12. augusta 2020

Podnikateľská myšlienka na základe vlastného dopytu. Zakladateľka firmy na barefoot obuv Mia Štepanovská patrí k podnikateľom, ktorí sa rozhodli pustiť do biznisu, pretože im niečo na slovenskom trhu chýbalo. A vyplatilo sa, barefoot obuv ide totiž „na dračku“. 

Barefoot — pojem, ktorý sa u nás v oblasti obuvi začína etablovať. Dokonca spôsobom, že sa do tohto obuvníckeho biznisu začínajú púšťať už aj slovenské firmy. Jednou z nich je aj značka Shapen, ktorá je na trhu od apríla 2019. Podľa jej zakladateľky Mii Štepanovskej stojí za myšlienkou vlastnej značky jej dcéra, respektíve jej potreby. „Keď sa začala stavať na nožičky, začala som prirodzene rozmýšľať nad tým, čo jej obujem. Natrafila som na dva smery. Prvý bol klasická ortopedická obuv, druhý bol barefoot. Absolútne mi to nič nehovorilo, len som sa z prekladu dovtípila, o čo ide,“ hovorí pre Forbes.

Po naštudovaní témy sa rozhodla prezuť do barefootovej obuvi nielen dcéru, ale aj seba, pretože sama mala zdravotné problémy. V tom čase sa písal rok 2012 a v našich zemepisných šírkach nebola ponuka tohto typu obuvi taká rozšírená. „Chýbali mi pekné štýlové topánky s nádychom elegancie v rôznych farbách, ktoré by boli vhodné aj k sukni a šatám,“ dodáva. Reálne kontúry začala značka naberať v roku 2016, no ako priznáva Štepanovská, spočiatku nevedela ako začať, keďže je pôvodne marketérka a obuvnícky priemysel jej nič nehovoril. 

Vlastný prieskum a hľadanie partnerov

Postupne sa pustila do štúdia obuvníckej teórie a mapovania trhu. Podľa vlastných slov prípravu nepodcenila a rozhodla sa vypracovať aj prieskum na vzorke 700 ľudí z barefoot komunity. 

Náročná časť podľa nej ešte len prišla — hľadanie partnerov. „Nikto ma nebral vážne, obuvníci ani dizajnéri nemali skúsenosť s barefoot obuvou ani s tým, ako sa vyrába. V prvej fabrike, kde sme začínali, ma presviedčali, že topánky majú čudný tvar a podošva nemôže mať predsa tri milimetre, lebo budem cítiť každý kamienok a nerovnosť povrchu. Nechápali, že mi ide presne o to,“ vysvetľuje. Prvé kusy obuvi značky Shapen vyšli o rok a pol, vizuálnu identitu a logo si vzal na starosť Miin manžel Marek. 

Reklama
Zohnať výrobcu bolo náročné. Foto: Archív Shapen

Čo stojí za popularitou barefoot obuvi? Podľa Štepanovskej je to najmä vlna zdravého životného štýlu, do ktorého táto obuv patrí. Chodiť naboso je podľa nej prirodzené, ľudia tak chodili aj kedysi a nepoznali ortopedické problémy, či deformity chodidiel. Podľa barefootovej komunity je práve nosenie týchto topánok to, čo tento prirodzený pohyb najviac pripomína. „Barefoot obuv je ako druhá koža, v podstate chráni naše chodidla pred vonkajšími vplyvmi,“ opisuje Štepanovská. 

Jej produkty sa vyrábajú ručne na východnom Slovensku v meste so  silnou obuvníckou tradíciou. Utužiť vzťahy s domácimi distribútormi a výrobcami ich naučila aj koronakríza. Pred ňou kože a podošvy nakupovali skôr z Talianska a na domácich predajcov sa spoliehali pri podpornom materiály.

Výsledná podoba sa rodí v spolupráci s dizajnérkou Veronikou Habalovou, no ako dodáva zakladateľka, každý druh topánok musí spĺňať špecifiká, ktoré určí. „Veronike spíšem zadanie, pošlem fotky inšpirácií a čakám na prvé skice. Potom nad nimi v obývačke s Marekom sedíme, diskutujeme, vyberáme, pripomienkujeme, dokresľujeme, až sa spoločne dopracujeme do finálnej fázy, ktorú posúvam ďalej do produkcie,“ opisuje svoje postupy. 

Expanzia do zahraničia

Aj keď je značka na trhu len rok a niekoľko mesiacov, teší sa podľa svojej zakladateľky slušnej popularite. Aktuálne pošlú svojim zákazníkom približne 500 párov topánok každý mesiac. Keďže registrujú záujem aj z krajín ako Estónsko, Nemecko, Fínsko, Veľká Británia či dokonca aj z USA a z Austrálie, manželia sa rozhodli robehnúť aj e-shop v anglickom jazyku, ktorý im pomôže pri expanzii do zahraničia. 

Aj keď už dnes produkujú stovky kusov, spočiatku sa značka na podobné čísla ani nechytala. Firma začínala v malej produkcii, ktorá nestíhala vyrábať. Navyše si zvolili cestu technologicky zložitých modelov, keďže baleríny a sandále, aj keď to tak na prvý pohľad nepôsobí, do tejto kategórie patria. Výroba sa naštartovala po tom, ako sa zmenila produkcia. A aj keď zakladatelia tvrdia, že začiatok tohto roka nebol kvôli pandémii ideálny, očakávajú niekoľkonásobný rast. 

V tom im pomáha aj fakt, že sa Slováci pomaly začínajú zvykať na domácu produkciu. „Zákazníci si našťastie čoraz viac uvedomujú výhody podpory lokálnych značiek aj napriek vyššej cene. Povedomie o tom, čo sa skrýva za lacnou módou, tzv. fast fashion, za akých podmienok vzniká, aký má dopad na ľudí ktorí ju vyrábajú, alebo ekologický aspekt, je stále silnejšie,“ vysvetľuje Štepanovská.

Aj preto aktuálne „ľudovejšie“ modely za nižšie ceny neplánuje. Na jednej strane by podľa nej stratili na kvalite a takisto by bolo zložitejšie ich vyrábať doma. Podobne ako viacero výrobcov, aj Shapen sa pridal k iniciatíve #oblecsadoma, ktorá je zameraná na podporu domácich výrobcov. Podľa Štepanovskej môže iniciatíva priniesť najmä opätovné naštartovanie ekonomiky, zmenšenie negatívnych dopadov na životné prostredie, či rozvoj ekonomicky slabších regiónov Slovenska

Čo je iniciatíva Obleč sa doma

Iniciatíva vznikla ako reakcia na postupne rastúci dopyt Slovákov po domácich značkách. Jej víziou je spojiť všetkých slovenských producentov v textilnom, odevnom, obuvníckom a kožiarskom priemysle. Zakladateľ značky Fusakle Ján Anguš si spolu s Danou Hlaváčkovou, ktorá iniciatívu zastrešuje, okrem toho zaumienili nadviazať spoluprácu s ministerstvom hospodárstva, ministerstvom kultúry a ministerstvom školstva Slovenskej republiky, ktorej výsledok spočíva v systematickej podpore týchto priemyselných oblastí.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?