa na prvej úrovni, tak za to možno môže niektorý z týchto 6 dôvodov:

1. Pracujete zbytočne veľa.

Ak sa práca zamestnanca hodnotí podľa toho, koľko času jej venuje, tak človek, ktorý pracuje veľa nad rámec svojho pracovného času, pôsobí lacno a nahraditeľne. Skrátka je to niekto, kto je ochotný urobiť dvakrát toľko práce za polovičný plat. Povýšenie takého zamestnanca by predsa odporovalo záujmom spoločnosti. Výsledkom je, že príliš zapálení ľudia nie sú „odmenení“ povýšením ale väčším množstvom práce za rovnakú cenu.

Mileniáli sú odsúdení. Čeliť majú existenčnej kríze, ktorá ovplyvní zvyšok ich životov

Keď uvažujete o tom, ako skĺbiť svoj čas s novými povinnosťami, tak sa sami seba opýtajte, kde budete môcť najlepšie preukázať svoje líderské schopnosti a riešenie problémov. Presne takí ľudia sú totiž dnes žiadaní.

2. Nie ste zvedaví.

Tou najmenej atraktívnou vlastnosťou zamestnanca, alebo vlastne kohokoľvek, je, ak si myslí, že vie všetko. Ak zvyknete často skĺznuť k tomu, že sa správate ako vševed, tak sa radšej začnite pýtať otázky. I Guy Kawasaki raz v blogu uviedol: „Pýtajte sa dobré otázky a potom zmĺknite.“ Ak necháte hovoriť ďalších, tak „paradoxne si práve vás budú pamätať ako zaujímavú osobu.“

Následne si svoju domácu úlohu robte znovu a znovu. Leadership si podľa Pollak vyžaduje to, aby ste „čítali, učili sa a boli zvedaví ohľadom tém, o ktorých hovoríte.“ Chodievajte na kurzy, učte sa, ako verejne hovoriť a pozorujte zložité diskusie.

3. Vždy so všetkým súhlasíte.

Raz som mala šéfa, ktorého konfrontačný komunikačný štýl prinútil niekoľkých zamestnancov k odchodu zo spoločnosti. Všimla som si, že títo ľudia mali tendenciu hovoriť potichu a so všetkým súhlasiť. A tak som sa rozhodla, že ja sa vo svojej novej úlohe ozvem. Môj šéf obdivoval, že som sa mu (úctivo) postavila a rýchlo ma označil za niekoho, kto má potenciál byť lídrom.

Pokiaľ máte tendenciu snažiť sa ostatných potešiť, tak zvážte potenciálne nedostatky v nápadoch, s ktorými sa v práci stretávate. Alebo si skrátka uvedomte toto: ak budete vždy súhlasiť, tak to z vás neurobí ani lepšieho zamestnanca a ani lepšieho človeka.

4. Nie ste správne vyškolení.

Mnoho mileniálov nedokáže v kariére postupovať vpred, pretože si volí a uprednostňuje nesprávny druh tréningu. Podľa štúdie spoločnosti The Hartford mileniáli nemajú záujem o písomné a ústne komunikačné školenia. Zároveň však práve tieto zručnosti zamestnávatelia označujú za tie, ktoré generácia mileniálov najviac potrebuje.

A tak radšej zistite, aké zručnosti vlastne pre vedúci pozíciu, ktorú hľadáte, potrebujete. Následne už len nájdite spôsob, akým ich získate.

5. Neustále hlásite, čo ste urobili.

Zamestnanci si často myslia, že hlásiť sa supervízorom je svedomité. V skutočnosti je to ale prejav a znak neuroticizmu, ktorý je spojený s kariérnym neúspechom, emocionálnou nestabilitou a nedostatkom líderského potenciálu. Takéto neustále hlásenia sa vlastne odrážajú neistotu a nedostatok sebestačnosti.

Podľa jednej štúdie niektorí úzkostliví zamestnanci využívajú prácu na uspokojenie svojej „túžby po láske.“ Stručne povedané, je to tá posledná vec, pre ktorú by ste mohli v zamestnaní získať povýšenie.

6. Ste osamelí.

Pokiaľ si zúfalo potrebujete získať pozornosť svojho šéfa, tak máte zrejme problém. Ako introvertka som sa celé roky presviedčala, že svoju kariéru dokážem zvládnuť úplne sama. Nakoniec som sa ale dozvedela, že hrať sa na osamelého vlka nie je trvalým riešením. Sme spoločenský druh a úspešní sme predovšetkým vďaka našej schopnosti učiť sa od druhých.

Pollak v tejto súvislosti odporúča, aby ste si našli poradcov a ľudí, ktorí vás inšpirujú. „Existuje veľa možností, ako sa spojiť s ľuďmi,“ ozrejmuje. Mnoho z nich tak môže vo vašom živote zaujať miesto mentorov bez toho, aby o tom vlastne vedeli.

Tu je pár krokov, ktoré vám môžu v kariére pomôcť:

  • Snažte sa pochopiť a zvládnuť ako pole svojej pôsobnosti, tak i konkrétnu pracovnú pozíciu.
  • Prestaňte počítať hodiny, ktoré odpracujete, a začnite riešiť problémy.
  • Vyhodnocujte fakty a obhajujte vlastný názor.
  • Vyhľadajte usmernenie a následne preukážte sebestačnosť.
  • Obklopte sa inšpiratívnymi ľuďmi, od ktorých sa môžete ďalej učiť.

„Jedna vec je veriť, že ste lídrom. Správať sa ako líder je však úplne iná vec,“ dodáva na záver Pollak.

Hlavné foto: Pexels/Ivan Obolensky

Prispievateľka Caroline Beaton píše pre Forbes.com o mileniáloch v práci.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk