15. júna 2018

O titul EY Svetový podnikateľ roka zabojuje tento rok aj Slovák Michal Weis, spolumajiteľ a zakladateľ firmy IBL Software Engineering. Finále sa koná v týchto dňoch tradične v Monaku. Weis chce presvedčiť príbehom, ktorý siaha ešte do začiatkov Esetu.

Spolumajiteľom jednej z najväčších svetových antivírusových firiem v 90. rokoch vtedy ako študent pomáhal pretvoriť ich kľúčový produkt do modernejšej podoby. Neskôr s nemeckým partnerom založil vlastnú firmu – high-tech softvér vyhodnocujúci meteorologické dáta, ktoré využívajú nielen svetové meteo-inštitúty, ako napríklad UK Met Office, ale aj americký Air Force a vojenskí technici NATO. Uspel s ním v 80 krajinách sveta, nasadený je aj na Antarktíde.

Podnikateľom roka je Michal Weis. Vyvíja a predáva svetový meteorologický softvér

Do Monaka ho prišiel podporiť aj jeho priateľ, spoluzakladateľ Esetu Miroslav Trnka. Ten vyhral pred 11 rokmi vôbec prvú slovenskú časť EY Podnikateľa roka, a tak má zo svetového finále skúsenosti.

Michal Weis (vpravo) a Miroslav Trnka po slovenskom finále EY Podnikateľ roka, ktoré sa konalo na jar v Bratislave. Foto: archív Forbes

Na „podnikateľskej olympiáde“ má Weis tento rok 46 konkurentov. Sú medzi nimi napríklad estónski bratia Villigovci, ktorí založili jeden z mála európskych „jednorožcov“ (firiem s miliardovou trhovou hodnotou) Taxify. Firma konkuruje najznámejšej svetovej taxi-aplikácii Uber.

Strednú Európu zastupuje v súťaži šéf a spolumajiteľ maďarskej nízkonákladovej leteckej spoločnosti WizzAir či Čech Lubomír Stoklásek, majiteľ veľkého priemyselného výrobcu Agrostroj Pelhřimov. Víťaza, o ktorom rozhoduje odborná porota po intenzívnych rozhovoroch s každým kandidátom, vyhlásia na slávnostnom gala podujatí v sobotu večer.

Svetovým podnikateľom roka je kanadský dodávateľ šošovice

Vlani zvíťazil Murad Al-Katib, kanadský veľkopestovateľ strukovín, ktorý oslovil nielen príbehom vybudovania miliardovej firmy z ničoho, ale i jeho filantropiou.

Konzultačná firma EY pôvodne rozbehla hľadanie najúspešnejších podnikateľských príbehov pred vyše 30 rokmi v USA, svetové finále sa koná tento rok 18. raz.