22. októbra 2020

„Čo zmením, ak budem recyklovať, no firmy budú naďalej znečisťovať životné prostredie?“ Pri snahách presvedčiť ľudí, aby separovali odpad, táto otázka zaznieva často. Aj keď je v každom prípade dôležité začať so záchranou životného prostredia vo vlastnej domácnosti a od seba, pozreli sme sa, čo pre našu planétu robia niektoré firmy. 

Pandémia koronavírusu hrozbu klimatických zmien len zdôraznila. Dôkazom toho, že životné prostredie nie je Slovákom ľahostajné, je aj do parlamentu smerujúca petícia Za klímu, za budúcnosť, ktorú podpísalo viac ako 120-tisíc ľudí.

Aj z prieskumu, ktorý si dal vypracovať Plzeňský Prazdroj Slovensko, vyplýva, že až 90 percent Slovákov si myslí, že nám aktuálny stav síce priniesol pokles emisií, no situácia je stále alarmujúca – zvýšil sa podiel odpadov z domácností a takisto sa zvýšila aj spotreba energie.

V ekológii nie som dokonalá, hovorí propagátorka zero waste,
ktorá stojí aj za známou konferenciou

„Redukciu emisií CO2 potvrdzuje aj magazín Nature Climate Change, podľa ktorého sa na Slovensku vyprodukovalo počas pandémie o 28 % emisií menej,“ vysvetľuje Martin Grygařík, obchodný riaditeľ Plzeňského Prazdroja Slovensko.

Reklama

Výrazná väčšina našincov očakáva, že na ťahu sú firmy, ktoré by sa samy mali začať správať zodpovednejšie k životnému prostrediu.

Celoplošná udržateľnosť

Na tom, že udržateľnosť by sa mala stať imperatívom všetkých biznisov, sa zhodli svetoví lídri v Davose na World Economic Forum 2020 ešte v januári tohto roku. Vynakladanie finančných prostriedkov na udržateľnosť sa dnes radia medzi najrýchlejšie rastúce investície naprieč odvetviami. Podľa dát McKinsey v súčasnosti investície do udržateľnosti firiem stoja 30 biliónov dolárov ročne, čo predstavuje 68-percentný nárast od roku 2014 a desaťnásobný od roku 2004.

Politici sa v Davose zhodli, že investovať do udržateľných princípov vo firmách sa oplatí. Navyše, ak firmy nalejú peniaze aj do špeciálnych materiálov (sklo namiesto plastu), služieb (využívanie elektrických áut kuriérmi), tak sa hodnota ich biznisu už v dnešných dňoch zvyšuje oproti tým, ktorí sa cestou udržateľnosti ešte nevydali. Nehovoriac o tom, čo tieto kroky urobili pre čistejšie oceány a redukciu uhlíkovej stopy.

Prečo si zmeniť kanceláriu na eco-friendly priestor?
Zlepšíte kultúru vo firme a prilákate talenty

Aj keď je celý proces len na začiatku a je potrebné ešte podniknúť mnoho úkonov, niektoré firmy už začínajú prijímať vlastné stratégie udržateľnosti.

Doručovacia firma DPD sa zaviazala, že od roku 2025 bude tovar prepravovať autami s alternatívnym pohonom v 225 európskych mestách. Aktuálne jazdí na Slovensku 32 týchto áut, podľa nových plánov ich bude v stanovenom termíne 129 kusov. „S programom znižovania a kompenzácie uhlíkovej stopy sme začali už pred ôsmimi rokmi. Rozhodli sme sa, že náš záväzok musí byť ešte ambicióznejší,“ hovorí Peter Pavuk, generálny riaditeľ DPD na Slovensku.

