13. októbra 2020

Polovicu tržieb na predajniach odevnej spoločnosti Ozeta tvorí formálne oblečenie. To Slováci najčastejšie využívajú na svadby, stužkové slávnosti či iné oslavy, ktoré sa už zrejme do konca roka konať nebudú. Ako sa teda firma, ktorá je obmedzením hromadných podujatí postihnutá sekundárne, vysporiada s aktuálnou situáciou a čo nahradí segment oblekov a spoločenských šiat?

Hromadné podujatia do tisíc ľudí, 500, 250… a šesť. Svadby za miernejších podmienok, neskôr prísnejších až úplne obmedzených. Svetielko nádeje zhaslo aj maturantom, ktorí dúfali, že svoju stužkovú slávnosť budú mať v tradičnom dátume na jeseň. Protipandemické opatrenia však spustili ekonomické domino. Ak sa budeme pozerať iba na tento segment, zistíme, že so zrušením spoločenských podujatí síce trpí v prvom rade horeca segment, sekundárne však napríklad aj odevný priemysel. 

Gymnazistka prebrala rodinnú značku.
Navrhuje míľnikové kartičky i oblečenie

Kým leto (svadby) a jeseň (stužkové) mali byť ťahákom pre slovenskú módnu značku Ozeta, dnes musia premýšľať, ako nahradiť ušlé zisky z týchto podujatí. 

Rúška ako záchrana pred prepúšťaním

Pre viacero firiem v textilnom priemysle znamenal príchod prvej vlny preorientovanie sa na šitie rúšok. Výnimkou neboli ani odevníci z Ozety. Ako tvrdia, to ich zachránilo pred krokom, ku ktorému dnes musia pristupovať viaceré firmy – prepúšťaniu.

Reklama

Keď sme po nástupe prvej vlny pokryli výrobou rúšok potreby domáceho trhu, pomohli nám obchodné kontakty so západnou Európou. Podarilo sa nám získať zákazky na ochranné rúška do Holandska a Belgicka, kde povinnosť ich používania nastala podstatne neskôr ako na Slovensku. V určitom období sme dokonca kooperovali s ďalšími dvoma odevnými fabrikami na Slovensku, aby sme stihli kontrakt splniť,“ hovorí pre Forbes Ján Klimek, riaditeľ divízie stratégie a obchodného rozvoja Ozeta Neo, ktorá sa preorientovala z výroby pánskych oblekov na ochranné masky.

Ťahák sezóny striedajú kabáty. Foto: Ozeta

S odznením prvej vlny pandémie, znovuotvorením nákupných centier a návratom do optimistickejších časov sa začal stupňovať dopyt po kolekcii jeseň/zima, ktorú odevníci začali šiť na poslednú chvíľu. „Všetci čakali na vývoj situácie, preto výroba neprebiehala so štandardným časovým predstihom,“ dopĺňa Klimek. Preto sa k predobjednávkam rozhodli pristupovať opatrne a väčšinu sortimentu na slávnostné príležitosti radšej držia v režime „Never out of stock“.

Barefoot obuv zažíva boom a to sa rozhodla využiť.
Myšlienku jej vnukla malá dcéra

To znamená, že obleky v základných farbách sa ponúkajú celoročne a nemajú sezónny charakter. Ak z obchodov mizne niektorý typ či veľkosť, firma začne došívať. Tempu predaja prispôsobujú tempo šitia, na základe čoho podľa nich neexistuje, že by tento sortiment stratil hodnotu a museli by ho preceňovať. 

O polovicu menej

Napriek tomu však odhadujú, že zatvorenie nákupných centier (kde prebieha väčšina nákupov) spôsobilo, že sa ich tržby v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška za prvých šesť mesiacov prepadli o 50 percent. 

Klimek však dodáva, že premiestnenie časti predajní do obchodných domov, ku ktorému pristúpili počas posledných rokov, bolo aj napriek tomu správnym krokom. „Ak pandémia zásadne oslabí príjem obyvateľstva, je úplne jedno, kde má značka predajné miesta,“ vysvetľuje. 

Na materskej si začala plniť sen.
Rozbehla slow fashion značku, objednávky robia aj na mieru

Zástupca odevnej firmy si aktuálne netrúfa odhadovať ďalší vývoj. S príchodom druhej vlny už začali opäť pociťovať útlm objednávok na konfekciu, no dopyt opäť stúpa po ochranných rúškach, takže sa rozhodli časť výrobnej kapacity alokovať na tento segment.

Dúfajú však, že základom tržieb bude v tomto období kolekcia kabátov a smart casual oblečenia. Tie tak vystriedajú ich tradičných ťahúňov – formálne kúsky, ktoré bežne tvoria až polovicu ich obratu. 

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?