S novým plánom by emisie vyprodukované prepravcom mali klesnúť o ďalších 30 percent. Všetky tieto vozidlá budú okrem toho vybavené zariadením, ktoré bude merať kvalitu ovzdušia v danom meste. Už dnes majú metropoly ako Madrid, Paríž či Londýn k dispozícii dáta o znečistení vzduchu, ktoré pozbierali vozidlá prepravcu. Budúci rok by sa k nim mala pripojiť aj Bratislava.

Plasty, energie, voda

Zástupcovia už spomínaného Prazdroja zase tvrdia, že uhlíkovú neutralitu pri varení piva dosiahnu v roku 2030 a v distribúcii a doprave to bude v roku 2050. V rámci stratégie sa zaväzujú nielen znížiť spotrebu plastov, s ktorých likvidáciou začali už tento rok, keď prestali plniť niektoré značky svojho piva do PET obalov, no k tomu teraz pridávajú aj plán využívať obnoviteľnú energiu či šetrenie vodou.

„Za posledných 10 rokov sme v Pivovare Šariš výrazne znížili spotrebu vody zo 4 hektolitrov na 2,89 hektolitra na 1 hektoliter piva. Do roku 2030 sa chceme dostať na 2,75 hektolitra,“ hovorí Pavlína Kalousová, riaditeľka firemných vzťahov a komunikácie zodpovedná za udržateľný rozvoj Prazdroja.

Pandémia a klíma: Po odznení kríz sa emisie vracajú
do pôvodných hodnôt, vraví klimatológ

Do polovice tejto dekády sa k slovnému spojeniu uhlíková neutralita hlási aj automobilka Škoda. Konkrétne plánuje začať s neutrálnou energiou vo svojich českých závodoch. Pionierom by mala byť továreň v Kvasinách, ktorá bude mať ako prvý závod spoločnosti na svete uhlíkovo neutrálnu výrobu už v tomto roku. Emisie sa im darí znižovať predovšetkým prechodom na energiu z obnoviteľných zdrojov. Vďaka prechodu na zelenšie zdroje znížili emisie z pôvodných 45-tisíc ton ročne na súčasných 3-tisíc ton.

Dánske riešenia

V celosvetovom meradle sa tento rok stal top ekologickou spoločnosťou dánsky dodávateľ obnoviteľnej energie Ørsted. V rebríčku Global 100, ktorý hodnotí udržateľnosť firiem a ich vplyv na životné prostredie, sa umiestnil na prvom mieste. Firma sa okrem toho stala prvou spomedzi výrobcov elektrickej energie, ktorá rebríčku kraľuje. Udialo sa tak vďaka zmene biznis modelu — z firmy, ktorá bola doslova zaťažená na uhlie, sa stal úplne uhlíkovo čistý, udržateľný energetický poskytovateľ.

Preplnené skrine s detským oblečením
sú minulosťou. Hitom je si ho prenajať

Ako píše americká mutácia magazínu Forbes, niet sa čo čudovať. Úplným odtrhnutím sa od fosílnych palív a investovaním všetkého do veternej energie sa firme podarilo redukovať emisie o 83 %. Dánska firma plánuje byť uhlíkovo neutrálna už v roku 2023. Veterné elektrárne zásobujú zelenou energiou viac ako 13 miliónov ľudí, cieľom do počiatku budúcej dekády je zásobovanie 50 miliónov.

Najviac ekologicky zmýšľajúcich firiem stále sídli na starom kontinente. Ten je domovom viac ako polovice firiem z rebríčka Global 100. Nasleduje Severná Amerika s takmer tridsiatkou a 18 z nich našlo domov v Ázii.

Aké základné kroky môže firma podniknúť, aby sa stala udržateľnou?

  • Znižovať produkciu odpadu.
  • Používať udržateľné materiály.
  • Využívať zelenú energiu.
  • Vysádzať stromy.
  • Obmedzovať služobné cesty lietadlom, využívať videokonferencie.
  • Nabádať zamestnancov k zelenému cestovaniu — namiesto auta využívať MHD, bicykel alebo chodiť peši.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?